ვუჩიჩს მიაჩნია, რომ საქართველო და აზერბაიჯანი სერბეთის "საუკეთესო მეგობრები" იქნებიან
სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ვუჩიჩმა განაცხადა, რომ ევროპის საბჭოში კოსოვოს შესახებ კენჭისყრის შემდეგ, მისი ქვეყნის საუკეთესო მეგობრები მომავალში საქართველო, აზერბაიჯანი, კვიპროსი, უნგრეთი, რუმინეთი და ესპანეთი იქნებიან.
მანამდე ბელგრადმა მოითხოვა ცვლილებები ევროპის საბჭოს რეზოლუციაში, რომელიც ეხება საქართველოს, უკრაინის და მოლდოვის ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას. კერძოდ, სერბეთი ითხოვს რეზოლუციის ტექსტს დაემატოს სიტყვები „და ევროპის საბჭოს ყველა სხვა წევრი სახელმწიფო“.
„ისინი ამბობენ, რომ იცავენ მოლდოვას, საქართველოს მთლიანობას და ჩვენ დავამატეთ ცვლილება ევროპის საბჭოს ყველა სხვა ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემის შესახებ. თუ არ დათანხმდებიან, რეიკიავიკში არ წავალ სამიტზე. ცხადია, რომ არანაირი პრინციპები არ არსებობს. პირდაპირ ვეუბნები მათ, რომ ჩვენ მოგვატყუეს“, - განაცხადა სერბეთის პრეზიდენტმა.
როგორც საზოგადოებრივი მაუწყებელი აღნიშნავს, გასულ თვეში ევროპის საბჭომ გადაწყვიტა, დაიწყოს კოსოვოს წევრობის განაცხადის განხილვის პროცედურა. რეზოლუციას მხარი არ დაუჭირეს საქართველომ, აზერბაიჯანმა, კვიპროსმა, რუმინეთმა და ესპანეთმა. წინააღმდეგ წავიდა უნგრეთიაც, რომელსაც ოფიციალურად ცნო კოსოვო. უკრაინამ, ისევე როგორც ბოსნიამ და ჰერცეგოვინამ თავი შეიკავეს.
ევროპის საბჭოს ისტორიაში მე-4 სამიტი 16-17 მაისს რეიკიავიკში გაიმართება. მანამდე ისლანდიის პრემიერ-მინისტრმა კატრინ იაკობსდოტირმა განაცხადა, რომ სამიტის მთავარი თემა უკრაინის საკითხი იქნება.

Вучич считает, что Грузия и Азербайджан будут «лучшими друзьями» Сербии
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что после голосования в Совете Европы по вопросу Косово лучшими друзьями его страны в будущем станут Грузия, Азербайджан, Кипр, Венгрия, Румыния и Испания.
Ранее Белград потребовал внести изменения в резолюцию Совета Европы, которая касается поддержки территориальной целостности Грузии, Украины и Молдовы. В частности, Сербия требует, чтобы в текст резолюции добавили слова «и все другие страны-члены Совета Европы».
«Они говорят, что защищают целостность Молдовы, Грузии, а мы добавили поправку об уважении территориальной целостности всех других стран Совета Европы. Если они не согласятся, я не поеду в Рейкьявик на саммит. Очевидно, что не существует никаких принципов. Я говорю им прямо в лицо, что нас обманули», — сказал, по информации "Эха Кавказа", президент Сербии.
Как пишет Общественный вещатель Грузии, в прошлом месяце Совет Европы принял решение начать процедуру рассмотрения заявки Косово о членстве. Грузия, Азербайджан, Кипр, Румыния и Испания не поддержали резолюцию. Против неё выступила и Венгрия, официально признавшая Косово. Украина, а также Босния и Герцеговина воздержались при голосовании.
4-й саммит в истории Совета Европы состоится 16–17 мая в Рейкьявике. Ранее премьер-министр Исландии Катрин Якобсдоттир заявила, что главной темой саммита будет украинский вопрос.