გაგლოევმა გამსახურდია და უკრაინის მოქმედი ხელისუფლება ნაცისტებს გაუთანაბრა
საქართველოს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში „დიდ სამამულო ომში“ გამარჯვების 78-ე წლისთავი სამხედრო აღლუმებით, „უკვდავი პოლკის“ ტრადიციული მსვლელობებითა და მიტინგებით აღნიშნეს.
ოსური სააგენტო „რესის“ ინფორმაციით, ცხინვალში ჩატარებულ სამხედრო აღლუმში დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს და შსს-ს, ასევე მე-4 რუსული სამხედრო ბაზის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ, წარმოდგენილი იყო 30 ერთეული სამხედრო ტექნიკა. გაიმართა „უკვდავი პოლკის“ მსვლელობაც, რომლის მონაწილეებს ეკავათ არა მარტო მეორე მსოფლიო, არამედ უკრაინის ამჟამინდელ ომში დაღუპულთა ფოტოებიც.
შეკრებილთ დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა მიმართა, რომლის მტკიცებით, "ჰიტლერის გერმანია 1945 წელს განადგურდა, თუმცა 90-იან წლებში საქართველოში ხელისუფლება მიიტაცეს ნაცისტებმა გამსახურდიას მეთაურობით, კიდევ მოგვიანებით უკრაინაში ბანდერას იდეურმა მემკვიდრეებმა გააჩაღეს ტერორი, ომი და დღეს ოსი მებრძოლები, რომელთა მამა-პაპებმა 1945 წელს ფაშიზმზე გაიმარჯვეს, რუს ძმებთან ერთად ნაციზმს უკრაინაში ებრძვიან".
აფხაზური სააგენტო „აფსნიპრესის“ ინფორმაციით კი, 9 მაისი სოხუმის სანაპიროზე ადგილობრივი დე ფაქტო ძალოვანი სტრუქტურებისა და რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის წარმომადგენელთა „საზეიმო მსვლელობით“ აღინიშნა. ჩატარდა "უკვდავი პოლკის" მსვლელობა და მიტინგიც, რომელშიც აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
გამოქვეყნდა ე.წ. პრეზიდენტის მილოცვაც, რომელშიც ასლან ბჟანია მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანებს მადლობას უხდის სიმამაცის მაგალითისთვის და გაგლოევის მსგავსად, იქვე პარალელს ავლებს 1990-იანი წლების მოვლენებთან: "მადლობა 1992-1993 წლების სამამულო ომის დროს აფხაზეთის ყველა დამცველსაცო“.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის მიერ ოკუპირებული ამ რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები დღეს არ დასწრებიან მოსკოვში გამართულ საზეიმო აღლუმს და არც კრემლის მიერ მიწვეულთა შორის ფიგურირებდნენ. მოსკოვის წითელ მოედანზე პრეზიდენტ პუტინთან ერთად სამხედრო აღლუმს მხოლოდ ბელარუსის, თურქმენეთის, ყაზახეთის, ყირგიზეთის, ტაჯიკეთის და უზბეკეთის პრეზიდენტები დაესწრნენ სომხეთის პრემიერ-მინისტრთან ერთად.

В Цхинвали прошел военный парад в честь Дня Победы
Военный парад в честь Дня Победы прошел в Цхинвали. К собравшимся в центре города обратился президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Алан Гаглоев.
Он заявил, что Южная Осетия будет и впредь верна «завету своих прадедов, победивших нацизм», и будет крепить единство с Россией и с теми, кто разделяет общую историческую память.
По словам Гаглоева, осетинские бойцы, чьи прадеды одержали победу над фашизмом в 1945 году, противостоят сегодня нацизму в Украине.
«Попустительство поклонникам нацизма, попыткам замалчивания и отрицания его преступлений, привело к захвату власти нацистами во главе с Гамсахурдия в Грузии, в 90-х годах, а позже на Украине идейными наследниками Бандеры, развернувшими террор и войну против всех, кто смел встать на их пути», – отметил, по информации "Эха Кавказа", он.
Гаглоев говорит, что «на земле Донбасса и Запорожья вновь идет сражение против нацистской чумы».
«И вновь на стороне нацистов мы видим те же страны, которые сотрудничали с Гитлером или же были прямыми союзниками фашистской Германии. Они беззастенчиво поддерживают нацистский режим Украины, снабжают его разведывательной информацией, поставляют вооружения, обучают боевиков, направляют войсковые операции и диверсионно-террористическую деятельность, финансируют иностранных наемников», – отметил югоосетинский президент.
Как пишет агентство «Рес», военный парад принял глава Минобороны Марат Павлов. На трибуне вместе с Аланом Гаглоевым были экс-президент Леонид Тибилов, посол России Марат Кулахметов и другие официальные лица.
Торжественным маршем перед трибуной прошли 18 парадных расчетов, в их числе сотрудники министерств обороны и внутренних дел, МЧС, управления исполнения наказаний, 4-й гвардейской российской военной базы, дислоцированной на территории Южной Осетии, учащиеся кадетского корпуса, казаки Сарматского казачьего округа Южной Осетии и Терского казачьего войска.В параде были задействованы 30 единиц военной техники, девять знаменных групп, оркестр, парадный расчет женщин-служащих МЧС. Военный парад продолжился шествием «Бессмертного полка».В этом году праздничные торжества по случаю Дня Победы впервые проходят без участия ветеранов. В прошлом году ушел из жизни последний проживающий в Южной Осетии ветеран Второй мировой войны Амиран Чочиев. Еще один участник войны Павел Кабулов переехал несколько лет назад во Владикавказ к сыну.