ჩინეთი ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს სამხედრო და ეკონომიკურ ალიანსს სთავაზობს
ჩინეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში საკუთარი გავლენის ზრდას განაგრძობს და პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკებს როგორც სამხედრო, ისე ეკონომიკური თვალსაზრისით თავისი "ქოლგის" ქვეშ გაერთიანებას სთავაზობს. ეს უპირველესად, ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებს ეხებათ.
გასული კვირის ბოლოს ჩინეთის ლიდერი სი ძინპინი ყაზახეთის, ტაჯიკეთის, ყირგიზეთის, თურქმენეთის, უზბეკეთის ხელმძღვანელებს შეხვდა და თანამშრომლობის გაფართოება შესთავაზა, მათ შორის - სამხედრო სფეროში.
С5-ის სახელით ცნობილი ამ ჯგუფის პირველი პირისპირ სამიტი სიანში - ჩინეთის ძველ დედაქალაქში გაიმართა, - სწორედ იქ, საიდანაც ლეგენდარული "აბრეშუმი გზა" იღებდა სათავეს.
მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ სი ძინპინმა დააფიქსირა ჩინეთის მზაობა, გაამყაროს ცენტრალური აზიის რესპუბლიკების თავდაცვა, გაზარდოს მათი შესაძლებლობები უსაფრთხოების უზრუნველყოფის თვალსაზრისით, რათა "რეგიონში მშვიდობა იქნას უზრუნველყოფილი", - წერდა სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო "სინხუა".
ამასთან, ძინპინმა გააკეთა განცხადება 26 მლრდ იუანის ($3,6 ლრდ) ოდენობის ფინანსური მხარდაჭერისა და "უფასო დახმარების" გამოყოფის გეგმის შესახებ, თუმცა არ დაუკონკრეტებია, რას მოხმარდება ეს თანხები.
როგორც ამასთან დაკავშირებით "Financial Times"-ს Carnegie Russia Eurasia Center-ის მკვლევარმა თიმურ უმაროვმა განუცხადა, მაღალი ალბათობით, ჩინეთი უახლოეს ხანებში განაახლებს პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან ერთობლივ წვრთნებს, მათ შორის - ჩინეთის შინაგანი ჯარის მონაწილეობით, პეკინის განსაკუთრებულ ინტერესს კი ამ კუთხით იწვევს ტაჯიკეთი, რომელიც არა მარტო ჩინეთს, არამედ ავღანეთსაც ესაზღვრება.
“ტაჯიკეთის ჯარს ნამდვილად ვერ ვუწოდებთ ყველაზე ძლიერს ცენტრალური აზიის რეგიონში, ამდენად, პეკინის თვალთახედვით, ეს მისი საკუთარი ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველმყოფი ზომების გაგრძელება იქნება" - განმარტავს მკვლევარი.
ბოლო დრომდე კრემლის ორბიტაზე მყოფი ცენტრალურაზიური პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკები ახლა, უკრაინის ომისა და მისით გამოწვეული დასავლური სანქციების ფონზე ტოქსიკურად ქცეული რუსეთისგან დისტანცირებას ცდილობენ. ყაზახეთმა, მაგალითად, რომელიც პოსტსაბჭოთა სივრცეში ჩინეთის უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი გახლავთ, უკრაინაში რუსეთის შეჭრის მხარდაჭერაზე უარი განაცხადა, გასულ წელს კი სადაზვერვო მონაცემების გაცვლის შესახებ შეთანხმება გააფორმა თურქეთთან, რომელიც, როგორც ცნობილია, ნატო-ს წევრი სახელმწიფოა.
"რეგიონში მოსკოვის გავლენა აშკარად იკლებს, თუმცა საუბარი იმაზე, რომ პეკინი მოსკოვს უახლოეს ხანებში სრულად ჩაანაცვლებს, ნაადრევია: მათ შორის სადღეისოდ რეგიონში ერთგვარი ჩუმი კონკურენციაა" - თვლის ტაივანის ეროვნული თავდაცვისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტი მკვლევარი ჩინიუ შიხი.
ჩინეთის ოფიციალური სტატუსტიკური მონაცემების მიხედვით, გასულ წელს C5-ის ქვეყნებთან პეკინის ტვირთბრუნვამ $70,2 მლრდ შეადგინა, ევროპისკენ ტვირთნაკადის 80% კი ამ ქვეყნების გავლით ტრანზიტით იყო უზრუნვეყოფილი.

Китай предложил военный альянс Казахстану и еще четырем странам бывшего СССР
Китай продолжает расширять “зону влияния” в Центральной Азии, забирая под свой военный и экономический “зонтик” республики бывшего СССР.
В пятницу председатель КНР Си Цзиньпин провел встречу с лидерами Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана и предложил им расширить сотрудничество, в том числе в оборонной сфере.
Первый в истории очный саммит группы, которая получила название С5, состоялся в Сиане, древней китайской столице, откуда в прошлом брал начало знаменитый “шелковый путь”.
По итогам переговоров Си заявил о готовности Китая “укрепить оборону” центральноазиатских республик, повысить их возможности в части обеспечения безопасности, чтобы “обеспечить мир в регионе”, сообщило государственное агентство “Синьхуа”.
Он также сообщил о планах выделить 26 млрд юаней ($3,6 млрд) в виде финансовой поддержки и “бесплатной помощи”, не уточняя, на что будут направлены эти средства.
В ближайшее время Китай наверняка намерен возобновить совместные военные учения с постсоветскими странами, с участием в том числе с участием внутренних войск КНР, сказал Financial Times Темур Умаров, научный сотрудник Carnegie Russia Eurasia Center.
Особый интерес для Пекина, по словам Умарова, может представлять Таджикистан, который граничит не только с Китаем, но и с Афганистаном. “Армия Таджикистана отнюдь не сильнейшая в Центральной Азии. Поэтому с точки зрения Китая это лишь продолжение мер по обеспечению его (собственной) национальной безопасности”, - указывает эксперт.
Прежде находившиеся в орбите Кремля, постсоветские азиатские страны стремятся отдалиться от России, ставшей “токсичной” из-за войны в Украине и санкций Запада. Казахстан, один из крупнейших торговых партнеров России на пространстве бывшего СССР, отказался поддержать вторжение в Украину, а в прошлом году подписал соглашение об обмене разведданными с Турцией - страной-членом НАТО.
Влияние Москвы в регионе ослабевает, но говорить о том, что Китай полностью ее заменит в ближайшей перспективе преждевременно, считает Чинью Ших, исследователь Института национальной обороны и безопасности Тайваня. “Это тихая конкуреция”, - считает он.
По данным китайской официальной статистики, в прошлом году товарооборот КНР со странами C5 составил $70,2 млрд, а грузопоток в Европу на 80% был обеспечен транзитом через эти государства.