ჩინეთი, უზბეკეთი და ყირგიზეთი რუსეთის გვერდის ავლით რკინიგზას ააშენებენ
ჩინეთი, უზბეკეთი და ყირგიზეთი შეთანხმდნენ რკინიგზის მშენებლობაზე, რომელიც ევროპისთვის ტვირთების რუსეთის გვერდის ავლით მიწოდების შესაძლებლობას შექმნის.
პროექტის შემდგომი სარეალიზაციო ნაბიჯების შესახებ დოკუმენტს, რომელიც ჩინეთმა გასული წლის შემოდგომაზე დააინიცირა, გასული კვირის ბოლოს სიანში მოეწერა ხელი, სადაც ქვეყნის ლიდერმა სი ძინპინმა ყოფილი სსრკ-ის ხუთი ცენტრალურაზიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელებთან პირველი პირისპირ შეხვედრა გამართა.
თითქმის 500-კილომეტრიანი მაგისტრალი, რომელიც ევროპამდე გზის 7-8 დღით დამოკლებისა და დასავლური სანქციების ფონზე ტოქსიკურად ქცეული რუსეთის გვერდის ავლის შესაძლებლობას შექმნის, ყირგიზეთში, თორუგარტის უღელტეხილზე დაიწყება, ჩრდილოეთით ჯალალ-აბადამდე გაივლის და იქ უზბეკეთის სარკინიგზო ქსელს მიუერთდება. იქიდან დაგეგმილია მარშრუტის გაგრძელება თურქეთამდე, ბოლო წერტილი კი ევროკავშირის სარკინიგზო სისტემა იქნება.
წინასწარი გათვლით, ახალი მაგისტრალით ტვირთების გადაზიდვის მოცულობამ შეიძლება, წელიწადში 5 მლნ ტონას მიაღწიოს.
სამიტზე სი ძინპინი ხუთი ცენტრალურაზიური რესპუბლიკის ლიდერებს 26 მლრდ იუანის ($3,6 მლრდ) ფინანსურ მხარდაჭერასა და "უფასო დახმარებას" დაჰპირდა, პარალელურად კი სამხედრო სფეროში თანამშრომლობის გაფართოება შესთავაზა.
გამოცემა "სინხუას" ინფორმაციით, სიმ "რეგიონში მშვიდობის გარანტირებისთვის" ცენტრალურაზიური რესპუბლიკების "თავდაცვის განმტკიცებისა და ეროვნუი უსაფრთხოებების უზრუნველსაყოფად მათი შესაძლებლობების გაზრდის" მზადყოფნა გამოთქვა.
ჩინეთის ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, გასულ წელს ხსენებულ ცენტრალურაზიურ რესპუბლიკებთან ჩინეთის ტვირთბრუნვამ $70,2 მლრდ შეადგინა, ამასთან, ევროპისკენ მისი ტვრთნაკადის 80% სწორედ მათი ტერიტორიების გავლით განხორციელდა.

Китай, Узбекистан и Кыргызстан построят железную дорогу в Европу в обход России
Китай, Узбекистан и Кыргызстан договорились о строительстве железной дороги, которая позволит доставлять грузы в Европу в обход России, сообщает «Радио Свобода».
Документ о следующих шагах по реализации проекта, который был предложен Китаем прошлой осенью, был подписан на саммите в Сиане в конце прошлой недели, где председатель КНР Си Цзиньпин впервые очно встретился с лидерами пяти центральноазиатских республик бывшего СССР.
Почти 500-километровая магистраль, которая позволит укоротить путь до Европы на 7-8 дней и обойти «токсичную» из-за санкций Россию, будет начинаться на Торугартском перевале в Кыргызстане и пройдет на север, до Джалал-Абада, где соединится с железнодорожной сетью Узбекистана.
Оттуда маршрут планируется продлить до Турции с конечной точкой в железнодорожной системе ЕС. По предварительным подсчетам, объем перевозок по новой магистрали может достигать 5 млн тонн в год.
По итогам переговоров с лидерами Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана Си пообещал им 26 млрд юаней ($3,6 млрд) в виде финансовой поддержки и «бесплатной помощи», а также предложил расширить сотрудничество в военной сфере.
По данным «Синьхуа», Си заявил о готовности Китая «укрепить оборону» центральноазиатских республик, повысить их возможности в части обеспечения безопасности, чтобы «гарантировать мир в регионе».
По данным китайской официальной статистики, в прошлом году товарооборот КНР со пятью центральноазиатскими республиками бывшего СССР составил $70,2 млрд, а его грузопоток в Европу на 80% был обеспечен транзитом через эти государства.