პეკინის ცივი შხაპი მოსკოვს
რუსეთის სამთავრობო დელეგაციის ჩინეთში პომპეზური ვიზიტი "ცივ შხაპად" ექცათ პრემიერ მიშუსტინსა და მის თანმხლებ მინისტრებს, რომლებსაც ეკონომიკური კავშირების გაფართოებისა და დასავლურ სანქციებთან ბრძოლაში პეკინის ახალი დახმარებისთვის უნდა მიეღწიათ.
გამოცემა "Ведомости"-ს ცნობით, ჩინეთის მთავრობის პირველმა პირებმა და მსხვილი კომპანიების ტოპ-მენეჯერებმა უარი განაცხადეს, შეჰხვედროდნენ რუს ჩინოსნებსა და სახელმწიფო კომპანიების ხელმძღვანელებს, რომელთა უმრავლესობა დასავლეთის სასანქციო სიების ფიგურანტია.
მოსკოვიდან შანხაიში შთამბეჭდავი დელეგაცია ჩავიდა: პრემიერი და ოთხი ვიცე-პრემიერი, რამდენიმე მინისტრი, "სბერბანკისა" და ვითიბი ბანკის ხელმძღვანელები, ასევე მილიარდერები მორდაშოვი და გურიევი. მაგრამ ჩინეთის მხრიდან ამას ანალოგიური პატივი არ მოჰყვა.
მიშუსტინის ვიზავიმ - ჩინეთის სახელმწიფო საბჭოს თავმჯდომარემ ლი ციანმა რუსულ-ჩინურ ფორუმში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა და მისასალმებელი სიტყვისთვის ღონისძიებაზე მისი მოადგილე, ვიცე-პრემიერი ხე ლიფენი გაგზავნა.
"ჩინელებს თბილი დახვედრა აქვთ, მაგრამ ძალიან ეშინიათ სანქციების", - განმარტავს გამოცემის წყარო, რომელიც ფორუმის ორგანიზატორებთან დაახლოებული პირია. - "ის მსხვილი ბიზნესმენებიც კი, რომლებიც მზად იყვნენ საჯარო გამოსვლისთვის, ოფიციალურმა პირებმა შეხვედრაზე არ დაუშვეს, რადგან მინიმალურ რისკზეც კი არ სურთ წასვლა".
გამოცემის კიდევ ერთი თანამოსაუბრის ცნობით, ჩინელების მიერ სანქციების დაცვის კუთხით სიფრთხილემ იმ მასშტაბებს მიაღწია, რომ რუსეთის ერთ-ერთ მოქალაქეს ადგილობრივ გადამცვლელ პუნქტში $100-ის იუანზე გადაცვლაზე უარი განუცხადეს მხოლოდ იმის გამო, რომ ერთ-ერთი სანქცირებული რუსი ბიზნესმენის მოგვარე იყო.
მიშუსტინის ვიზიტი, ერთი შეხედვით, პომპეზურად გამოიყურებოდა: შანხაის აეროპორტში წითელი ხალიჩის გავლის შემდეგ იგი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ლიდერ სი ძინპინს შეხვდა, რომელსაც პრეზიდენტ პუტინის მოკითხვა გადასცა და გააკეთა განცხადება "ყველა საკვანძო საკითხში მოსკოვისა და პეკინის მიდგომების ერთიანობის" თაობაზე.
"მოსკოვისა და პეკინის ურთერთობები უპრეცედენტოდ მაღალ ნიშნულზეა: რუსეთისა და ჩინეთის სატრანსპორტო ანგარიშსწორების თითქმის 70% რუბლსა და იუანში წარმოებს, წლის შედეგებით კი ჩვენს შორის ტვირთბრუნვა $200 მილიარდს გადააჭარბებს" - განაცხადა მიშუსტინმა.
სიმ რუს პრემიერს გაცილებით უფრო თავშეკავებულად უპასუხა: "ჩინეთი მზადაა, რუსეთთან ერთად განაგრძოს ერთმანეთის მტკიცე მხარდაჭერა ორი ქვეყნის საკვანძო ინტერესებში შემავალ საკითხებშიო"..
უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ ჩინეთმა რუსული ნავთობის შესყიდვა პრაქტიკულად გააორმაგა (დღე-ღამეში 2 მლნ ბარელამდე), 127%-ით გაზარდა ქვანახშირის იმპორტი, 200%-ით — ალუმინის. აი, ხორბლის კუთხით კი პრობლემა წარმოიშვა: მართალია, ჩინური იმპორტი ერთბაშად 60%-ით გაიზარდა, მაგრამ რუსული პროდუქციის წილი მასში მინიმალურია, კერძოდ - 0,5%, რაც 120-ჯერ ნაკლებია ავსტრალიის და 36-ჯერ კანადის წილზე.
"რუსული აგრარული სექტორი მზადაა, ჩინურ ბაზარზე თავისი პროდუქციის ექსპორტი და საქონლის სპექტრიც გააფართოვოს" - განაცხადა მიშუსტინმა, თუმცა სი ძინპინის საჯარო პასუხი ამას არ მოჰყოლია.
"ჩინეთთან მოლაპარაკება ძალზე რთულია", - სინანულით აღნიშნავს "Ведомости"-სთან საუბრისას რუსულ ბიზნეს-წრეებთან დაახლოებული წყარო. - "ჩინელები ტრადიციულ დელიკატურობას იჩენენ, მაგრამ აშკარაა, რომ ახლა უკვე მოლაპარაკებები აღარ წარმოებს peer-to-peer (თანასწორუფლებიანობის) ფორმატში და რუსეთს უწევს, მისთვის უჩვეულო - უმცროსი ძმის როლი მოირგოს".

Китайские министры и топ-менеджеры отказались встречаться с Мишустиным из-за санкций
Обставленный с помпой визит в Китай российской правительственной делегации, которой было поручено добиться расширения экономических связей и новой помощи от Пекина в борьбе с санкциями Запада, обернулся «холодным душем» для премьера Михаила Мишустина и сопровождавших его министров.
Как сообщают «Ведомости», первые лица правительства КНР и топ-менеджеры крупнейших китайских компаний отказались встречаться с российскими чиновниками и руководителями госкомпаний, почти все из которых стали фигурантами западных санкционных списков.
Из Москвы в Шанхай прилетела внушительная делегация: четыре вице-премьера (Дмитрий Григоренко, Дмитрий Чернышенко, Денис Мантуров, Александр Новак), несколько министров, включая Дмитрия Патрушева (Минсельхоз) и Виталия Савельева (Минтранс). Их сопровождали главы Сбера и ВТБ Герман Греф и Андрей Костин, миллиардеры Алексей Мордашов («Северсталь») и Андрей Гурьев («Фосагро»). Но ответной китайской любезности не последовало.
Визави Мишустина — председатель Госсовета Ли Цян — отказался от участия в Российско-китайском форуме и вместо себя направил зачитать приветственный доклад заместителя, вице-премьера Хэ Лифена.
«Китайцы принимают тепло, но сильно боятся санкций, — объясняет источник „Ведомостей“, близкий к организаторам форума. — Даже тех крупных бизнесменов, которые хотели и были готовы к публичному выступлению, официальные власти к встрече не допустили — они не хотят идти даже на минимальный риск».
По словам другого собеседника издания, осторожность в соблюдении санкций китайцами достигла таких масштабов, что одному из россиян отказались обменять на юани $100 в местном обменнике. Тот был однофамильцем подсанкционного бизнесмена. «Даже не стали сличать инициалы», — возмущается источник «Ведомостей».
На поверхности визит Мишустина выглядел торжественно. Пройдя по красной ковровой дорожке в аэропорту Шанхая, он встретился с председателем КНР Си Цзиньпином, которому «передал привет» от Владимира Путина и заявил о «единстве» подходов Москвы и Пекина «по всем ключевым вопросам».
Отношения Москвы и Пекина находятся на беспрецедентно высоком уровне, заявил Мишустин: почти 70% трансграничных расчетов России и Китая проходят в юанях и рублях, а по итогам года товарооборот превысит $200 млрд.
Си ответил российскому премьеру сдержаннее. «Китай готов вместе с Россией продолжать твердо поддерживать друг друга в вопросах, касающихся коренных интересов обеих сторон», — сказал он.
После начала войны в Украине Китай практически вдвое нарастил закупки российской нефти, до 2 млн баррелей в сутки; на 127% увеличил импорт угля; на 200% — алюминия. Проблема, впрочем, возникла с зерном: хотя общий импорт пшеницы Китаем подскочил на 60%, доля российской продукции составила ничтожные 0,5% — в 120 раз меньше, чем австралийской, и в 36 раз меньше, чем канадской.
«Российские аграрии готовы существенно нарастить экспорт своей продукции на китайский рынок и расширить спектр поставляемых товаров», — предложил Мишустин. Но публичного ответа от Си Цзиньпина не последовало.
С китайцами крайне сложно договариваться, пожаловался в разговоре с «Ведомостями» близкий к крупному российскому бизнесу собеседник. «Китайцы традиционно деликатны, но переговоры явно ведутся не в формате peer-to-peer (на равных). Пока Россия, к сожалению, выступает скорее в качестве младшего партнера», — признал он.