ტოკაევი - პუტინს: "ყაზახეთს ახალი სსრკ არ სჭირდება"
კრემლის გეგმა, პოსტსაბჭოთა სივრცეში გავლენა განიმტკიცოს და მის მიმართ ლოიალური პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკების მონაწილეობით "ახალი სსრკ" ჩამოაყალიბოს, ყაზახეთის პრეზიდენტ ქასიმ-ჟომარტ ტოკაევის წინააღმდეგობას აწყდება. ყახაზეთის ლიდერმა, რომელმაც არ დაუჭირა მხარი უკრაინაში რუსეთის .შეჭრას და ჩინეთსა და თურქეთთან სამხედრო თანამშრომლობას აფართოებს, ამ დღეებში მწვავედ გააკრიტიკა პუტინის "ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი", რომელშიც რუსეთის გარდა, კიდევ ოთხი პოსტსაბჭოთა ქვეყანა შედის და ამასთანავე, მოსკოვთან პოლიტიკური ინტეგრაციის არსურვილის შესახებ განაცხადა.
"ყაზახეთი ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირს მხოლოდ და მხოლოდ ეკონომიკურ ბლოკად განიხილავს და თვლის, რომ მის ფარგლებში ნებისმიერი ინტეგრაცია ეკონომიკურ ხასიათს უნდა ატარებდეს. სწორედ ესაა დაფიქსირებული 2015 წლის შეთანხმებაში. ინტეგრაციის ყველა სხვა სფერო ეკონომიკის პრიზმაში უნდა იქნას განხილული. გარდა ამისა, ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში ეკონომიკური ინტეგრაცია შეიცავს ერთ დელიკატურ მომენტს, კერძოდ, იმას, რომ კავშირი დე-ფაქტოდ ორ ნაწილად დაიშალა: ერთ მხარესაა რუსეთი და ბელარუსი, რომლებიც საკავშირო სახელმწიფოს წარმოადგენენ ერთიანი პოლიტიკური, იურიდიული, სამხედრო, ეკონომიკური, სავალუტო, კულტურული, ჰუმანიტარული სივრცით და ბოდიში მომიხდია, ბირთვული იარაღითაც, რომელიც ამ დროისთვის ერთი აქვთ ორი სახელმწიფოსთვის, მეორეს კი - ყაზახეთი, ყირგიზეთი და სომხეთი ინტეგრაციის სულ სხვა დონით" - განუცხადა ტოკაევმა ევრაზიის ეკონომიკური ფორუმის სცენაზე მის წინ მჯდომ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს.
მისივე თქმით, ევრაზიულ კავშირში ეკონომიკური ინტეგრაციაც კი თავდაპირველი შეთნხმებების დარღვევით მიმდინარეობს:
"მიუხედავად იმისა, რომ ამ კავშირის ჩამოყალიბებისას დეკლარირებული იყო "ოთხი თავისუფლება", ასევე ისეთი საბაზისო პრინციპები, როგორიცაა ინფრასტრუქტურასთან არადისკრიმინაციული წვდომა, სამართლიანი კონკურენცია, თანასწორუფლებიანობა და ეროვნული ინტერესების გათვალისწინება, სახეზე გვაქვს ურთერთბარიერებისა და შეზღუდვების უამრავი ფაქტი. ასე, მაგალითად, გასულ წელს რუსეთმა არაერთგზის შეაჩერა ნოვოროსიისკის ტერმინალით ყაზახური ნავთობის ექსპორტი, რის შემდეგაც ჩვენმა ხელისუფლებამ ალტერნატიული მარშრუტების ძიება დაიწყო და მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში რუსეთის გვერდის ავლით - ტრანსკასპიური საზღვაო მარშრუტით ექსპორტი 6-ჯერ - 163,4 ტონამდე გაიზარდა".
პოსტსაბჭოთა სივრცეში კრემლის მზარდი ამბიციები, რომელმაც უკრაინაში სრულმასშტაბიან შეჭრაშიც ჰპოვა ასახვა, ყაზახეთის ხელისუფლების მზარდ შეშფოთებას იწვევს, - განუცხადა ამასთან დაკავშირებით "The Wall Street Journal"-ს ცენტრალური აზიის ამ რესპუბლიკის ხელისუფლების ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა.
"ტოკაევის ხელისუფლებამ უკრაინის გააფთრებული წინააღმდეგობიდან სწორი გაკვეთილები გამოიტანა და საკუთარი ჯარის რეფორმირებაზე ფიქრობს, რათა ეს უკანასკნელი უფრო მობილურად და უფრო მომზადებულად აქციოს ჰიბრიდული ომისთვის, რომელიც შეიძლება, მოიცავდეს როგორც საბრძოლო მოქმედებებს, ისე კიბერშეტევებს, სადეზინფორმაციო პროპაგანდასა და არჩევნებში ჩარევას" - აღნიშნა მან.
თავად ტოკაევმა კი მარტში აშშ-ის სახელმწიფო მდივან ენტონი ბლინკენთან შეხვედრაზე გამოთქვა მზადყოფნა, აშშ-სა და ზოგადად დასავლეთთან სტრატეგიული თანამშრომლობა განავითაროს.
"ჩვენ მზად ვართ ამ თანამშრომლობის შემდგომი განვითარებისთვის. მადლიერნი ვართ აშშ-ის ხელისუფლების ყაზახეთის დამოუკიდებლობის, ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მხარდაჭერითვის, ასევე უსაფრთხოების, ენერგეტიკის, ინვესტიციებისა და ვაჭრობის სფეროებში მტკიცე და საიმედო თანამშრომლობისთვის" - აღნიშმა მაშინ ყაზახეთის ლიდერმა.

Токаев заявил Путину о нежелании Казахстана строить новый Советский Союз
Планы Кремля укрепить зону влияния в постсоветском пространстве и собрать из лояльных республик аналог «нового СССР» продолжают встречать сопротивление президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
Не поддержавший вторжение в Украину и расширяющий военное сотрудничество с Китаем и Турцией Токаев раскритиковал Евразийский экономический союз (ЕАЭС), куда помимо России входят еще четыре бывших советских республики, а также заявил о нежелании политической интеграции с Москвой.
Казахстан рассматривает ЕАЭС исключительно как экономический блок, а любая интеграция в его рамках должна носить «прежде всего экономический характер», заявил Токаев на пленарном заседании второго Евразийского экономического форума.
Именно это «зафиксировано в договоре 2015 года», сказал Токаев, обращаясь к президенту РФ Владимиру Путину, сидевшему с ним на одной сцене.
«Любые другие сферы» интеграции, по словам президента Казахстана, хотя и имеют право на существование, должны рассматриваться «через призму экономики».
При этом экономическая интеграция в ЕАЭС также содержит «один деликатный момент», продолжил Токаев. Союз де-факто развалился на две части. Одна — это Россия и Беларусь, представляющие из себя Союзное государство с единым политическим, юридическим, военным, экономическим, валютным, культурным, гуманитарным пространством. «Я извиняюсь, даже ядерное оружие — одно на двоих сейчас», — отметил Токаев.
Вторая — это Казахстан, Кыргызстан и Армения «с другим уровнем интеграции», подчеркнул он.
Сама экономическая интеграция в ЕАЭС, по словам Токаева, происходит с нарушениями изначальных договоренностей. Хотя при создании союза декларировалась реализация «четырех свобод» и базовых принципов, таких как «недискриминационный доступ к инфраструктуре, справедливая конкуренция, равноправие и учет национальных интересов», существуют многочисленные факты регулярно возникающих взаимных барьеров и ограничений, сказал он.
Например, в прошлом году Россия неоднократно останавливала экспорт казахстанской нефти через терминал в Новороссийске, после чего власти Казахстана приняли решение искать альтернативные маршруты. В первом квартале 2023 года экспорт в обход РФ — по транскаспийскому морскому маршруту, из порта Актау в Баку, увеличился в 6 раз и достиг 163,4 тысячи тонн.
Растущие амбиции Кремля на пространстве бывшего СССР, которые вылились в военные действия против Украины, вызвали нарастающее беспокойство казахстанских властей, рассказывал в прошлом году The Wall Street Journal высокопоставленный чиновник в среднеазиатской стране.
По его словам, власти извлекли уроки из яростного сопротивления Украины и видят необходимость реформировать армию, чтобы сделать ее более мобильной и подготовленной к «гибридной войне», которая может включать как непосредственно боевые действия, так и кибератаки, дезинформацию и вмешательство в выборы.
Казахстан намерен развивать стратегическое сотрудничество с США и Западом, заявил Токаев в марте в ходе встречи с главой Госдепа Энтони Блинкеном.
«Мы готовы к дальнейшему развитию этого сотрудничества», — подчеркнул он, добавив, что благодарен американским властям за «поддержку независимости, территориальной целостности и суверенитета». По словам Токаева, Казахстан отмечает «надежность» и долгосрочный характер партнерства в области безопасности, энергетики, торговли и инвестиций.