უკრაინა რუსეთის საზღვრისპირა რეგიონების დემილიტარიზაციას მოითხოვს
ეს წინადადება ომისშემდგომი სამშვიდობო დარეგულირების მთავარ თემად უნდა იქცეს, - განაცხადა პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრჩეველმა მიხაილო პოდოლიაკმა.
"ხარკოვის, ჩერნიგოვის, სუმის, ზაპოროჟიეს, ლუჰანკის, დონეცკის ოლქების მცხოვრებთა რეალური უსაფრთხოების უზრუნვესაყოფად აუცილებელი იქნება 100-120-კმ-იანი დემილიტარიზებული ზონის შექმნა ბელგოროდის, ბრიანსკის, კურსკისა და როსტოვის რესპუბლიკებში [ასე მოიხსენია პოდოლიაკმა ხსენებული რუსული რეგიონები - რედ.]. სავარაუდოდ, საუბარი იქნება პირველ ეტაპზე საერთაშორისო კონტინგენტის ჩაყენებაზე" - დაწერა Twitter-ში პოდოლიაკმა.
მანამდე, 29 მაისს რუსეთის ბელგოროდის ოლქის გუბერნატორმა განაცხადა, რომ "უკრაინული საჰაერო თავდასხმებისგან ოლქის დასაცავად არსებობს ერთადერთი გზა - მას ხარკოვის ოლქი [უკრაინის ტერიტორია - რედ.] უნდა მიუერთდეს".

Украина потребовала демилитаризации приграничных российских регионов
Киев потребовал создать демилитаризованную зону в российских регионах на границе с Украиной. Предложение должно стать главной темой послевоенного мирного урегулирования, заявил советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк.
«Для обеспечения реальной безопасности жителей Харьковской, Черниговской, Сумской, Запорожской, Луганской, Донецкой областей и защиты их от обстрелов необходимо будет ввести демилитаризованную зону в 100-120 км на территории Белгородской, Брянской, Курской и Ростовской республик (так Подоляк назвал российские регионы. — прим. TMT). Вероятно, с обязательным международным контингентом на первом этапе», — написал он в Twitter.
Ранее 29 мая белгородский губернатор призвал аннексировать Харьковскую область, чтобы обезопасить жителей региона. «Харьков присоединить к Белгородской области. Это лучший способ решения проблем обстрелов в Белгородской области», — сказал Гладков в эфире телеканала «Россия 24».