რუსული "Red Wings"-ი საქართველოში ფრენებს ჯერ ვერ იწყებს
რუსული ავიაკომპანია "Red Wings", რომელიც სანქცირებული რუსული კომპანიის სტრუქტურაში შედის და მიუხედავად ამისა, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსგან მოსკოვი-ქუთაისისა და სოჭი-თბილისის რეისების განხორციელების ნებართვა მიიღო, საქართველოში ფრენებს ჯერ-ჯერობით ვერ იწყებს.
საქართველოსკენ რეისებზე ბილეთების გაყიდვა კომპანიის საიტზე ამ დრომდე არ დაწყებულა და "Red Wings"-ის პრეს-სამსახურში კონკრეტულ თარიღს ვერ ასახელებენ. თბილისის აეროპორტის მმართველი კომპანია "Tav Georgia"-ს პრეს-სამსახურში კი აცხადებენ, რომ საქართველოსკენ რეისებს ამ ეტაპზე მხოლოდ რუსული "აზიმუტი" ასრულებს და სოჭი-თბილისის რეისი 2 ივნისის ფრენების განრიგში არ ფიგურირებს.
თავდაპირველად გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, რუსულ "Red Wings"-ს სოჭი-თბილისის მიმართულებით მრავალჯერადი ჩარტერული რეისები 2 ივნისიდან კვირაში სამჯერ - ორშაბათობით, ოთხშაბათობითა და პარასკევობით უნდა შეესრულებინა, ასევე 2 ივნისიდან ეფრინა კვირაში სამჯერ (იმავე დღეებში) მოსკოვი-ქუთაისის მიმართულებით.
აღსანიშნავია, რომ "Red Wings"-ის ფრენების მიმართულებებს შორის ფიგურირებს რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთიც, კერძოდ - გუდაუთა, გაგრა, ახალი ათონი, ბიჭვინთა და "სოხუმი, ბაბუშერა", თუმცა პრაქტიკაში ფრენები ამ მიმართულებით არ წარმოებს.
ცნობისთვის: რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ამასწინათ საქართველოსთან პიდაპირი ავიამიმოსვლის განახლების გადაწყვეტილება გამოაცხადა. ქართულმა მხარემ ამაზე თანხმობა განაცხადა, რითაც რუსეთის იზოლირების შესახებ დასავლელი პარტნიორების კონსოლიდირებული გადაწყვეტილების წინააღმდეგ წავიდა. შესაძლო სანქცირების შესახებ მათი არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, ოფიციალური თბილისი გადაწყვეტილების შეცვლას არ აპირებს.
19 მაისს მოსკოვი-თბილისი-მოსკოვის მიმართულებით ფრენების განხორციელება დაიწყო რუსულმა კომპანია "აზიმუტმა" რომელიც აქამდე მხოლოდ შიდა რუსულ ფრენებს ახორციელებდა. 20 მაისიდან კი თბილისი-მოსკოვი-თბილისის რეისებს ქართული ავიაკომპანია "Georgian Airways" ახორციელებს.

Red Wings пока не начинает полеты в Грузию, несмотря на полученное разрешение
Российская авиакомпания Red Wings, получившая разрешение от Агентства гражданской авиации Грузии на выполнение полетов по маршрутам Москва–Кутаиси и Сочи–Тбилиси, пока не начинает полеты в Грузию, - информирует "Эхо Кавказа".
Билеты в Грузию пока не продаются на сайте Red Wings. «Эхо Кавказа» связалось с авиакомпанией по телефону горячей линии, однако оператор не смог назвать дату начала рейсов.
В пресс-службе управляющей тбилисским аэропортом компании Tav Georgia заявили, что рейсы в Грузию выполняет лишь российская авиакомпания «Азимут». Рейса Сочи-Тбилиси нет в расписании на 2 июня.
Ранее сообщалось, что Red Wings будет выполнять многократные чартерные рейсы по маршруту Сочи-Тбилиси-Сочи со 2 июня, 3 раза в неделю (понедельник, среда, пятница), по маршруту Москва-Кутаиси-Москва также со 2 июня, 3 раза в неделю (понедельник, среда, пятница).
«Эхо Кавказа» обратилось за комментарием в Агентство гражданской авиации, но на момент публикации материала не получило его.
Отметим, что СМИ и пользователи соцсетей обратили внимание на то, что в списке направлений Red Wings есть Абхазия, несмотря на то, что полеты в самопровозглашенную республику не выполняются. В списке есть, в частности, Гудаута, Гагра, Новый Афон, Пицунда и «Сухуми, Бабушери».
Напомним, что решение о возобновлении авиасообщения с Грузией принял президент России Владимир Путин. 19 мая рейсы по маршруту Москва-Тбилиси-Москва начала авиакомпания «Азимут», с 20 мая полеты по маршруту Тбилиси-Москва-Тбилиси выполняет грузинская Georgian Airways.
В США заявили, что возобновление прямых авиарейсов между Россией и Грузией может привести к санкциям против компаний, которые будут обслуживать подсанкционные российские воздушные суда в грузинских аэропортах. Власти Грузии уверяют, что рейсы будут выполнять только те авиакомпании и самолеты, которые не попали под санкции.