სტოლტენბერგი: "თუ პრეზიდენტი პუტინი გაიმარჯვებს, ეს იქნება, მათ შორის გზავნილი ჩინეთისთვის, რომ ძალის გამოყენებით მიიღებს იმას, რაც სურს"
02/06/2023 07:12:47 მსოფლიო
ნატო–ს გენერალური მდივნის იენს სტოლტენბერგის განცხადებით, "თუ პრეზიდენტი პუტინი გაიმარჯვებს, ეს იქნება, მათ შორის გზავნილი ჩინეთისთვის, რომ ძალის გამოყენებით მიიღებს იმას, რაც სურს". ამის შესახებ მან ოსლოში ალიანსის მინისტერიალის შემდეგ განაცხადა.
"თუ პრეზიდენტი პუტინი გაიმარჯვებს, ეს უკრაინელებისთვის დიდი ტრაგედია იქნება, მაგრამ ეს ასევე საშიში იქნება ჩვენთვის, რადგან ჩვენი გზავნილი კრემლისა და ყველა სხვა ძალების, მათ შორის პეკინს მიმართ, იქნება, რომ ძალის გამოყენებით ისინი მიიღებენ იმას, რაც სურთ. პრეზიდენტ პუტინის გამარჯვება ჩვენ ყველას, ნატო–ს მოკავშირეებს, შეერთებულ შტატებს, ევროპას უფრო დაუცველს გაგვხდის“, - განაცხადა მან.

NATO commits to preparing Ukraine for end of the war so "history doesn't repeat itself"
NATO will continue to support Ukraine to ensure that history doesn't repeat itself once the war is over, the alliance's Secretary-General Jens Stoltenberg said.
“We all agree that in the middle of the war, we cannot make Ukraine a full member of NATO, but at the same time we need to prepare for what happens when the war ends because then we need to ensure that history doesn't repeat itself," he said, adding that could look like Russian forces regrouping and attacking again.The secretary-general said Russian President Vladimir Putin made a mistake by underestimating Ukraine and NATO — and the alliance continues to be committed to supporting Ukraine “for as long as it takes.”
“It will be a big tragedy for Ukrainians if President Putin wins but it will also be dangerous for us because our message to him and all the alternative leaders including in Beijing, is that when they use force, they get what they want and that will make also us, NATO allies, United States, Europe, more vulnerable,” he said.