უკრაინა: 8 დასახლება უკვე სრულად ან ნაწილობრივ დატბორილია
ხერსონის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი ალექსანდრ პროკუდინი აცხადებს, რომ კახოვკას წყალსაცავიდან წყალი სწრაფად გამოდინებას აგრძელებს.
მისი ინფორმაციით, "კრიტიკულ ზონაში დაახლოებით, 16 000 ადამიანი იმყოფება".
როგორც მან აღნიშნა, ევაკუაცია სწრაფი ტემპით მიმდინარეობს.
უკრაინის ოფიციალური პირების თქმით, ხერსონის 700-ზე მეტი მცხოვრები უკვე ევაკუირებულია. პროკუდინმა თქვა, რომ ევაკუირებულებს ჯერ მიკოლაივში და იქიდან ხმელნიცკიში, ოდესაში, კროპივნიცკში, კიევში და სხვა ქალაქებში გადაიყვანენ.
პროკუდინის ცნობით, ადგილობრივი დროით 7:30 საათისთვის სრულად ან ნაწილობრივ დატბორილია შემდეგი დასახლებები:
- ტიახინკა
- ლვოვე
- ოდრადოკამიანკა
- ივანივკა
- მიკილსკე
- ტოკარივკა
- პონიატივკა
- ბილოზერკა
- ქალაქ ხერსონის მიკრორაიონი ოსტრივი
"80-მდე დასახლება, რომელთა უმეტესობა რუსული ძალების მიერაა ოკუპირებული, პოტენციური წყალდიდობის ზონაშია", განაცხადა უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტრომ.
ხერსონის საოლქო-სამხედრო ადმინისტრაციამ დღეს დილით განაცხადა, რომ რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ქალაქ კახოვკასთან მდებარე პიდროელექტროსადგურის კაშხალი ააფეთქეს, რის გამოც ოლქის პოლიციას და საგანგებო სიტუაციების სამსახურს დაევალა მდინარე დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე, პოტენციური დატბორვის ზონაში მდებარე დასახლებული პუნქტებიდან მოქალაქეების ევაკუაცია.

Flooding has started to hit Dnipro River settlements, Ukrainian officials say
A senior Ukrainian military official said settlements on the banks of the Dnipro River in the Kherson region are starting to experience flooding following the destruction of the Nova Kakhovka dam early Tuesday.
As water in the Kakhovka reservoir continues to rapidly gush out, Ukrainian officials have warned the levels will be "critically high" in a matter of hours. The reservoir typically holds around 18 cubic kilometers of water, about equal to the Great Salt Lake in the US state of Utah, according to Reuters.
Oleksandr Prokudin, head of the Kherson regional military administration, said in a statement on Telegram Tuesday that around 16,000 people on the west bank of the river are in a "critical zone."
As of 7:30 am local time (12:30 a.m. ET), the following settlements are fully or partially flooded, according to Prokudin:
Tiahynka
Lvove
Odradokamyanka
Ivanivka
Mykilske
Tokarivka
Poniativka
Bilozerka
Ostriv microdistrict of Kherson
cityAbout 80 settlements, most of which are occupied by Russian forces, are in the zone of potential flooding, Ukraine's Ministry of Internal Affairs said earlier.
"We understand that other settlements will be flooded, and we are ready for this,” Prokudin added.
Evacuations: More than 700 Kherson residents have already been evacuated, according to Ukrainian officials. Prokudin said they would first be taken to Kherson city, "then to Mykolaiv and from there to Khmelnytskyi, Odesa, Kropyvnytskyi, Kyiv and other cities."