ბად ქუთი: „გაზპრომის“ ნდობა, თუნდაც დივერსიფიკაციისთვის, საქართველოს უსაფრთხოების კუთხით უფრო დაუცველს ხდის“
01/03/2019 14:58:10 თვალსაზრისი, ინტერვიუ
არსებობს თუ არა გადაუდებელი აუცილებლობა იმისა, რომ საქართველომ დივერსიფიკაციის მიზნით რუსული გაზი შეიძინოს?რამდენად სანდო შეიძლება, იყოს დივერსიფიკაცია, როდესაც საქმე შანტაჟის მოყვარულ რუსულ „გაზპრომს“ ეხება? რა სარგებელს მოუტანს თბილისს ირანიდან სომხეთის გავლით "გაზპრომის" კუთვნილი მილსადენით გაზის შესაძლო იმპორტი? - ამ თემებზე «აქცენტი» ატლანტიკური საბჭოს გლობალური ენერგიის ცენტრის ექსპერტ ბად ქუთს ესაუბრა:
– ბატონო ქუთ, ცოტა ხნის წინ საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა გიორგი ქობულიამ განაცხადა, რომ დივერსიფიკაციის მიზნით საქართველო რუსული გაზის იმპორტიტებას გეგმავს. ხედავთ თუ არა ამ ეტაპზე გაზის ბაზრის დივერსიფიკაციის გადაუდებელ აუცილებლობას და მიიჩნევთ თუ არა, რომ საქართველომ ამ მიმართულებით მყისიერი ნაბიჯები უნდა გადადგას?
– ვფიქრობ, უკვე წლებია, აზერბაიჯანმა დაამტკიცა, რომ საქართველოსთვის გაზის საიმედო მომწოდებელია. მიმაჩნია, რომ საქართველოსთვის არ არსებობს გადაუდებელი აუცილებლობა, დივერსიფიკაციისთვის მყისიერი ნაბიჯები გადადგას, მით უფრო, როცა საქმე რუსულ „გაზპრომს“ ეხება.
– საერთოდ რამდენად მიზანშეწონილია დივირსიფიკაცია რუსული „გაზპრომით“?
– „გაზპრომმა“ უკვე ბერჯერ დაამტიკიცა, რომ არამარტო საქართველოსთვის, არამედ ბევრი სხვა ქვეყნისთვის გაზის არასანდო მიმწოდებელია: ვხედავთ, რომ რუსეთი „გაზპრომს“ პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის იარაღად იყენებს იმ ქვეყნების წინააღმდეგ, რომლებიც რუსულ გაზზე არიან დამოკიდებული. ამდენად, ზოგადად, ენერგოსექტორის დივერსიფიკაცია, რა თქმა უნდა, კარგი იდეაა, რათა ქვეყნის უსაფრთხოება დაიცვა, მაგრამ ენდო „გაზპრომს“ თუნდაც დივერსიფიკაციისთვის - ეს საქართველოს უფრო დაუცველს გახდის.
–სომხეთის პრემიერ–მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა და ირანის პრეზიდენტმა ჰასან როუჰანიმ სომხეთის გავლით ირანული გაზის საქართველოში ექსპორტის საკითხი განიხილეს. თქვენი აზრით, რამდენად პერსპექტიულია ეს საქრთელოსთვის როგორც გეოპოლიტიკური, ისე გეოეკონომიკური თვალსაზრისით?
– დავიწყოთ იმით, სურს და შეუძლია თუ არა ირანს, ექსპორტზე მეტი გაზი გაიტანოს: თეირანისთვის გაზის ექსპორტზე გატანა მთავარი პრიორიტეტი არ არის, მისთვის მეტად პრიორიტეტულია გაზის გაზრდილი შიდა მოხმარების უზრუნველყოფა, გაზის მიწოდება ირანული ნავთობქიმიური მრეწველობის ხელშესაწყობად და ნავთობსაბადოებისთვის, რათა გაზარდოს ნავთობპროდუქტების წარმოება.
ამავე დროს, ნაკლებ სავარაუდოა, რუსეთმა, რომელსაც ძლიერი გავლენა აქვს სომხეთზე, ერევანს ნება დართოს, ირანული გაზი ხელახალ ექსპორტზე გაიტანოს საქართველოში: ფაქტია, რომ როცა საქმე ეხებოდა ირანული გაზის სომხეთში ექსპორტს, რუსეთი ირწმუნებოდა, რომ მილსადენის დიამეტრი შეზღუდული იყო და რომ სომხეთს არ ჰქონდა საკმარისი უნარი, ირანიდან მიწოდებული გაზი ხელახალ ექსპორტზე გაეშვა.
–სადღეისოდ არსებული რეალობის გათვალისწინებით, რას ურჩევდით საქართველოს ხელისუფლებას?
–ირანიდან გაზის ექსპორტი თბილისისთვის შესაძლოა, გარკვეულწილად სასარგებლო იყოს, თუმცა არსებული რუსული პოლიტიკის პირობებში უმჯობესია, ირანიდან გაზის იმპორტი აზერბაიჯანის და არა სომხეთის გავლით განახორციელოს, რომელზეც რუსული გავლენა კვლავინდებურად ძლიერია. აზერბაიჯანის სამხრეთში შესანიშნავი ინფრასტრუქტურაა, რაც ირანული გაზის საქართველოში ექსპორტს შეუწყობს ხელს.

Bud Coote - Reliance on Gazprom for gas supplies, even for diversification, creates more vulnerability for Georgia
01/03/2019 14:58:10 Viewpoint, Interview
Accent’s interview with Bud Coote, senior fellow of the Atlantic Council’s Global Energy Center.
-Mr. Coote, the Georgian Economy Minister Giorgi Kobulia stated on February 18, that “the country does not want the only supplier to be Azerbaijan and we need diversification. We are negotiating with Gazprom for diversification”. Have you seen urgent need and real reason for Georgia to take an immediate step in this direction?
- I think that Azerbaijan has proved that it is a reliable gas supplier to Georgia for many years. Azerbaijan's gas exports are growing with the progress of the Shah Deniz 2 project and the completion of the gas connection of the TANAP pipeline to Turkey in June 2018.
I believe that there is not an "urgent need" for Georgia to take an "immediate step" toward diversification if it involves a deal with Russia's Gazprom.
- How reliable will be this diversification, if this will be Russian Gazprom?
-Gazprom has proved that it is an unreliable gas supplier for Georgia and many other countries. Diversification of oil supplies is generally a good idea to protect a country's security, but gas supply diversity can create vulnerabilities by locking in infrastructure commitments and linkages that can shut out more reliable options. Reliance on Gazprom for gas supplies, even for diversification, creates more vulnerability for Georgia. As we have seen Russia uses Gazprom to exert economic and political pressure on countries dependent upon its gas supplies.
-According to the Armenian media, Armenia's acting Prime Minister Nikol Pashinyan and Iranian president Hassan Rouhani discussed Iranian gas exports in Georgia. In your opinion, how prospective might be this for Georgia in terms of geopolitical and geo-economic point of view?
-Georgia might be able to benefit from future gas exports from Iran, if Iran has available gas exports and wants to export more gas. However, gas exports are not a major priority for Iran. Supplying gas for growing domestic consumption, for gas injection into oilfields to help boost oil production, and to feed Iran's growing petrochemical industry are all higher priorities. Moreover, Russia has a strong influence in Armenia and is unlikely to allow Armenia to re-export Iranian gas to Georgia. In fact, when the deal to allow Iranian gas to export gas to Armenia, Russia insisted that the diameter of the gas pipeline be limited so that Armenia would not have enough capacity to re-export gas.
-What would be your recommendations for the Georgian government in this reality?
-My recommendations are that the Georgian government should buy as much gas from Azerbaijan as possible and as little gas from Russia, at least during the current Russian leadership and its policies. I would also say that under current Russian policies, Georgia might want to explore gas imports from Iran through Azerbaijan rather than through Armenia, just because of Russian influence in Armenia. Also, there is existing infrastructure in southern Azerbaijan that could help Iranian gas exports to Georgia.