პრემიერი: რუსეთის შეჭრა უკრაინაში იყო ომის დასაწყისი, რომელიც ყველას გვეხება
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ბელგიაში, კულტურის საერთაშორისო ფესტივალის - "ევროპალიისა" და საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო მიღებაზე სიტყვით გამოვიდა.
მთავრობის მეთაურმა ყურადღება დაუთმო რუსეთ-უკრაინის ომს და აღნიშნა, რომ რუსეთის შეჭრა უკრაინაში ასუსტებს თანამედროვე ღირებულებებს და წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის ფუნდამენტურ პრინციპებს. მისივე თქმითმ საქართველო მტკიცედ დგას მეგობარი ქვეყნის გვერდით.
„ძვირფასო სტუმრებო, მინდა გითხრათ, რომ ჩვენი შეხვედრა ევროპის ისტორიის კრიტიკულ მომენტში მიმდინარეობს. რუსეთის შეჭრა უკრაინაში ასუსტებს თანამედროვე ღირებულებებს და წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის ფუნდამენტურ პრინციპებს. საქართველო მტკიცედ დგას ჩვენი მეგობარი ქვეყნისა და თავისუფალი სამყაროს გვერდით, უკრაინასთან და უკრაინელ ხალხთან. თავისუფალი სამყარო დღეს სერიოზული გლობალური გამოწვევების წინაშეა. რუსეთის შეჭრა უკრაინაში იყო ომის დასაწყისი, რომელიც ყველას გვეხება. ბოლო ოცდაათი წლის განმავლობაში საქართველო ძალიან ხშირად განიცდიდა რუსულ აგრესიას. მოგეხსენებათ, რომ 15 წლის წინ რუსეთთან სრულმასშტაბიანი ომი გვქონდა. ჩვენმა ქვეყანამ დიდი ადამიანური დანაკარგი განიცადა და ჩვენი ტერიტორიის 20% კვლავ ოკუპირებულია რუსული ჯარების მიერ. დაბოლოს, მინდა მადლობა გადაგიხადოთ დღეს აქ ყოფნისთვის და გაგიზიაროთ ქართველების მტკიცე რწმენა, რომ ქართველთა მრავალი თაობის მიზნის მიღწევა - ჩვენი ღირსეული ადგილის დაკავება ევროპის დემოკრატიულ ერთა ოჯახში, არა მხოლოდ საქართველოს ინტერესშია, არამედ, ასევე გახდის ამ ოჯახს უფრო ძლიერს და კიდევ უფრო გაერთიანებულს. დიდი მადლობა,“- განაცხადა პრემიერმა.

Georgian PM: The Russia's invasion of Ukraine started a war, which affects all of us
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has said that the Russia's invasion of Ukraine started a war, which affects all of us.
"My dear friends, let me note that our meeting is taking place at a perilous point of European history. The Russia’s invasion of Ukraine threatens modern-day values and fundamental principles of the rules-based international order. Georgia firmly stands with our friendly nation – with Ukraine and Ukrainian people - and by the free world facing today’s important global challenges. The Russia's invasion of Ukraine started a war, which affects all of us. Georgia experienced the Russian aggression for too many times. You all know that almost 15 years ago we had a full-scale war in 2008. Our country suffered heavy human losses and 20% of our territory is still occupied by Russian troops.
My dear friends, to sum up, I would like to thank you for being here tonight and to share with you the strong belief of the Georgians that achieving the goal of many generations of Georgians to take our rightful place in the family of democratic nations of Europe is not only in the interest of Georgia, but also will make this family stronger and more united" - He said at the reception dedicated to the International Culture Festival Europalia and Georgia's Independence Day in Belgium.