საფრანგეთის განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს მთავრობას შორის შეხვედრა გაიმართა: პრიორიტეტად სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვა დადგინდა
15/06/2023 06:43:52 პოლიტიკა
14 ივნისს თბილისში გაიმართა მესამე ყოველწლიური საკონსულტაციო შეხვედრა საქართველოს მთავრობასა და საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს (AFD) შორის, სადაც განიხილეს მიმდინარე განვითარების პროექტების განხორციელება. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოში საფრანგეთის საელჩო ავრცელებს.
მისი ცნობით, შეხვედრას ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ეკა გუნცაძე, AFD-ის ევრაზიის რეგიონული დირექტორი სესილ კუპრი და მისი აღმატებულება საფრანგეთის ელჩი საქართველოში შერაზ გასრი ესწრებოდნენ.
"სოფლის მეურნეობის განვითარებისა და გარემოს დაცვის მზარდი მხარდაჭერა საქართველოსა და AFD-ს შორის თანამშრომლობის მთავარი მიღწევაა.
ფრანგულ-ქართული სასოფლო-სამეურნეო თანამშრომლობა ეფუძნება განვითარების ინოვაციურ მიდგომებს პროექტებისა AFD/EU FinExCoop Georgia და FASEP, პროექტი საქართველოში წვრილფეხა ცხოველების განვითარების შესახებ, რომელსაც ახორციელებს საფრანგეთის ხაზინა/გარემოსა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო. ორივე პროექტი აერთიანებს სტრატეგიული პოლიტიკის რჩევებს პრაქტიკულ მუშაობასთან, რათა გააუმჯობესოს ქართველების ტექნიკური შესაძლებლობები საკვანძო ღირებულებების ჯაჭვში, აქტიური თანამშრომლობით ფრაგულ-ქართულ უნივერსიტეტთან.
2022 წლის ივნისში საქართველოს წარედგინა ევროკავშირის პერსპექტივა თორმეტ რეკომენდაცასთან ერთად, რაც ისახავდა მიზნად ამ პროცესის რეფორმების ძირითადი სფეროების განხილვას. კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია, ისევე როგორც საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროს სოციალურად ინკლუზიური მოდერნიზაცია უნდა გახდეს ფრაგულ-ქართული თანამშრომლობის საფუძველი. ამ თანამშრომლობის მასშტაბი ვრცელია: მასში ჩართულია ცენტრალური მთავრობები, რეგიონალური ხელისუფლებები AFD საბჭოს მიერ 2023 წლის მარტში დამტკიცებული PADAIG პროგრამის ფარგლებში, აკადემიური სექტორი, კერძო კომპანიები, მათ შორის კოოპერატიული საწარმოები, ფერმერთა ორგანიზაციები და ინდივიდუალური ფერმერები.
13 ივნისს საფრანგეთის დელეგაცია, რომელიც შედგებოდა AFD-ისგან, საფრანგეთის საელჩოსა და ორგანიზაციებისგან: LACTALIS, Carrefour, UFG (ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტი) და FinExCoop პროექტი, ქართველ პარტნიორებთან ერთად ეწვია ობიექტებს. ეს მოგზაურობა მიეძღვნა ამ სფეროში საფრანგეთისა და საქართველოს თანამშრომლობის ორ სიმბოლოს: ქართველი და ფრანგი ინვესტორების თანამფლობელობაში არსებულ ქარხანას Santé Lactalis-ს და ვიზიტს მევენახეობისა და მეცხოველეობის ინოვაციური ფერმაში სართიჭალში. ეს ვიზიტები ასახავს სოფლის მეურნეობის სტრატეგიულ მნიშვნელობას საფრანგეთ-ქართულ პარტნიორობაში.
ორ ქვეყანას შორის სასოფლო-სამეურნეო თანამშრომლობის პატივსაცემად, 2023 წლის ოქტომბერში საქართველო საფრანგეთის ქალაქ კლერმონ-ფერანში მეცხოველეობის სამიტის სტუმარი ქვეყანა იქნება. ეს ღონისძიება იქნება ორ ქვეყანას შორის მომავალი ქმედებების უკეთესი დაგეგმვის შესაძლებლობა", - ნათქვამია საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
“მოხარული ვარ, რომ ვმონაწილეობ მესამე ყოველწლიურ კონსულტაციაში AFD-სა და საქართველოს მთავრობას შორის. საფრანგეთი საქართველოს წარმატებული განვითარებისა და მისი ევროპული მისწრაფებების მტკიცე მხარდამჭერია. სოციალური უთანასწორობის წინააღმდეგ ბრძოლა ადეკვატური სოციალური და ჯანდაცვის უზრუნველყოფის გზით, გარემოს დაცვა, ენერგეტიკისა და სურსათის უსაფრთხოებისა და სუვერენიტეტის ხელშეწყობა ჩვენი საერთო პრიორიტეტებია. ჩვენ მივაღწიეთ პროგრესს და გავაგრძელებთ მუშაობას საქართველოში ყველა შესაბამის დაინტერესებულ მხარესთან, ინსტიტუციებთან, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან, როგორც “გუნდი ევროპას” ნაწილი, რათა დავაკმაყოფილოთ საქართველოს ამბიციები თავისი ხალხის კეთილდღეობისთვის", – აცხადებს საქართველოში საფრანგეთის ელჩმა შერაზ გასრი.
“ჩვენი თანამშრომლობის პერიოდში საფრანგეთი ჩამოყალიბდა საქართველოს წამყვან პარტნიორად, რომელიც დროულ და ეფექტურ დახმარებას უწევს მას AFD-ის მეშვეობით ქვეყნის განვითარების პრიორიტეტების შესაბამისად. მინდა ხაზი გავუსვა, რამდენად ვაფასებთ თქვენს მხარდაჭერას და ველით მის გაგრძელებას. გარდა ამისა, მსურს გამოვხატო ჩვენი მადლიერება AFD-ის მიერ გაწეული მხარდაჭერისთვის საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაში ისეთ ძირითად სფეროებში, როგორიცაა ენერგო დამოუკიდებლობა და ეფექტურობა, ირიგაცია, ადამიანური კაპიტალი, რეგიონული განვითარება, სახელმწიფო საწარმოების რეფორმა, რკინიგზა, ტრანსპორტის რეფორმა, წყალმომარაგება, სოციალური უზრუნველყოფა, ჯანმრთელობა და კლიმატის ცვლილება. ჩვენ ვაცხადებთ მზადყოფნას ვიმუშაოთ საფრანგეთთან, რათა შემდგომ განვავითაროთ ჩვენი პარტნიორობა საქართველოს მიმდინარე ეკონომიკური და სტრუქტურული რეფორმების მხარდასაჭერად“, – აცხადებს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ეკა გუნცაძე.
“ყველა აქტივობა, პროგრამა და ღონისძიება, რომელსაც ვგეგმავთ და ვახორციელებთ ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, ერთი მხრივ, მიმართულია აგრარულ დარგში არსებული პოტენციალის მაქსიმალურად და ეფექტიანად ათვისებისკენ, საერთაშორისო ბაზრებზე მოთხოვნადი, კონკურენტუნარიანი ქართული პროდუქციის წარმოების და რეალიზაციის ხელშეწყობისკენ, ხოლო მორე მხრივ, ჩვენი მიზანია, წარმოების განვითარების და ზრდის პარალელურად, მაქსიმალურად დაცული იყოს ჩვენი გარემო, დაცული იყოს წყლის, მიწის, ტყის რესურსი ზეწოლისგან და დაზიანებისგან. შესაბამისად, ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ საერთაშორისო სტანდარტების, ევროპული მართვის სისტემების დანერგვის საკითხებზე. ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერა და საუკეთესი პრაქტიკების გაზიარება არის უმნიშვნელოვანესი ფაქტორი დასახული მიზნების მისაღწევად. მადლობას ვუხდი ყველა საერთშორისო და დონორ ორგანიზაციას, მათ შორის საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს მრავალწლიანი წარმატებული და დაგეგმილი სამომავალო თანამშრომლობისთვის", – აცხადებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე.
„ჩვენი პარტნიორობა საქართველოსთან აღინიშნა ყოველწლიურ საკონსულტაციო შეხვედრებზე და განახლდება შემდეგი 2024-2027 წლებისთვის. იგი მოიცავს პროექტების დაფინანსებას ენერგეტიკის, წყლის, ადამიანური რესურსების განვითარებისა და სოფლის მეურნეობის სექტორში საქართველოს სტრატეგიული პრიორიტეტების ფარგლებში. ყოველწლიური კონსულტაციები არის საკვანძო მომენტი, რათა შევაჯამოთ ჩვენი პროექტების შედეგები და ვნახოთ თუ რა წვლილი აქვთ მათ კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლაში. AFD-ს აქვს პატივი, მხარი დაუჭიროს საქართველოს მის ევროპულ პერსპექტივაში და მომავალ შესაძლებლობებსა და გამოწვევებში", – აცხადებს AFD-ის ევრაზიის რეგიონალური დირექტორი სესილ კუპრი.

Consultation meeting held between AFD and Georgian Government –Priority set on Agricultural and Environmental protection in 2023
15/06/2023 06:43:52 Politic
Third annual consultation meeting between the Government of Georgia and the French Development Agency (AFD) took place in Tbilisi on June 14 to discuss the implementation of ongoing development projects.
According to the Embassy of France in Georgia, Eka Guntsadze, Deputy Minister of Finance, and Cécile Couprie, AFD Regional Director for Eurasia attended the meeting together with HE. Sheraz Gasri, Ambassador of France to Georgia.Main Achievement of cooperation between Georgia and AFD is the increasing support to Agricultural development and Environmental protection.
"The French-Georgian Agricultural cooperation is built on the innovative development approaches of the AFD/EU FinExCoop Georgia project and of the French Treasury/MEPA (Ministry of Environmental protection and Agriculture) FASEP Development of small ruminants in Georgia. Both projects have combined strategic policy advice with practical work for the improvement of technical capacities of Georgians in key value-chains, with large interactions with the French-Georgian University.
In June 2022 the European Union perspective was granted to Georgia alongside with the twelve recommendations to address the key reform areas in this process. The socially inclusive, and climate friendly modernization of the Georgian agrarian sector is expected to become the backbone of the French-Georgian cooperation. The scope of this cooperation is broad: it involves central governments, regional authorities through the PADAIG program approved by AFD Board in March 2023, the academic sector, private companies including cooperative enterprises, farmers organizations, and individual farmers.
On June 13, the French Delegation composed of AFD, Embassy of France, and the institutions: LACTALIS, Carrefour, UFG (Université Franco Géorgienne), and FinExCoop project together with the Georgian partners conducted site visits. This field trip celebrates two symbols of French and Georgian cooperation in the field: Santé Lactalis Factory, and a highly innovative vineyard and feedlot farm in Sartichala, co-owned by Georgian and French investors. The visits reflected the strategic importance of the agriculture in the French-Georgian partnership.
In honor of this agricultural cooperation of the two countries, Georgia will be the guest country of the Livestock Summit in Clermont-Ferrand, France in October 2023. It will be the occasion to better map up the future actions to be developed between the two countries." the Embassy said.
Ambassador of France to Georgia HE. Sheraz Gasri: ‘I am delighted to participate to the Third Annual Consultations between AFD and the Georgian Government. France is a strong supporter of Georgia’s successful development and European aspirations. Fighting social inequalities through adequate social and health coverage, protecting environment, promoting energy and food security and sovereignty are our shared priorities. We have achieved progress and we will continue to work with all relevant stakeholders in Georgia, institutions as well as civil society organizations, within Team Europe to meet Georgia’s ambitions for the well-being of its people”.Eka Guntsadze, Deputy Minister of Finance of Georgia: “France has established itself as Georgia's leading partner during our cooperation by providing timely and effective assistance through AFD in line with the country's development priorities. I want to emphasize how much we appreciate your support and count on it continuing. In addition, I would like to express our gratitude for the support AFD has provided for Georgia's economic development in key areas like energy independence and efficiency, irrigation, human capital, regional development, reform of state-owned enterprises (SOE), reform of the railway transportation, water supply, social security, healthcare, and the fight against climate change.We declare our willingness to work with France to further advance our partnership in support of Georgia's ongoing economic and structural reforms.”
Tengiz Nasaridze, Deputy Minister Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia: “All the activities, programs and events that we plan and implement together with our partners, on the one hand, are aimed at maximum and effective utilization of the potential in the agricultural sector, promoting the production and sale of competitive Georgian products that are in demand on international markets, and on the other hand, our goal is to develop production and growth in parallel of protecting our environment, water, land and forest resources from pressure and damage. Accordingly, we are actively working on issues of implementation of international standards and European management systems. The support of our international partners and the sharing of best practices is the most important factor in achieving the set goals. I thank all international and donor organizations, including the French Development Agency, for many years of successful and planned future cooperation. ”
Cécile Couprie, AFD Regional Director for Eurasia: “Our partnership with Georgia was celebrated during the Annual Consultations Meetings, and is renewed for the next 2024-2027 period. It encloses financing on projects in the energy, water, human development and agriculture sectors, and entails Georgia’s strategic priorities. The annual consultations are a key moment to see the impacts of our projects together and how they contribute to the fight against climate change. AFD is honored to support Georgia in its European perspective and on the upcoming opportunities and challenges. ”