მოსკოვმა "ზემო ლარსის" მეშვეობით "ეკონომიკური ბლოკადის გარღვევა" გამოაცხადა
რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი რუსლან დავიდოვი 21 ივნისს საქართველოსთან საზღვარზე ზემო ლარსის საგუშაგოს ეწვია და განაცხადა, რომ „ახლა ზემო ლარსზე ევროპის ქვეყნების მიერ რუსეთისთვის დაწესებული ეკონომიკური ბლოკადის გარღვევა მიმდინარეობს“.
„ჩრდილოეთ-სამხრეთის დერეფნის გასწვრივ 15 მლნ ტონა ტვირთის გადაზიდვა შეგვიძლია. გასულ წელს, ხუთნახევარი თვის განმავლობაში მებაჟეებმა ჩრდილოეთ კავკასიის საბაჟო ადმინისტრაციის ოპერირების რეგიონში ორივე მიმართულებით 5,6 მილიონი ტონა ტვირთი გაატარეს, წელს - უკვე 7,8 მილიონი ტონა. ვფიქრობ, წელსვე ჩრდილოეთ კავკასიაში 15 მლნ-იან ბრუნვას გადავაჭარბებთ. მარტო ზემო ლარსზე სავაჭრო ბრუნვის 20%-ზე მეტით ზრდა გვაქვს“, - განაცხადა დავიდოვმა.
რუსული მხარის ინფორმაციით, 19 ივნისს ზემო ლარსზე მებაჟეებმა ორივე მიმართულებით 1322 მძიმე სატვირთო ავტომობილის განბაჟებით რეკორდი დაამყარეს: ეს მავენებელი საშუალო დღიურ რაოდენობას 15%-ით აღემატება.
გამშვები პუნქტის რუსულ მხარეს ამჟამად 39 ზოლია: 12 - სატვირთო მანქანებისთვის, 2 - ავტობუსებისთვის, 1 - სარეზერვო რეზერვი, 24 - მსუბუქი ავტომობილებისთვის.
- უამინდობის გამო საქართველო-რუსეთის საზღვარზე ხშირად სატვირთო მანქანების მრავალკილომეტრიანი რიგები წარმოიქმნება. უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ კი ქვეყნებს შორის ვაჭრობის მნიშვნელოვანი ზრდა ფიქსირდება, მათ შორის - სატრანზიტო ტვირთების წყალობით.
- 2022 წელს, რუსეთში სამხედრო მობილიზაციის გამოცხადებისა და ქვეყნის მოქალაქეების მეზობელ სახელმწიფოებში მასობრივი გადინების შემდეგ საზღვარზე მსუბუქი ავტომანქანების უზარმაზარი რიგები გაჩნდა. საქართველოსა და ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკის ხელისუფლებებმა საზღვარზე ვითარების დასტაილურების შესახებ სექტემბრის ბოლოს გამოაცხადეს.
- 2020 წელს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ რუსეთი ზემო ლარსის გამშვები პუნქტის რეკონსტრუქციაში თითქმის 2 მილიარდ რუბლის (დაახლოებით $27 მილიონის) ინვესტიციას განახორციელებდა.
- საქართველომ სარემონტო სამუშაოები ყაზბეგი-ზემო ლარსის საგუშაგოზეც ჩაატარა. მაისში გავრცელდა ინფორმაცია მანქანებისთვის გადასასვლელების ერთი თვით დაკეტვის შესახებ. იმ პერიოდში მანქანები სატვირთო ზოლებზე გადაამისამართეს.

Москва заявила о «прорыве экономической блокады» через «Верхний Ларс»
Врио руководителя Федеральной таможенной службы России Руслан Давыдов 21 июня посетил пункт пропуска «Верхний Ларс» на границе с Грузией. Он заявил, что «на Верхнем Ларсе сейчас осуществляется прорыв экономической блокады», которую России устроили страны Европы, - информирует "Эхо Кавказа".
«По коридору «Север-Юг» мы способны пропустить 15 млн тонн грузов. В прошлом году за пять с половиной месяцев в регионе деятельности Северо-Кавказского таможенного управления было в обе стороны таможенниками обработано 5,6 млн тонн грузов. В этом году уже 7,8 млн тонн. Я думаю, что уже в этом году по Северному Кавказу мы превысим 15 млн тонн оборота. У нас только по Верхнему Ларсу прирост товарооборота больше 20%», – сказал Давыдов.
По информации российской стороны, 19 июня таможенники на «Верхнем Ларсе» установили рекорд, оформив в обоих направлениях 1322 большегруза, что на 15% выше среднесуточного количества. На российской стороне КПП сейчас функционируют 39 полос: 12 для грузового транспорта, 2 для автобусов, 1 резервная и 24 для легковых автомобилей.
КПП «Верхний Ларс», 21 июняНа границе Грузии и России довольно часто образуются многокилометровые очереди грузовых автомобилей. Значительный рост товарооборота между странами, в том числе за счет транзитных грузов наблюдается после начала российского вторжения в Украину.Очереди из легковых автомобилей возникли на границе после объявления в России военной мобилизации в 2022 году, когда россияне массово устремились в Грузию. Власти Грузии и Северной Осетии заявили о стабилизации ситуации на границе в конце сентября.В 2020 году сообщалось, что Россия вложит в реконструкцию контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс» почти 2 млрд рублей (около 27 млн долларов США).Грузия также проводила ремонтные работы на КПП «Казбеги – Верхний Ларс». В мае сообщалось о закрытии на месяц проездов для легковых машин. Автомобили перенаправлялись в проезды для грузовиков.