ვარჰეი – საქართველოს: "ნუ უყურებთ სხვებს"
ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისარმა ოლივერ ვარჰეიმ სტოკჰოლმში, ევროკავშირის საბჭოს არაფორმალური შეხვედრის შემდეგ გამართულ კონფერენციაზე საქართველოს პრემიერ–მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან შეხვედრა გაიხსენა და აღნიშნა, რომ ეს იყო "მესიჯი" – თქვენ იცით, რა არის საჭირო, ასე, რომ შეასრულეთ ეს.
ამასთან, მისი თქმით, ევროკავშირს გაფართხოება განხილვადი თემების ლიდერია და სწორედ ახლაა დრო, წევრობის მსურველებმა შესაძლებლობით ისარგებლონ.
“ჩემი გრძნობა დღევანდელი, ასევე წინა საუბრებიდან, მაგალითად დეკემბერში, არის ის, რომ ახლა საბჭოს და წევრი სახელმწიფოების მხრიდან გულწრფელი ჩართულობაა. გაფართოება არა მხოლოდ დღის წესრიგში დაბრუნდა, არამედ თემების ტოპ-სამეულში შედის – განხილვების ლიდერია. ასე, რომ დღეისთვის თუ ვინმეს ევროკავშირში შესვლა სურს, ახლა არის მომენტი და დაიჭირეთ ის, გამოიყენეთ შესაძლებლობა.
გამიმართლა, რომ წინა კვირას ბრიუსელში პრემიერ-მინისტრს [ირაკლი ღარიბაშვილს – რედ.] შევხვდი და ეს იყო მესიჯი - თქვენ იცით, რა არის საჭირო, ასე, რომ შეასრულეთ ეს! გააკეთეთ, ვინაიდან ეს უნიკალური შესაძლებლობაა, ყველამ მაქსიმალურად უნდა ისარგებლოს ამით. ჩვენ მზად ვართ, დაგეხმაროთ ამ მიზნამდე მისვლაში, მაგრამ კრიტერიუმები ყველას მიერ უნდა იქნას დაკმაყოფილებული. ასე, რომ ჩემი რეკომენდაცია მთავრობისადმი არის ის, რომ ყველა მიმართულებით დააჩქარონ სამუშაო, რათა ოქტომბერში შესრულებული ანგარიში გვქონდეს საქართველოზე, უკრაინაზე, მოლდოვაზე. ჩვენ მზად ვართ, როდესაც საქმე გაკეთებული იქნება,” - განაცხადა ვარჰეიმ.
მისი თქმით, ევროპული პერსპექტივის მინიჭებით საქართველოს ძლიერი სიგნალი მისცეს, რომელიც ჯერ კიდევ აქტიურია და საქართველომ ის უნდა გამოიყენოს.
"კარგად მესმის საქართველოში საზოგადოებრივი განწყობა, მაგრამ ჩემი გზავნილი იქნება ის, რომ საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭება ევროპული საბჭოს მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებაა. ეს, რბილად რომ ვთქვათ, არც ისე აშკარა იყო",– თქვა ვარჰეიმ და დასძინა, „ვფიქრობ, რომ ეს სიგნალი ნათელი და ძლიერია და ჯერ კიდევ აქტიურია, გამოიყენეთ ის, ნუ უყურებთ სხვებს, შეხედეთ რა შეგიძლიათ გააკეთოთ, რისი შესრულება შეგიძლიათ და ქვეყანამ უნდა შეძლოს შემდეგი ნაბიჯის გადადგმა, თუ ყველაფერი შესრულდება“.
დღევანდელ პრესკონფერენციაზე ვარჰეიმ რეკომენდაციების შესრულების ე.წ. შუალედური ანგარიში წარადგინა. საქართველოს 12 რეკომენდაციიდან სრულად შესრულებული მხოლოდ 3 ეთვლება.

Oliver Varhelyi on Georgia: You know what is required, so do it
Oliver Varhelyi, European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, on Thursday, recommended to the Georgian government “to speed up the work on all the areas, so that in October we can have a fully filled report on Georgia, on Ukraine, on Moldova. We are ready when the performance is there.”
“My sentiment from the discussion of today, but also from the previous ones, also from December, is that there’s a genuine engagement now on the side of the Council and of the member states,” he stated following the informal meeting of European Affairs Ministers in Stockholm, Sweden.
Varhelyi went n to say that “the European Perspective for Georgia is already a ground-breaking decision of the European Council.”
“And enlargement is not only back on the agenda, but it’s back among the top three issues the leaders are dealing with. If anyone wants to get into the European Union nowadays, this is the moment, so grab it. Use the opportunity.
And I was fortunate enough to see the Prime Minister last week in Brussels, and this was the message – you know what is required, so do it. Do it, because this is a unique opportunity. Everyone should profit from it to the maximum. We are ready to help to get there, but the criteria have to be met by all.
This was not so evident, to say the least. And, I think that this signal is clear and strong and it’s still alive. So use it. Use it. Don’t look at others. Look at what you can do, and what you can deliver, and the country should be able to make the next move if everything is delivered,” he underscored.Varhelyi also presented a report on Georgia, saying the nation fulfilled 3 of the 12 priorities outlined by the European Commission.