პრემიერი: საქართველო, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი ვთანამშრომლობთ, რათა „შუა დერეფანი“ კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი გახდეს, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის
23/06/2023 08:38:20 პოლიტიკა
განვიხილეთ დაგეგმილი პროექტები, რომელიც კიდევ უფრო გაამყარებს ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებულ სტრატეგიულ თანამშრომლობას, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ყაზახეთის პრემიერ მინისტრ ალიხან სმაილოვთან ერთობლივ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა.
მთავრობის მეთაურმა ყურადღება გაამახვილა „შუა დერეფანზე“ და აღნიშნა, რომ „შუა დერეფანი“ უნდა გახდეს კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის.
„ასევე განვიხილეთ დაგეგმილი პროექტები, რომელიც კიდევ უფრო გაამყარებს ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებულ სტრატეგიულ თანამშრომლობას. მე აქვე მინდა შევეხო „შუა კორიდორის“ საკითხს, რომელიც ჩვენს ქვეყნებს შორის ერთ-ერთი მთავარი განსახილველი საკითხი იყო და არის. გასული წლის ნოემბერში ჩვენ გავაფორმეთ სამმხრივი მემორანდუმი. ამ პროექტში ჩართული ვართ აზერბაიჯანთან ერთად, საქართველო, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი ვთანამშრომლობთ იმისთვის, რომ ყველა შემაფერხებელი ბარიერი იყოს მოხსნილი და „შუა დერეფანი“ გახდეს კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის, ჩინეთისთვის, ზოგადად აზიის ქვეყნებისთვის, რომ მეტი ტვირთი წამოვიდეს ამ მარშუტის მეშვეობით „შუა კორიდორში“. ჩვენ გვაქვს კონკრეტული საგზაო რუკა, რომელზეც უკვე შევთანხმდით ყაზახეთთან, ესაა 5 წლიანი გეგმა დაახლოებით, 2027 წლამდე ჩვენ ზუსტად ვიცით, რა უნდა გააკეთოს საქართველომ, აზერბაიჯანმა და ყაზახეთმა თავის მხრივ. ჩვენ ახლა მნიშვნელოვან ინვესტიციებს ვახორციელებთ რკინიგზის მოდერნიზაციის მიმართულებით, რომელიც ძალიან მალე დასრულდება და გააორმაგებს გამტარუნარიანობას ჩვენი რკინიგზის. ჩვენ ასევე გვაქვს სხვა მნიშვნელოვანი პროექტები დაგეგმილი ამ მიმართულებით, ვმუშაობთ ასევე ახალი პორტის მშენებლობაზე. მე ბატონ პრემიერ-მინისტრს პირადად ვაცნობე, რომ საქართველოს მთავრობა მზადაა, ააშენოს ახალი პორტი, ღრმაწყლოვანი ანაკლიის პორტი და სამუშაოები დაიწყება წელს, შემოდგომაზე, ოქტომბერში დაახლოებით, მთავრობა იქნება მეპატრონე, 51% იქნება საქართველო მთავრობის და დანარჩენ 49%-ზე ჩვენ ვაპირებთ, გავმართოთ მნიშვნელოვანი მოლაპარაკებები,“- განაცხადა პრემიერმა.

Irakli Gharibashvili: Georgia, Azerbaijan and Kazakhstan are cooperating to remove all the barriers and make the Middle Corridor even more attractive
23/06/2023 08:38:20 Politic
We discussed the planned projects that will further strengthen the existing strategic cooperation between our countries, - Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili said at a joint press conference with Prime Minister of Kazakhstan Alikhan Smailov in Tbilisi.
The head of the government focused on the Middle Corridor and noted that the Middle Corridor should become even more attractive, including for the countries of Central Asia.
"We also discussed the planned projects that will further strengthen the existing strategic cooperation between our countries. I would also like to touch on the issue of the Middle Corridor, which was and is one of the main issues to be discussed between our countries. In November last year, we signed a tripartite memorandum. We are involved in this project together with Azerbaijan. Georgia, Azerbaijan and Kazakhstan are cooperating to remove all the barriers and make the Middle Corridor even more attractive, including for the countries of Central Asia, China, and the Asian countries in general, so that more cargo can come through this route. We have a specific roadmap that we have already agreed with Kazakhstan, this is a 5-year plan, until 2027. We know exactly what Georgia, Azerbaijan and Kazakhstan should do. We are now making significant investments in the direction of railway modernization, which will be completed very soon and will double the capacity of our railways. We also have other important projects planned in this direction, we are also working on the construction of a new port. I personally informed Mr. Prime Minister that the government of Georgia is ready to build a new port, the deep-sea port of Anaklia, and the works will start this year, in autumn, around October, the government will be the owner, 51% will be owned by the government of Georgia, and we are going to hold a significant negotiations on the remaining 49% ", said the Prime Minister.