პრემიერი: საქართველო, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი ვთანამშრომლობთ, რათა „შუა დერეფანი“ კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი გახდეს, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის
23/06/2023 08:38:20 პოლიტიკა
განვიხილეთ დაგეგმილი პროექტები, რომელიც კიდევ უფრო გაამყარებს ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებულ სტრატეგიულ თანამშრომლობას, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ყაზახეთის პრემიერ მინისტრ ალიხან სმაილოვთან ერთობლივ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა.
მთავრობის მეთაურმა ყურადღება გაამახვილა „შუა დერეფანზე“ და აღნიშნა, რომ „შუა დერეფანი“ უნდა გახდეს კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის.
„ასევე განვიხილეთ დაგეგმილი პროექტები, რომელიც კიდევ უფრო გაამყარებს ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებულ სტრატეგიულ თანამშრომლობას. მე აქვე მინდა შევეხო „შუა კორიდორის“ საკითხს, რომელიც ჩვენს ქვეყნებს შორის ერთ-ერთი მთავარი განსახილველი საკითხი იყო და არის. გასული წლის ნოემბერში ჩვენ გავაფორმეთ სამმხრივი მემორანდუმი. ამ პროექტში ჩართული ვართ აზერბაიჯანთან ერთად, საქართველო, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი ვთანამშრომლობთ იმისთვის, რომ ყველა შემაფერხებელი ბარიერი იყოს მოხსნილი და „შუა დერეფანი“ გახდეს კიდევ უფრო მეტად მიმზიდველი, მათ შორის ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის, ჩინეთისთვის, ზოგადად აზიის ქვეყნებისთვის, რომ მეტი ტვირთი წამოვიდეს ამ მარშუტის მეშვეობით „შუა კორიდორში“. ჩვენ გვაქვს კონკრეტული საგზაო რუკა, რომელზეც უკვე შევთანხმდით ყაზახეთთან, ესაა 5 წლიანი გეგმა დაახლოებით, 2027 წლამდე ჩვენ ზუსტად ვიცით, რა უნდა გააკეთოს საქართველომ, აზერბაიჯანმა და ყაზახეთმა თავის მხრივ. ჩვენ ახლა მნიშვნელოვან ინვესტიციებს ვახორციელებთ რკინიგზის მოდერნიზაციის მიმართულებით, რომელიც ძალიან მალე დასრულდება და გააორმაგებს გამტარუნარიანობას ჩვენი რკინიგზის. ჩვენ ასევე გვაქვს სხვა მნიშვნელოვანი პროექტები დაგეგმილი ამ მიმართულებით, ვმუშაობთ ასევე ახალი პორტის მშენებლობაზე. მე ბატონ პრემიერ-მინისტრს პირადად ვაცნობე, რომ საქართველოს მთავრობა მზადაა, ააშენოს ახალი პორტი, ღრმაწყლოვანი ანაკლიის პორტი და სამუშაოები დაიწყება წელს, შემოდგომაზე, ოქტომბერში დაახლოებით, მთავრობა იქნება მეპატრონე, 51% იქნება საქართველო მთავრობის და დანარჩენ 49%-ზე ჩვენ ვაპირებთ, გავმართოთ მნიშვნელოვანი მოლაპარაკებები,“- განაცხადა პრემიერმა.

Премьер: Грузия, Азербайджан и Казахстан сотрудничают, чтобы все барьеры были сняты и «Средний коридор» стал более привлекательным, в том числе для стран Центральной Азии
23/06/2023 08:38:20 Политика
Мы обсудили запланированные проекты, которые еще больше укрепят существующее стратегическое сотрудничество между нашими странами, - завил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили на совместной пресс-конференции с премьер-министром Казахстана Алиханом Смаиловым.
Глава правительства заострил внимание на «Среднем коридоре» и отметил, что «Средний коридор» должен стать еще более привлекательным, в том числе для стран Центральной Азии.
«Мы также обсудили запланированные проекты, которые еще больше укрепят стратегическое сотрудничество, существующее между нашими странами. Я также хотел бы коснуться вопроса «Среднего коридора», который был и остается одним из главных вопросов, обсуждаемых между нашими странами. В ноябре прошлого года мы оформили трехсторонний меморандум. Мы включены в этот проект вместе с Азербайджаном. Грузия, Азербайджан и Казахстан сотрудничают, чтобы снять все тормозящие барьеры и чтобы «Средний коридор» стал еще более привлекательным, в том числе для стран Центральной Азии, Китая, для стран Азии в целом, чтобы по этому маршруту проходило больше грузов. У нас есть конкретная дорожная карта, которую мы уже согласовали с Казахстаном, это план примерно на 5 лет, до 2027 года мы точно знаем, что должны делать Грузия, Азербайджан и Казахстан. Сейчас мы осуществляем значительные инвестиции в направлении модернизации железной дороги, которая очень скоро завершится и удвоит пропускную способность нашей железной дороги. В этом направлении у нас запланированы и другие важные проекты, мы также работаем над строительством нового порта. Я лично сообщил господину премьер-министру, что правительство Грузии готово построить новый порт, глубоководный порт Анаклия, и работы начнутся в этом году, осенью, примерно в октябре, у правительства Грузии будет 51%, а по оставшимся 49% мы собираемся провести значимые переговоры», — заявил премьер-министр.