„ტიტანის“ ფრაგმენტები და ექსპედიტორთა ცხედრები ოკეანედან ამოიტანეს
წყალქვეშა აპარატ „ტიტანის“ ფრაგმენტები და "ტიტანიკისკენ" ექსპედიციის სავარაუდო მონაწილეთა ცხედრები ოკეანეს ფსკერიდან ამოიტანეს, - იუწყება აშშ-ის სანაპირო დაცვის სამსახური.
„ტიტანის“ ნაწილები კანადურმა გემმა Horizon Arctic-მა 28 ივნისს ჩაიტანა კანადის სენტ-ჯონსის პორტში, საიდანაც ისინი ექსპერტიზისთვის აშშ-ში გაიგზავნებაა.
ამერიკული კომპანია OceanGate-ის წყალქვეშა აპარატი, რომელიც ატლანტის ოკეანეში აისბერგთან შეჯახების შედეგად 1912 წელს ჩაძირული ცნობილი გემის, „ტიტანიკის“ ფრაგმენტების დასათვალიერებლად გამოიყენებოდა, 18 ივნისს გაუჩინარდა.
ექსპედიციაში მონაწილეობდნენ ბრიტანელი მილიარდერი და მკვლევარი ჰამიშ ჰარდინგი, ჩაძირული „ტიტანიკის“ კვლევის მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე ფრანგი მყვინთავი პოლ ანრი ნარჟოლე, პაკისტანელი ბიზნესმენი შაჰზადა დავუდი და მისი ვაჟი სულემანი, ასევე აპარატის მფლობელი კომპანია OceanGate-ის დამფუძნებელი სტოკტონ რაში. ხუთივეს დაღუპვა 22 ივნისს, მას შემდეგ დადასტურდა, რაც ოკეანეში „ტიტანის“ ნამსხვრევები აღმოაჩინეს. წინასწარი ვერსიით, წყალქვეშა აპარატი ძლიერმა წნევამ გაანადგურა.
„ტიტანიკის“ დასათვალიერებლად კომპანია OceanGate-ის წყალქვეშა ექსპედიცია, როგორც წესი, კანადის ნიუფაუნდლენდიდან იწყებოდა და გრძელდებოდა უშუალოდ კატასტროფის რაიონში, სადაც 5-ადგილიანი წყალქვეშა აპარატი ატლანტის ოკეანეში დაახლოებით 4 000 მეტრის სიღრმეზე ეშვებოდა. ტურის ღირებულება თითო კაცზე 250 000 დოლარი იყო.

Обнаружены останки погибших участников экспедиции к «Титанику»
Человеческие останки были обнаружены на дне Атлантического океана вместе с обломками батискафа «Титан», сообщила в среду 28 июня Береговая охрана США. Обломки «Титана», корпус которого не выдержал давления и был сжат толщей воды на большой глубине время погружения 18 июня, были найдены в пятистах метрах от парохода «Титаник», затонувшего 14 апреля 1912 года, - информирует "Радио Свобода".
На борту субмарины находились пять человек. Это британский миллиардер Хэмиш Хардинг, пакистанский бизнесмен Шахзада Давуд и его сын Сулейман, французский исследователь-подводник Пол-Анри Наржоле, генеральный директор и основатель компании OceanGate Стоктон Раш.
От начала разрушения корпуса батискафа до гибели людей на его борту, прошло, по всей вероятности, менее одной секунды.
Об обнаружении человеческих останков было объявлено через несколько часов после доставки обломков «Титана» в порт Сент-Джонс на острове Ньюфаундленд.
Найденные объекты и фрагменты доставлены в США для проведения расследования всех обстоятельств произошедших событий.
Береговая охрана США, как сообщает Associated Press, проводит расследование вместе со специалистами нескольких других государственных ведомств США и Канады.