სტრასბურგის სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილის საჩივარი უკრაინის წინააღმდეგ დაუშვებლად სცნო
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაუშვებლად სცნო უკრაინის წინააღმდეგ მიხეილ სააკაშვილის საჩივარი, რომელიც მისთვის უკრაინის მოქალაქეობის ჩამორთმევას და ქვეყნიდან გაძევებას ეხებოდა.
უკრაინის მოქალაქე, ოდესის ოლქის ყოფილი გუბერნატორი მიხეილ სააკაშვილი მის მიმართ დარღვეულად მიიჩნევდა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის რამდენიმე მუხლს, მათ შორის – მუხლებს, რომელთა თანახმად, გარანტირებულია თავისუფლების და უსაფრთხოების უფლება, უდანაშაულობის პრეზუმფცია, სამართლებრივი დაცვის ეფექტური საშუალებებით სარგებლობა და აკრძალულია წამება და არაადამიანური, ან ღირსების შემლახავი მოპყრობა.
დღეს გამოქვეყნებული გადაწყვეტილების თანახმად, სტრასბურგის სასამართლომ საჩივარი დაუშვებლად სცნო იმის გამო, რომ ეროვნულ დონეზე სამართლებრივი დაცვის საშუალებები ამოწურული არ იყო.
საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ქვეყანა 2012 წელს ხელისუფლებაში „ქართული ოცნების“ მოსვლის შემდეგ დატოვა. 2015 წელს მას უკრაინის მოქალაქეობა იმჟამინდელმა პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ მისცა და ოდესის საოლქო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელად დანიშნა. სააკაშვილმა, რომელსაც უკრაინის მაშინდელ მთავრობასთან კონფლიქტი ჰქონდა და კორუფციაში ადანაშაულებდა, გუბერნატორის თანამდებობა 2016 წლის ნოემბერში დატოვა და რამდენიმე თვის შემდეგ პარტია "ახალ ძალთა კავშირი" შექმნა. 2017 წლის ივლისში პოროშენკომ სააკაშვილს უკრაინის მოქალაქეობა ჩამოართვა. მოგვიანებით იგი პოლონეთის ტერიტორიაზე გააძევეს. 2019 წლის მაისში უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მიხეილ სააკაშვილს მოქალაქეობა აღუდგინა და იგი დაბრუნდა უკრაინაში, სადაც რეფორმების აღმასრულებელი კომიტეტის ხელმძღვანელად დანიშნეს.

ЕСПЧ признал неприемлемым иск Саакашвили против Украины о гражданстве
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) отклонил как неприемлемый иск бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили против Украины, в котором он требовал признать нарушение его прав из-за лишения украинского гражданства и выдворения.
«В своем решении по делу «Саакашвили против Украины» Европейский суд по правам человека единогласно признал заявление неприемлемым. Решение является окончательным», – говорится, по информации "Эха Кавказа", в сообщении суда.
Как пишет «Европейская правда», дело касалось заявления Саакашвили, который в 2015 году натурализовался в Украине и принимал активное участие в украинской политике. Саакашвили заявлял о различных нарушениях своих прав в 2017 году, когда его лишили украинского гражданства, а также в 2018 году, когда против него возбудили уголовное дело, арестовали и выдворили из Украины.
По всем претензиям, кроме одной, суд установил, что Саакашвили не использовал всех доступных ему средств юридической защиты на национальном уровне, а остальные жалобы – по статье 13 (право на эффективное средство защиты) – были явно необоснованными.
Суд отметил, что после мая 2019 года, когда Саакашвили восстановили украинское гражданство и он возобновил свою политическую деятельность, ничто не мешало ему подать свои жалобы в Украине.
После его возвращения следственные органы обнародовали некоторые предварительные выводы относительно вероятных нарушений его прав в 2017-18 годах. Однако Саакашвили не предоставил ЕСПЧ никакой обновленной информации о своей ситуации с марта 2018 года.
Напомним, что Саакашвили находится в заключении в Грузии со времени тайного возвращения в страну накануне местных выборов 2021 года, а в последнее время его состояние здоровья значительно ухудшилось.