„სქემები“: კახოვკას კაშხლის დანგრევის დროს ჰესზე რუსი სამხედროების ჯგუფში იმყოფებოდა არსენ ფიცხელაურიც ("გრუზინი")
29/06/2023 14:07:54 მსოფლიო
"რადიო თავისუფლების" უკრაინული სამსახურის პროექტ „სქემის“ ჟურნალისტებმა სააგენტო „გამოძიება.ინფოსთან“ ერთად იმ რუსი სამხედროებისა და მათი მეთაურების ვინაობა დაადგინეს, რომლებიც კახოვკას ჰიდროელექტროსადგურზე 5-6 ივნისის ღამეს, კაშხლის დანგრევის დროს იმყოფებოდნენ.
საუბარია რუსეთის სახმელეთო ჯარების 205-ე ცალკეული მოტომსროლელი ბრიგადის სამხედრო მოსამსახურეებზე, რომელთა ვინაობა დადასტურდა რუსულ მედიაში გამოქვეყნებული ვიდეოების დახმარებით. გამოძიებამ ოთხი სამხედროს სახელი დაადგინა: ბრიგადის მეთაური რომან ტიტოვი, საინჟინრო ბატალიონის სერჟანტი რუსლან მაგომედოვი, მაიორი დენის მიშჩენკო და არსენ ფიცხელაური, კოდური სიტყვით "გრუზინი". ეს უკანასკნელი, ჟურნალისტების თქმით, განადგურების შემდეგ რუსეთში დაჯილდოების ცერემონიაზე მიიწვიეს.
ჟურნალისტებმა ასევე დაადგინეს, რომ 205-ე ბრიგადის ჯარისკაცები კვლავ ნოვაია-კახოვკაში არიან. მათი ცნობით, ეს საუბარში დაადასტურა რუსმა გვარდიელმა, რომელიც ამ ბრიგადის მებრძოლებს იცნობს.
ცნობისთვის: უკრაინის ხერსონის ოლქში, მდინარე დნეპრზე მდებარე კახოვკას ჰესის კაშხალი, რომელიც რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე იყო მოქცეული, 6 ივნისს დაინგრა. უკრაინა რუსეთს ჰესის აფეთქებაში ადანაშაულებს, რუსეთი კი პასუხისმგებლობას უკრაინას აკისრებს.
კაშხლის დანგრევამ გამოიწვია მასშტაბური წყალდიდობა და ეკოლოგიური კატასტროფა. საჭირო გახდა ათასობით ადამიანის ევაკუაცია. საცხოვრებლის გარეშე დარჩენილები აღმოჩნდნენ სხვა უმწვავესი პრობლემების, მათ შორის სუფთა სასმელ წყალსა და სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომის შეზღუდვის წინაშე.
უკრაინის ხელისუფლების ინფორმაციით, მის მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე დაიღუპა, სულ მცირე, 17 ადამიანი და 31 დაკარგულად ითვლება. რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენელთა მონაცემებით, წყალდიდობის შედეგად 35 ადამიანი დაიღუპა.

Военный с позывным «Грузин» был на Каховской ГЭС во время прорыва плотины
Журналисты проекта «Схемы» украинской службы Радио Свобода совместно с агентством «Следствие.Инфо» идентифицировали российских военных и их командиров, которые находились на территории Каховской ГЭС в ночь с пятого на шестое июня, когда произошло разрушение дамбы.
Речь идет о военнослужащих 205-й отдельной мотострелковой бригады Сухопутных войск России, личности которых удалось подтвердить с помощью видео, опубликованных в российских медиа.
В расследовании названы имена четырех военных: командира бригады Романа Титова, сержанта инженерно-саперного батальона Руслана Магомедова, майора Дениса Мищенко и Арсена Пицхелаури с позывным «Грузин». Последнего, как утверждают журналисты, после разрушения вызвали в Россию на награждение.
Журналисты также установили, что бойцы 205-й бригады до сих пор находятся в Новой Каховке. Это подтвердил в разговоре росгвардеец, знакомый с бойцами этой бригады.
Расследователи также ссылаются на перехват разговоров военных в ночь разрушения плотины. Из них следует, что российские военные готовились что-то выполнить «по команде», но в какой-то момент произошло «ЧП».
Утром 6 июня Россия уничтожила дамбу Каховской ГЭС в Херсонской области, заявили украинские военные. Глава Офиса президента Украины Андрей Ермак заявил, что разрушение плотины ГЭС может лишить Крым питьевой воды. Из-за затопления из Херсонской и Николаевской областей были эвакуированы более 4 тысяч человек.
Секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Алексей Данилов считает, что российские военные подорвали Каховскую ГЭС по указанию из Кремля. Для этого, по его мнению, использовали взрывчатку, заложенную в сентябре-октябре прошлого года.
The New York Times со ссылкой на американских чиновников отмечает, что спутники США зафиксировали взрыв на Каховской ГЭС в ночь на 6 июня. Подтверждают взрыв и норвежские ученые.