WSJ: აშშ თითქმის დათანხმდა უკრაინისთვის რაკეტების გადაცემას, რომლებიც ფარავენ მთელ ყირიმს
აშშ-მა შესაძლოა, დაამტკიცოს შორ დისტანციაზე მოქმედი ATACMS–ის რაკეტების უკრაინისთვის გადაცემა, – განუცხადეს ამერიკელმა და ევროპელმა ოფიციალურმა პირებმა The Wall Street Journal (WSJ).
გამოცემის თანამოსაუბრეების თქმით, ახლა ATACMS–ების კიევში გაგზავნის საკითხი მაღალ დონეზე ელოდება გადაწყვეტას. ადრე თეთრი სახლი სკეპტიკურად უყურებდა ამ იდეას, ახლა კი მივიდა დასკვნამდე, რომ აუცილებელია უკრაინის მხარდაჭერა უახლოეს კვირებში. პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციას ასეთი ნაბიჯისკენ შესაძლოა, "ვაგნერის" ჯანყმა უბიძგა,– ვარაუდობენ გაზეთის წყაროები.
"პოზიტიური სიგნალები" ATACMS-ის შესაძლო მიწოდების შესახებ ასევე მიიღო კიევმა ბოლო კვირებში, განუცხადა WSJ-ს უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსანმა.
ATACMS რაკეტები მოქმედებს 300 კილომეტრის მანძილზე და უკრაინას საშუალებას მისცემს, დაარტყას ყირიმის ხიდს და რუსეთის ფლოტს სევასტოპოლში. სწორედ ამ მიზნებისთვის გეგმავს შეიარაღებული ძალები რაკეტების გამოყენებას, –განუცხადეს WSJ-ს კიევის ოფიციალურმა პირებმა. თუმცა, ATACMS ასევე მიაღწევს რუსეთის ქალაქებს, კერძოდ, ვორონეჟს, როსტოვს, სმოლენსკს, ბრაიანსკს, კურსკს, ბელგოროდს და ა.შ.
მანამდე შეერთებულმა შტატებმა უარი თქვა ATACMS-ის უკრაინისთვის გადაცემაზე, კონფლიქტის ესკალაციის თავის არიდების მიზნით, თუ მათ რუსეთის ტერიტორიაზე დარტყმებისთვის გამოიყენებდნენ. მიმდინარე წლის თებერვალში წყაროებმა Politico-ს განუცხადეს, რომ შეერთებულმა შტატებმა უარი თქვა კიევისთვის რაკეტების გადაცემაზე, რადგან მათი გადაცემა შეამცირებს აშშ-ის მარაგებს და დააზიანებს აშშ-ის მზადყოფნას შესაძლო საფრთხეების მოსაგერიებლად. თუმცა, უკვე მაისში ბაიდენმა განაცხადა, რომ ჯერ კიდევ განიხილება უკრაინისთვის ATACMS-ით მომარაგების შესაძლებლობა.
მოგვიანებით აშშ-ის სამოქალაქო და სამხედრო ოფიციალურმა პირებმა The Washington Post-ს განუცხადეს, რომ ვაშინგტონმა კრემლის მუქარის იგნორირება არჩია, რადგან ეს მუქარები რეალობაში არავის განუხორციელება.
მანამდე ATACMS რაკეტების ანალოგები დიდმა ბრიტანეთმა გადასცა უკრაინას. ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა ბენ უოლესმა თქვა, რომ ის "უკრაინას მისცემს საშუალებას, უკან დაახევინოს რუსულ ძალებს".
„ჩვენ ვნახეთ, რა შეუძლიათ უკრაინელებს, როდესაც მათ აქვთ შესაბამისი შესაძლებლობები“, - თქვა მინისტრმა თემთა პალატაში გამოსვლისას.

WSJ: США почти согласились передать Украине ракеты, накрывающие весь Крым
США могут одобрить передачу Украине дальнобойных ракет ATACMS в ближайшее время, рассказали The Wall Street Journal (WSJ) американские и европейские официальные лица.
По словам собеседников издания, сейчас вопрос отправки Киеву снарядов ATACMS ожидает решения на высоком уровне. Ранее Белый дом был настроен скептически к этой идее, однако теперь пришел к выводу о необходимости поддержать Украину в ближайшие недели. Администрацию президента Джо Байдена на такой шаг мог сподвигнуть мятеж, который провел глава ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин, предполагают источники газеты.
«Положительные сигналы» о возможных поставках ATACMS в последние недели получал и Киев, рассказал WSJ высокопоставленный представитель министерства обороны Украины.
Ракеты ATACMS имеют дальность 300 километров и позволят Украине наносить удары по Крымскому мосту и российскому флоту в Севастополе. Именно для этих целей ракеты планируют использовать ВСУ, рассказали WSJ официальные лица в Киеве. Однако ATACMS будут доставать и до городов на территории России, в частности, до Воронежа, Ростова, Смоленска, Брянска, Курска, Белгорода и других.
Ранее США отказывали передавать Украине снаряды ATACMS, опасаясь эскалации конфликта, если их используют для ударов по территории РФ. В феврале этого года источники Politico сообщили, что США отказались передавать ракеты Киеву, так как их переброска приведет к сокращению американских запасов и повредит собственной готовности США к отражению возможных угроз. Однако уже в мае Байден заявил, что возможность поставки Украине ATACMS все еще рассматривается.
Американские гражданские и военные чиновники позже рассказали The Washington Post, что Вашингтон решил игнорировать угрозы Кремля, так как их никто не воплотил их в жизнь
«Россия так часто обесценивала свои красные линии, называя определенные вещи неприемлемыми и затем ничего не делая, когда они происходили, — говорил Максим Саморуков, эксперт по России Фонда Карнеги за международный мир
Ранее аналоги ракет ATACMS Украине передала Великобритания. Об отправке Киеву баллистических ракет большой дальности Storm Shadow рассказал министр обороны Великобритании Бен Уоллес. По его словам, они «позволят Украине оттеснить российские силы». «Мы видели, на что способны украинцы, когда у них есть нужные возможности», — сказал министр во время выступления в Палате общин.