სამკომპონენტიანი პაკეტი: რას შესთავაზებს NATO უკრაინას ვილნიუსის სამიტზე
NATO–ს გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა დღეს გამართულ პრეს–კონფერენციაზე დახმარების იმ პაკეტზე ისაუბრა, რომელსაც მისი თქმით, ალიანსი უკრაინას ვილნიუსის სამიტზე შესთავაზებს.
"მოველი, რომ ჩვენი ლიდერები შეთანხმდებიან დახმარების პაკეტზე, რომელიც სამი კომპონენტისგან შედგება და რომელიც უკრაინას NATO–სთან დაახლოებას შეუწყობს ხელს.
- პირველი იქნება მრავალწლიანი დახმარების პროგრამა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებსა და NATO–ს შორის სრული თავსებადობის უზრუნველსაყოფად.
- მეორეა, რომ „ჩვენ გავაუმჯობესებთ ჩვენს პოლიტიკურ კავშირებს NATO–უკრაინის საბჭოს შექმნით
- მესამეა, მოველი, რომ ჩვენი ლიდერები კიდევ ერთხელ დაადასტურებენ, რომ უკრაინა გახდება NATO–ს წევრი და გავერთიანდებიტ იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ მიუახლოვდეს უკრაინა თავის მიზანს", – განაცხადა სტოლტენბერგმა.

NATO leaders expected to "reaffirm Ukraine will become a member," chief says
NATO Secretary General Jens Stoltenberg said Friday he expects leaders at the US-led alliance's summit next week to "reaffirm that Ukraine will become a member of NATO."
Stoltenberg said he expects allied leaders will agree on a "package with three elements to bring Ukraine closer to NATO."
The first of those would be a "multi-year program of assistance to ensure full interoperability between the Ukrainian armed forces and NATO," he said at a news conference in Brussels.
Secondly, Stoltenberg said, "we will upgrade our political ties by establishing the NATO Ukraine Council."
Thirdly, "I expect our leaders will reaffirm that Ukraine will become a member of NATO and unite on how to bring Ukraine closer to its goal," the alliance head continued.