აფრიკის ლიდერებმა პუტინს "მშვიდობისკენ რეალური სწრაფვის დემონსტრირება" მოსთხოვეს
აფრიკის ქვეყნების ლიდერების კიევსა და მოსკოვში ივნისის ვიზიტი ერთი შეხედვით, უშედეგო იყო. უკრაინაში მათ განუცხადეს, რომ რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების სრულად განთავისუფლებამდე მზად არ არიან სამშვიდობო მოლაპარაკებების დასაწყებად, პუტინი კი უკრაინის ხელმძღვანელობას მოლაპრაკებების დაწყების არსურვილში ადანაშაულებდა. თუმცა აფრიკელმა ლიდერებმა, როგორც ირკვევა მაინც გადადგეს გარკვეული ნაბიჯები მოსკოვის დათმობებზე წამოსაყვანად. კერძოდ, პუტინს განუცხადეს: თუ სურს, მშვიდობისკენ რეალური სწრაფვა აჩვენოს, კონკრეტული ნაბიჯები უნდა გადადგას მანამ, სანამ ივლისის ბოლოს პეტერბურგში რუსულ-აფრიკული სამიტი გაიმართება, - წერს Financial Times, რომელიც ამ საკითხებზე სენეგალის პრეზიდენტ მაკი სალს ესაუბრა.
ეს უკანასკნელი შედიოდა აფრიკულ დელეგაციაში, რომელშიც მასთან ერთად უგანდის, ეგვიპტეს, ზამბიის, კონგოს, სამხრეთ აფრიკისა და აფრიკული კავშირის სამთავრობოთაშორისი ორგანიზაციის ლიდერები იყვნენ.
"მომდევნო რუსულ-აფრიკულ სამიტამდე პუტინმა რაღაც უნდა მოიმოქმედოს, თუ სურს, რეალური სწრაფვა აჩვენოს მშვიდობისკენ, თუნდაც ჰუმანიტარული მიმართულებით. კარგ სიგნალად შეიძლებოდა, ქცეულიყო, მაგალითად, სამხედრო ტყვეთა გაცვლა ან რუსეთში გაყვანილი უკრაინელი ბავშვების სამშობლოში დაბრუნება" - განაცხადა მაკი სალმა.
ცნობისთვის: მარტის ბოლოსთვის არსებული ოფიციალური ინფორმაციით, რუსეთში უკრაინიდან 19 514 ბავშვი იყო უკანონოდ გაყვანილი. სწორედ ამ დანაშაულის გამო სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ თავის დროზე პრეზიდენტ პუტინისა და რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენ მარია ლვოვა-ბელოვას დაკავების ორდერი გასცა.
როგორც Financial Times აღნიშნავს, აფრიკელი ლიდერები გეგმავენ, ივლისის ბოლოსთვის დაგეგმილი სამიტიც აქტიურად გამოიყენონ საიმისოდ, რათა უკრაინასა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებების დაწყებას მიაღწიონ.
კითხვაზე, დაინახეს თუ არა პუტინისგან რეალური სწრაფვა მშვიდობისკენ. სენეგალის პრეზიდენტმა განაცხადა: "მოახლოებულ სამიტზე შესაძლოა, კიდევ გვქონდეს შეხვედრა და გარკვეულ პროგრესს მივაღწიოთ. ამის იმედი გვაქვს".

Лидеры Африки потребовали от Путина «продемонстрировать стремление к миру»
Может показаться, что июньский визит лидеров африканских стран в Киев и Москву прошел безрезультатно. В Украине им сказали, что без освобождения оккупированных Россией территорий говорить о мире не готовы, в России Владимир Путин обвинял украинское руководство в нежелании вести переговоры.
Однако африканские лидеры все-таки предприняли некоторые шаги, чтобы добиться уступок от Москвы. Путину было заявлено: чтобы показать свое стремление к миру, он должен предпринять конкретные действия до того, как в конце июля в Петербурге состоится российско-африканский саммит. Об этом Financial Times рассказал президент Сенегала Маки Саль. Он был членом делегации вместе с представителями ЮАР, Уганды, Египта, Замбии, Республики Конго и межправительственной организации Африканский союз.
Саль сказал:До следующего российско-африканского саммита он [Путин] должен предпринять какие-то действия, чтобы продемонстрировать свое стремление двигаться [к миру] хотя бы в гуманитарном плане.По его словам, новые обмены военнопленными или возвращение украинских детей, вывезенных в Россию, «могли бы быть очень хорошим сигналом».
По данным Министерства по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Украины на конец марта, в Россию незаконно было вывезено 19 514 детей. Именно за эти действия Международный уголовный суд выдал ордер на арест Путина и уполномоченной по правам ребенка Марии Львовой-Беловой.
Африканские лидеры намерены и дальше использовать саммит, чтобы добиться начала переговоров, которые они пытаются организовать между Россией и Украиной, сказал Саль. На вопрос, продемонстрировал ли Путин хоть какое-то намерение установить мир, президент Сенегала ответил: «На [предстоящем] саммите, возможно, у нас будет еще встреча и какой-то прогресс. Мы на это надеемся».