ნორვეგია უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების ფონდს 960 მლნ დოლარამდე ზრდის
ნორვეგია უკრაინისთვის დამატებით სამხედრო დახმარებას გამოყოფს. როგორც ქვეყნის პრემიერმინისტრი გაჰრ შტორე აცხადებს, 2023 წელს ნორვეგია უკრაინას 960 მლნ დოლარის ღირებულების სამხედრო დახმარებას გაუწევს.
"უკრაინას სასწრაფოდ სჭირდება მეტი სამხედრო მხარდაჭერა და აღჭურვილობა. შესაბამისად, ნორვეგია ზრდის უკრაინის სამხედრო დახმარებას 2.5 მილიარდი ნორვეგიული კრონით (დაახლოებით 240 მილიონი დოლარი) და საბოლოო ჯამში, 2023 წლისთვის 10 მილიარდ ნორვეგიულ კრონამდე (დაახლოებით 960 მილიონი დოლარი)", - განაცხადა მან.
გარდა ამისა, ნორვეგია უკრაინას 7.2 მილიარდ დოლარზე მეტ სამოქალაქო და სამხედრო დახმარებას გაუწევს მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში, ასევე, 144 000 დოლარს გამოყოფს უკრაინის რეფორმების მხარდასაჭერად ამავე პერიოდში.
უკრაინას ფინანსური დახმარების დაპირების გარდა, NATO-ს მოთხოვნის საფუძველზე ნორვეგია ასევე ვალდებულია, გაზარდოს თავდაცვის ხარჯები მთლიანი შიდა პროდუქტის მინიმუმ 2%-მდე.

Norway increases Ukraine military aid fund to $960 million in 2023
Norway will provide $960 million in military aid to Ukraine in 2023, Prime Minister Jonas Gahr Støre announced Tuesday.
“Ukraine has an urgent need for more military support and equipment. Norway is therefore increasing its military support to Ukraine by 2.5 billion Norwegian Krone (nearly $240 million) to a total of 10 billion Norwegian Krone (nearly $960 million) for 2023,” Støre announced at the NATO Summit in Vilnius.
According to the Norwegian government, Norway will be providing more than $7.2 billion in civilian and military support to Ukraine over five years, as well as $144,000 “in support for Ukraine’s reform efforts” over the same time period.
In addition to pledging financial aid to Ukraine, Norway also committed to increasing its defense spending to a minimum of 2% of its gross domestic product.
NATO has requested that countries within the alliance spend a minimum of 2% of their GDP on defense spending since 2006, but in 2022, only seven allied countries — Greece, the US, the UK, Poland, Latvia, Estonia and Croatia — met that guideline.