სტამბოლში ქართველი კრიმინალური ავტორიტეტი დააკავეს
სტამბოლის პოლიციამ ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის ხელმძღვანელი გურამ ჩიხლაძე (მეტსახელად კვეჟოევიჩი) დააკავა, რომელიც რუსეთს ინტერპოლის ხაზით ძებნაში ჰყავდა გამოცხადებული.
როგორც სტამბოლის უსაფრთხოების სამმართველოს ინფორმაციაშია აღნიშნული, ჩიხლაძე 14 ივლისს ქუჩუქჩექმეზეს რაიონში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად დააკავეს. დაკითხვის დროს დადგინდა, რომ კრიმინალური ავტორიტეტი თურქეთიდან მართავდა ორგანიზებული დაჯგუფების ოპერაციებს რუსეთსა და აზერბაიჯანში, თურქეთის ტერიტორიაზე დაჯავშნული ავტომანქანებით, დაცვის თანხლებით გადაადგილდებოდა და პასუხისმგებელი იყო ხსენებული დაჯგუფების საქმიანობაზე.
არსებული ინფორმაციით, ჩიხლაძე ამ დაჯგუფებას მას შემდეგ ჩაუდგა სათავეში, რაც 2016 წელს სტამბოლში "კანონიერი ქურდი" როვშან ჯანიევი მოკლეს. ეს უკანასკნელი პოსტსაბჭოთა სივრცეში დანაშაულებრივი სამყაროს ყოფილ ლიდერად მიჩნეული ასლან უსოიანის (დედ ხასანის) მკვლელობის დამკვეთად სახელდებოდა. რუსეთის ტერიტორიაზე ჩადენილ არაერთ მძიმე დანაშაულში, მათ შორის მკვლელობებში დადანაშაულებული ჩიხლაძე მოსკოვმა ინტერპოლის ცირკულარით ძებნაში გამოაცხადა. 2020 წლიდან იგი თურქეთში იმყოფებოდა.
15 ივლისიდან ჩიხლაძე, თურქული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, პატიმრობაშია და წინასწარი დაკავების იზოლატორშია მოთავსებული.

В Стамбуле задержали криминального авторитета Гурама Чихладзе
Полиция Стамбула задержала главаря организованной преступной группировки Гурама Чихладзе по прозвищу Квежоевич, объявленного Россией в международный розыск по линии Интерпола, - информирует "Эхо Кавказа".
Как пишет ТАСС, об этом говорится в сообщении отдела по борьбе с оргпреступностью стамбульского управления безопасности.
В нем отмечается, что представители отдела задержали и заключили под стражу Чихладзе, главаря ОПГ Джаниева, 14 июля в ходе операции, проведенной в стамбульском районе Кючюкчекмедже. Во время допроса было установлено, что криминальный авторитет «руководил из Турции акциями, которые самостоятельно и от имени ОПГ совершали ее участники в России и Азербайджане, перемещался по турецкой территории на бронированных машинах в сопровождении вооруженной охраны и отвечал за деятельность ОПГ в Турции», говорится в сообщении.
По данным городского управления безопасности, Чихладзе возглавил преступное сообщество после убийства в 2016 году в Стамбуле вора в законе Ровшана Джаниева (Ленкоранский), которого называли заказчиком убийства главаря преступного мира на постсоветском пространстве Аслана Усояна (Дед Хасан).
По обвинению в многочисленных преступлениях в РФ, в том числе убийствах, он был объявлен в розыск по линии Интерпола. С 2020 года Чихладзе находится в Турции.
В сообщении указывается, что 15 июля главарь ОПГ по решению судебных инстанций арестован и помещен в СИЗО.