მედია: რუსებთან მოლაპარაკებების შემდეგ ჩინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი გაუჩინარდა
რუსებთან მოლაპარაკებების შემდეგ ჩინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ცინ განი გაუჩინარდა, - ამის შესახებ Financial Times იუწყება და იქვე დასძენს, რომ ჩინელი დიპლომატი საჯარო სივრცეში 25 ივნისიდან აღარ გამოჩენილა.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, 11 ივლისს ცინ განმა ინდონეზიაში ASEAN-ის ქვეყნების მთავარი დიპლომატების შეხვედრა გამოტოვა. მაშინ მის უწყებაში ირწმუნებოდნენ, რომ 57 წლის მინისტრმა შეხვედრაზე დასწრება ჯანმრთელობის პრობლემების გამო ვერ მოახერხა.
10 ივლისს ცინ განთან შესახვედრად ჩინეთს ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკური სამსახურის ხელმძღვანელი ჟოზეფ ბორელი უნდა წვეოდა, თუმცა ვიზიტი მიზეზების განმარტების გარეშე გააუქმეს. ბორელის პრეს-სამსახურში მხოლოდ იმის თქმით შემოიფარგლნენ, რომ "პეკინმა ბრიუსელს განსაზღვრულ ვადებში ვიზიტის შეუძლებლობის შესახებ აცნობა".
ბოლო საჯარო შეხვედრები ცინ განს 25 ივნისს რუსეთის, ვიეტნამისა და შრი-ლანკის წარმომადგენლებთან აქვს გამართული. ყველა ეს შეხვედრა პეკინში ჩატარდა. ჩინეთის საგარეო უწყების ინფორმაციით, "მხარეებმა ორმხრივი ურთიერთობების შესახებ მოსაზრებები გაცვალეს და განიხილეს საერთაშორისო და რეგიონული საკითხები, რომლებიც ორმხრივ ინტერესს წარმოადგენს".
აღსანიშნავია, რომ გაუჩინარებამდე ცინ განი უცხოელ კოლეგებს პრაქტიკულად ყოველ დღე ხვდებოდა ან სულ მცირე, ტელეფონით ესაუბრებოდა.
როგორც დღეს ჩინეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მაო ნინმა განაცხადა, მას არ აქვს ინფორმაცია იმის შესახებ როდის დაუბრუნდება ცინ განი მოვალეობების შესრულებას.
ცნობისთვის: ბოლო დრომდე ცინ განის კარიერა წარმატებულად ვითარდებოდა. საგარეო წუების წარმომადგენელი 2021 წელს - აშშ-ჩინეთის ურთიერთობების გამწვავების პერიოდში შტატებში ჩინეთის ელჩად დაინიშნა, გასული წლის ოქტომბერში ჩინეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრად იქნა წარდგენილი, წლის ბოლოს კი - დეკემბერში საგარეო საქმეთა მინისტრი გახდა.
მინისტრის თანამდებობის დაკავების შემდეგ ცინ განი მკვეთრად აკრიტიკებდა აშშ-ს ტაივანის საკითხის გამო და ეს კრიტიკა გაგრძელდა გასულ თვემდე, როცა მხარეებმა დიალოგი განაახლეს და ცინ განი პეკინში აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს ენტონი ბლინკეს შეხვდა.

Глава МИД Китая пропал после переговоров с российскими дипломатами
11 июля он пропустил встречу глав МИД стран АСЕАН в Индонезии. В ведомстве утверждали, что 57-летний Цинь не смог присутствовать «из-за проблем со здоровьем». Вместо него туда поехал глава канцелярии комиссии ЦК компартии по иностранным делам Ван И.
10 июля для встречи с Цинь Ганом в Китай должен был прибыть глава внешнеполитической службы Евросоюза Жозеп Боррель, но поездку отменили без объяснения причин. В пресс-службе Борреля уточнили, что Пекин сообщил о невозможности визита в запланированные даты.
Последние публичные встречи Цинь провел 25 июня с официальными представителями России, Вьетнама и Шри-Ланки, сообщается на сайте МИД. Все контакты проходили в Пекине.
Россию представлял заместитель главы министерства иностранных дел Андрей Руденко. По информации китайского дипведомства, Цинь обменялся с ним мнениями по двусторонним отношениям, а также «по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес».
До своего исчезновения министр проводил встречи, звонки и другие публичные обмены мнениями с иностранными коллегами практически каждый день с момента вступления в должность в конце декабря.
Официальный представитель МИД КНР Мао Нин заявила 17 июля, что у нее «нет информации» о том, когда Цинь вернется к исполнению своих обязанностей. По ее словам, «дипломатическая деятельность Китая продолжается в обычном режиме».
До этого момента карьера Цинь шла в гору. Бывший представитель МИД, он стал послом в США в 2021 году в период обострения напряженности в отношениях между двумя странами, а в октябре прошлого года был выдвинут в члены центрального комитета Коммунистической партии.
После вступления в должность министра иностранных дел Цинь обрушился с критикой на США по вопросу Тайваня, прежде чем стороны возобновили диалог в прошлом месяце, когда он встретился с госсекретарем Энтони Блинкеном в Пекине.
В Китае нередки случаи исчезновения высокопоставленных чиновников, знаменитостей и бизнесменов. Впоследствии нередко выясняется, что они были замешаны в преступлениях или других скандалах.
Одним из самых громких случаев последних лет стало исчезновение бывшего главы Интерпола Мэн Хунвэя во время визита в Китай в 2018 году. Позднее он был приговорен китайским судом к 13,5 года лишения свободы за получение взяток на $2 млн.