რუსეთის მიერ მსო-ის დატოვების შესახებ კანონპროექტი სახელმწიფო სათათბიროშია წარდგენილი
რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს კომპარტიის ფრაქციის წევრებმა წარადგინეს კანონპროექტი რუსეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში (მსო), რეკონსტრუქციისა და განვითარების მსოფლიო ბანკსა და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციაში გაწევრიანების შესახებ პროტოკოლის დენონსაციის თაობაზე. როგორც განმარტებით ბარათშია აღნიშნული, კომპარტიის ინიციატივა ხსენებული ორგანიზაციების "იმ პოლიტიკის შედეგია, რომელსაც ისინი აშშ-ისა და მისი სატელიტების კარნახით უკრაინის ომისა და ყირიმის ანექსიის გამო აწარმოებენ".
"მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში რუსეთის წევრობამ ვერ აგვაცილა სანქციები, რომელიც აშკარად ეწინააღმდეგება ხსენებული ორგანიზაციების წევრობის ძირითად მიზნებსა და პრინციპებს. თავად მსო-მ კი რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები არ დაგმო და შესაბამისად, ამ ორგანიზაციის წევრობას აზრი აღარ აქვს. ამასთანავე, ამჟამად ფონდი 190 წევრს ითვლის და თითოეული სახელმწიფოსთვის დადგენილია კვოტა, რომლის სიდიდე ორგანიზაციის გადაწყვეტილებებზე ზეგავლენას განსაზღვრავს. კვოტის გათვლისას მხედველობაში იღებენ ქვეყნის მშპ-ს, ეკონომიკის ღიაობასა და ცვალებადობას, ასევე ქვეყნის საერთაშორუსი რეზერვებს. 2002 წელს რუსეთის კვოტის წილი საერთაშორისო სავალუტო ფონდის კაპიტალში 2,59%-ს შეადგენდა, ხოლო სანქციების მხარდამჭერი ქვეყნების წილი 50%-ს აღემატებოდა, მათ შორის საკუთრივ აშშ-სი 16,5%-ს. ამგვარად, ხსენებული ორგანიზაციის გადაწყვეტილებებზე რუსეთის ზეგავლენა მინიმალურია, არადა, ვალდებულება გვაქვს, ფონდის კაპიტალში კვოტის შესაბამისად ყოველწლიურად 11,7 მილიონი დოლარის ოდენობის შენატანი ვიხადოთ. ამასაც რომ თავი დავანებოთ, ხსენებულ ფონდში გაწევრიანების გამო რუსეთმა სუვერენიტეტი დაკარგა და კოლონიად იქცა, რადგან წევრობა ქვეყანას სავალუტო დამოუკიდებლობასა და რუბლის კურსის მართვის შესაძლებლობას ართმევს" - აცხადებენ კომუნისტი დეპუტატები.
ცნობისთვის: მანამდე რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ქვეყანა საერთაშორისო სავალუტო ფონდს არ დატოვებდა, რადგან ეს ორგანიზაცია "მსოფლიოს ომის შემდგომი ეკონომიკური წყობის მნიშვნელოვან ელემენტს წარმოადგენს და ამასთანავე, მასში მონაწილეობას წონადი საიმიჯო მნიშვნელობა აქვს".

В Госдуму внесли законопроект о выходе России из МВФ
Депутаты от фракции КПРФ предложили денонсировать протокол о вступлении России в Международный валютный фонд (МВФ), Международный банк реконструкции и развития (МБРР) и Международную ассоциацию развития. Такой законопроект был внесен в Госдуму.
В пояснительной записке говорится, что инициатива стала следствием политики этих организаций, которую они проводят «по требованию руководства США и его сателлитов» из-за аннексии Крыма и войны в Украине.
«Пребывание России в МВФ не помогло предотвратить принятие против России санкций, которые явно противоречат основным целям и принципам данной организации», — отметили депутаты, добавив, что сама организация не осудила ограничения, соответственно, продолжать участвовать в ней «не имеет смысла».
В КПРФ напомнили, что сейчас в Фонде 190 членов и для каждого государства установлена квота, от которой зависит степень влияния на принятие решений этой организацией. При расчете учитывается валовой внутренний продукт, открытость и изменчивость экономики, а также международные резервы страны.
В 2022 году доля квоты России в капитале МВФ составляла 2,59%, а совокупная доля стран, поддержавших санкции, — более 50%, в том числе 16,5% — у США. Таким образом влияние России на процесс принятия решения в МВФ минимально, отметили депутаты. При этом Россия обязана регулярно делать взносы в капитал Фонда в соответствии со своей квотой. Парламентарии приводят данные СМИ, согласно которым ежегодно страна отдает МВФ около $11,7 млн.
В КПРФ считают, что из-за вступления в Фонд Россия «утратила суверенитет и превратилась в колонию». По мнению авторов законопроекта, такое членство лишает страну «валютной самостоятельности» и возможности в ручном режиме повышать или снижать курс рубля, а также обязывает привязывать курс национальной валюты к иностранной.
Ранее замглавы МИД Александр Панкин говорил, что Россия не собирается выходить из МВФ, поскольку организация является «значимым элементом послевоенного экономического миропорядка» и участие в ней имеет важное «имиджевое значение», а также открывает доступ к «передовой международной финансовой экспертизе».