რუსეთი აფრიკას ამერიკულ დოლართან ერთობლივი ბრძოლისკენ მოუწოდებს
რუსეთი გეგმავს, აფრიკის ქვეყნებთან ერთობლივად იღვაწოს დოლარის შესასუსტებლად, რომელსაც აშშ "საკუთარი აგრესიის რეალიზებისა და უპირატესობისთვის ბრძოლის იარაღად იყენებს", - განაცხადა რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ.
"აუცილებლად მიგვაჩნია ბრძოლა ამერიკული დოლარის, როგორც სარეზერვო ვალუტისა და ანგარიშსწორების პრაქტიკულად მონოპოლური საშუალების წინააღმდეგ" - განაცხადა ზახაროვამ.
აღსანიშნავია, რომ ჯერ კიდევ მიმდინარე წლის მარტში რუსეთის საგარეო უწყება დოლარს "ფარატინა ქაღალდად" მოიხსენიებდა, რომლის მიმართ "ნდობა რუსეთის წინააღმდეგ დასავლური სანქციების შედეგად მნიშვნელოვნად შეირყა".
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის ბოლოსთვის მსოფლიოს ქვეყნების სავალუტო რეზერვებში დოლარის წილი 2016 წლის 65%-იანი ნიშნულიდან 59%-მდე შემცირდა, თუმცა ცენტრალური ბანკების ფაქტობრივი შენატანები ამერიკულ ვალუტაში იმავე პერიოდში 5,1 ტრილიონიდან 6,6 ტრილიონ დოლარამდე გაიზარდა.

Российский МИД призвал Африку вместе бороться с долларом
Россия планирует вместе со странами Африки работать над ослаблением доллара, заявила в среду официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, США используют доллар как «средство реализации своей агрессии» и борьбы за преимущества.
«Полагаем необходимым вести дело к ослаблению американского доллара как практически монопольного средства расчетов и резервной валюты», — цитирует Захарову «РИА Новости».
В марте российский МИД от лица директора департамента внешнеполитического планирования Алексея Дробинина называл доллар «бумажкой на доверии», доверие к которой, по словам дипломата, оказалось «подорвано» в результате санкций Запада против России.
«Американское правительство никогда не выплатит галопирующий госдолг этой страны, переваливший недавно за $31 трлн», — говорил Дробинин, добавляя, что доллар теряет свою роль как средство международных расчетов, сбережений и инвестиций.
По данным Международного валютного фонда, на конец первого квартала 2023 года доля доллара в валютных резервах стран мира опустилась до 59% с 65% в 2016 году.
Однако фактические вложения центробанков в американскую валюту за тот же период увеличились почти на треть — с $5,1 трлн до $6,6 трлн.