პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის პრეზიდენტმა თანამშრომლობის დღის წესრიგის ძირითადი მიმართულებები განიხილეს
30/07/2023 09:26:13 პოლიტიკა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი „აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის” პრეზიდენტს ძინ ლიქუნს შეხვდა.
პეკინში გამართულ შეხვედრაზე განსახილველ საკითხებს შორის იყო საქართველოსა და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის თანამშრომლობის დღის წესრიგის ძირითადი მიმართულებები.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ძინ ლიქუნს ნაყოფიერი თანამშრომლობისა და ქვეყნის ინფრასტრუქტურის განვითარებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისათვის მადლობა გადაუხადა. მხარეებმა თანამშრომლობის ახალი მიმართულებები მიმოიხილეს, მათ შორის, ენერგოუსაფრთხოებისა და მწვანე და განახლებადი ენერგიების სფეროების მიმართულებით.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, საქართველო მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ახორციელებს რეგიონთაშორისი და შიდა რეგიონული კავშირის გასაძლიერებლად. საქართველოს შეუძლია მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს რეგიონის მასშტაბით ურთიერთდაკავშირების გაუმჯობესებასა და ევროპისა და აზიის გზაჯვარედინზე სასურველი საინვესტიციო გარემოს შესაქმნელად.
პრემიერ-მინისტრის თქმით, საქართველოს მთავრობა მიესალმება ბანკის ძალისხმევას, გააძლიეროს მწვანე ეკონომიკის მხარდაჭერა.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ძინ ლიქუნს ეკონომიკური მიმართულებით საქართველოს მთავრობის მიერ მიღწეული პროგრესის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და აღნიშნა, რომ მიუხედავად მსოფლიოში არსებული გამოწვევებისა, სწორი პოლიტიკის შედეგად, ქვეყანას ბოლო 2 წლის განმავლობაში ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა აქვს, მიღწეული მაჩვენებლები კი, ისტორიულია.

Prime Minister Irakli Garibashvili and President of the Asian Infrastructure Investment Bank discuss key directions of cooperation agenda
30/07/2023 09:26:13 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili met with Jin Liquin, President of the Asian Infrastructure Investment Bank.
The topics discussed at the meeting held in Beijing included the key directions of the cooperation agenda between Georgia and the Asian Infrastructure Investment Bank.
Irakli Garibashvili thanked Jin Liquin for productive cooperation and his considerable contribution to the country’s infrastructural development. The parties reviewed new fields of cooperation, including the areas of energy security and green/renewable energy.
As the Head of Government pointed out, Georgia is implementing significant infrastructural projects to bolster inter-regional and intra-regional ties. Georgia can play a crucial role in improving regional connectivity and creating a favorable investment environment on the crossroads of Europe and Asia.
According to the Prime Minister, the Government of Georgia welcomes the bank’s efforts toward stepping up support for green economy.
Irakli Garibashvili briefed Jin Liquin on the Georgian Government’s progress in the direction of economy and underlined that, despite the challenges throughout the world, as a result of the prudent policy, the country has had a double-digit economic growth over the past two years, and the indicators achieved are historic.