პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა აპლიკაცია Yandex.Go-ის მეშვეობით პერსონალური მონაცემების დამუშავების კანონიერების შესწავლა დაიწყო
09/08/2023 10:15:40 საზოგადოება
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა მასმედიაში გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, აპლიკაცია Yandex.Go-ის მეშვეობით, პერსონალური მონაცემების დამუშავების კანონიერების შესწავლა დაიწყო. ამის შესახებ ინფორმაციას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური ავრცელებს.
„მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, სამსახური შესწავლის შედეგების შესახებ დაუყოვნებლივ გაცნობებთ.
ამასთან, მნიშვნელოვანია, ნებისმიერი აპლიკაციის გადმოწერამდე, მოქალაქეები დეტალურად გაეცნონ ინფორმაციას მათ მოწყობილობაში არსებულ რა მონაცემებზე ექნება აპლიკაციას წვდომა და მხოლოდ აღნიშნულის შემდგომ ჩამოტვირთონ ის“,- ნათქვამია ინფორმაციაში.
ცნობისთვი: დამოუკიდებელი, რუსულენოვანი გამოცემა „მედუზა“ ავრცელებს ინფორმაციას, რომლის თანახმად, „ეფესბეს“ „იანდექსის“ ბაზაზე სრული წვდომა ექნება.

Грузинская служба защиты персональных данных проверяет YandexGo
Грузинская Служба защиты персональных данных приступила к изучению законности обработки данных через приложение YandexGo, - информирует "Эхо Кавказа".
Ведомство предупреждает граждан, что перед использованием приложения необходимо изучить его параметры, чтобы узнать, какие именно данные на личном устройстве могут быть доступны другим лицам. Только после этого надо решать — загружать или нет приложение в мобильный телефон или компьютер.
Ранее стало известно, что ФСБ России в ближайшее время получит постоянный и полный доступ к базам российской компании «Яндекс». Доступными станут такие сведения о личности, как имя и фамилия, банковская информация, местоположение, «лайки», контакты в мобильном телефоне и другое.
По данным независимого медиа Meduza, речь о компаниях, занимающихся пассажирскими перевозками, которые входят в Yandex — Yango и Yandex Go. SOVA напоминает, что такси Yandex оперирует в Грузии под именем Yandex Go.