"F-16-ს შეუძლია, უზრუნველყოს ის, რაც დღეს ყველაზე მეტად გვჭირდება" - იგნატი დანიიდან და ნიდერლანდებიდან სიახლეებზე
21/08/2023 08:45:47 მსოფლიო
უკრაინისთვის თანამედროვე F-16–ის ტიპის გამანადგურებლების მიწოდება ხელს შეუწყობს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საჰაერო უპირატესობის უზრუნველყოფას, – თქვა უკრაინის საჰაერო ძალების წარმომადგენელმა იური იგნატმა.
„ომს მყისიერად არ მოვიგებთ, მაგრამ F-16-ებს შეუძლია, შეცვალოს მოვლენების მიმდინარეობა, უზრუნველყოს ის, რაც დღეს ყველაზე მეტად გვჭირდება – საჰაერო უპირატესობა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ამჟამად, ამ წუთებში 8-9 რუსი მებრძოლი თავისუფლად იმყოფება ამ ტერიტორიებზე, ყრიან მართვად ავიაბომბებს და უშვებს რაკეტებს. F-16-ების პირობებში ისინი ამის გაკეთებას ვერ შეძლებენ. უპირატესობა ჰაერში ხმელეთზე წარმატების მთავარი გასაღებია“, - თქვა მან უკრაინის ეროვნული ტელემარათონის ეთერში.
მან ასევე თქვა, რომ უკრაინაში ამ ტიპის თვითმფრინავებისთვის გლობალური ინფრასტრუქტურული პრობლემა არ არსებობს:
„ჩვენს სამხედრო აეროდრომების უმეტესობას ბეტონის ფილებისგან დამზადებული ასაფრენი ბილიკები აქვთ. მათ აქვთ ნაკერები, რომლებიც მოწესრიგებას საჭიროებენ. თუ სწორად მოამზადებთ ამ ზოლებს, პრობლემები არ იქნება".
დანია უკრაინას F-16-ის ტიპის 19 თვითმფრინავს გადასცემს. ამის შესახებ დანიის პრემიერმა, მეტე ფრედერიკსენმა ვოლოდიმირ ზელენსკისთან გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
"თქვენ და თქვენმა მოქალაქეებმა აჩვენეს მსოფლიოს რა არის სიმამაცე, ამიტომაც ჩვენ ვალში ვართ მხარი დაგიჭიროთ. ომის დაწყების დღიდან დანია თქვენს გვერდით იდგა, იმიტომ რომ თქვენი თავისუფლება, ჩვენი თავისუფლებაა. სწორედ ამიტომ დღეს ვაცხადებთ, რომ უკრაინას 19 F-16-ს გადავცემთ",- განაცხადა ფრედერიკსენმა.

«F-16 способен обеспечить то, что нам нужно сегодня больше всего» – Игнат о новостях из Дании и Нидерландов
21/08/2023 08:45:47 Мир
Предоставление Украине современных истребителей F-16 поможет обеспечить преимущество в воздухе на оккупированных территориях, а глобальной проблемы с инфраструктурой для такого типа самолетов в Украине нет, - заявил, по информации "Крым.Реалии", представитель Воздушных сил ВСУ Юрий Игнат.
«Сразу войну не выиграем, но F-16 способен изменить ход событий, обеспечить то, что нам нужно сегодня больше всего – преимущество в воздухе на оккупированных территориях. На данный момент, в эти секунды, на этих территориях свободно находятся 8-9 российских истребителей, которые сбрасывают управляемые авиабомбы, пускают ракеты. С F-16 им не удастся это делать. Преимущество в воздухе – ключ к успеху на земле», – сказал он в эфире украинского национального телемарафона.
Игнат отметил, что глобальной проблемы с инфраструктурой для современных западных истребителей в Украине нет.
«У нас большинство военных аэродромов имеют полосу, которая сделана из бетонных плит. Они имеют швы, которые нужно заглаживать. Если подготовить должным образом эти полосы, то в принципе никаких проблем нет. F-16 еще имеет проблему с низко расположенным воздухозаборником, что может засасывать посторонние предметы. Это опасно и за этим нужно следить», – добавил спикер Воздушных сил ВСУ.
За последние два дня президент Украины Владимир Зеленский посетил три европейских страны – Швецию, Нидерланды и Данию. В ходе этих визитов был объявлен ряд важных для Украины заявлений, в частности, о предоставлении не менее 60 современных западных истребителей F-16. О необходимости современных истребителей Украина оповещала западных партнеров практически с начала полномасштабного вторжения РФ.
Как уточнила премьер Дании Мэтте Фредериксен, первая группа современных истребителей F-16 появятся в Украине до конца года.