ირანში ქალებს ჰიჯაბის ტარებაზე უარისთვის 10 წლამდე პატიმრობა ემუქრებათ
ირანში საპარლამენტო კომიტეტმა ჰიჯაბის კანონის დარღვევისთვის უფრო მკაცრი ჯარიმები დაამტკიცა. ახლა კანონს წარუდგენენ კონსტიტუციის გუშაგთა საბჭოს, რომელიც იურისტებისგან და უზენაესი ლიდერის ალი ხამენეის მიერ დანიშნული ისლამური სასულიერო პირებისგან შედგება.
როგორც CNN იტყობინებოდა ადრე, კანონპროექტი შედგება 70 მუხლისგან, რომლებიც ითვალისწინებს ბევრად უფრო დიდ ჯარიმებს და გრძელვადიან პატიმრობას იმ ქალებისთვის, რომლებიც უარს იტყვიან ჰიჯაბის ტარებაზე. კანონების ახალი პაკეტი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 10 წლამდე, ჯარიმა კი ათასჯერ გაიზარდა - 360 მილიონ ირანულ რიალამდე (7800 ევრო). კანონპროექტი ასევე ამკაცრებს ჯარიმებს ცნობილი ადამიანებისა და კომპანიებისთვის, რომლებიც არღვევენ კანონს. კანონპროექტი ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებას ითვალისწინებს ჩაცმულობის კოდექსის დამრღვევთა გამოსავლენად.
თანამედროვე ირანში არსებობს კანონი, რომელიც ყველა ქალს ავალდებულებს, დაიფაროს თმა და კისერი.
კანონმდებლობის გამკაცრება იყო ირანის ხელისუფლების პასუხი შარშანდელ საპროტესტო აქციებზე, რომლებიც 22 წლის მაჰსა ამინის გარდაცვალების შემდეგ დაიწყო. ამინი გარდაიცვალა ჰიჯაბის არასათანადო ტარების ბრალდებით დაკავების შემდეგ. მისი ოჯახი ამტკიცებდა, რომ იგი სასიკვდილოდ სცემეს ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლებმა.
პოლიციის ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული საპროტესტო აქციები სასტიკად ჩაახშეს. ამ გამოსვლების განმავლობაში დაიღუპა, სულ მცირე, 500 ადამიანი, ათობით ათასი დააკავეს. რამდენიმე მომიტინგე სიკვდილით დასაჯეს. საპროტესტო აქციების დასრულების შემდეგაც ირანში ბევრი ქალი აგრძელებს ჰიჯაბის ტარების მოთხოვნისადმი წინააღმდეგობას.

В Иране женщинам за отказ носить хиджаб будет грозить до 10 лет тюрьмы
В Иране комиссия парламента одобрила ужесточение наказаний за нарушение закона об обязательном ношении хиджаба. Теперь закон будет представлен Совету стражей конституции, состоящему из представителей исламского духовенства, назначаемых Высшим руководителем Али Хаменеи, и юристов, - информирует "Радио Свобода".
Как сообщал ранее телеканал CNN, законопроект состоит из 70 статей, которые предусматривают введение гораздо более крупных штрафов и долгих тюремных сроков для женщин, отказывающихся носить хиджаб. Согласно новому пакету законов, срок тюремного заключения составит до 10 лет, а штраф увеличивается в тысячи раз - до 360 миллионов иранских риалов (7800 евро). Законопроект также ужесточает наказания для знаменитостей и компаний, нарушающих закон, и предполагает использование искусственного интеллекта для выявления нарушительниц дресс-кода.
В современном Иране действует закон, предписывающий всем женщинам закрывать волосы и шею. За его соблюдением следит полиция нравов, также нарушительниц опознают по записям с уличных видеокамер.
Ужесточение законодательства стало ответом властей Ирана на прошлогодние акции протеста, вспыхнувших после смерти 22-летней Махсы Амини. Она умерла после задержания по обвинению в неправильном ношении хиджаба. Семья Амини утверждала, что она была избита до смерти сотрудниками силовых структур. Протесты с лозунгами против полицейского насилия жёстко подавлялись. За время этих акций погибли не менее 500 человек, задержаны десятки тысяч. Несколько участников протестов были казнены. Однако даже после прекращение протестов многие женщины в Иране продолжают сопротивляться требованию носить хиджаб.