ბრიტანული დაზვერვა: ავიაბაზაზე მესამე წარმატებული თავდასხმა აჩენს ეჭვებს რუსეთის უნარზე, დაიცვას სტრატეგიული ობიექტები ქვეყნის სიღრმეში
22/08/2023 08:24:51 მსოფლიო
ბრიტანული დაზვერვის შეფასებით, ნოვგოროდის რეგიონში მდებარე ავიაბაზაზე დრონებით იერიში არის მესამე წარმატებული თავდასხმა ფრონტის ხაზიდან შორ მანძილზე არსებულ რუსულ აეროდრომებზე, "რაც კვლავ აჩენს ეჭვებს რუსეთის უნარზე, დაიცვას სტრატეგიული ობიექტები ქვეყნის სიღრმეში".
„2023 წლის 19 აგვისტოს რუსეთის შორეული ავიაციის Tu-22M3–ის ბომბდამშენი (BACKFIRE - ნატოს კლასიფიკაციით) სავარაუდოდ განადგურდა რუსეთის ნოვგოროდის რეგიონის "სოლცის" ავიაბაზაზე, რომელიც უკრაინის საზღვრიდან 650 კილომეტრში მდებარეობს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, თავდასხმა კუპტერის ტიპის ლეტალური უპილოტო საფრენმა აპარატმა განახორციელა. თუ ეს სიმართლეა, დამატებითი მტკიცებულებაცაა იმისა, რომ უპილოტო საფრენი აპარატებით ზოგიერთი თავდასხმა რუსეთის სამხედრო ობიექტებზე განხორციელდა რუსეთისვე ტერიტორიიდან: ნაკლებად სავარაუდოა, რომ კუპტერის ტიპის დრონებს რუსეთის საზღვრებს მიღმიდან მიეღწიათ "სოლცის" ავიაბაზამდე",– ვკითხულობთ ანგარიშში.
დაზვერვა აღნიშნავს, რომ რუსეთი ხშირად იყენებდა BACKFIRE ბომბდამშენებს უკრაინაში "საეჭვოდ არაზუსტი" მძიმე ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტების (AS-4 KITCHEN - ნატოს კლასიფიკაციის მიხედვით) Kh-22 გასაშვებად.
19 აგვისტოს რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა "სოლცის" სამხედრო აეროდრომზე თავდასხმის შესახებ. უწყებაში ამტკიცებდნენ, რომ ჩამოაგდეს დრონი, თვითმფრინავის სადგომზე ხანძარი გაჩნდა და „დაზიანდა ერთი თვითმფრინავი“.
მანამდე, 2022 წლის დეკემბერში დრონებით შეტევა განხორციელდა რუსეთის სიღრმეში, სტრატეგიულ საჰაერო ბაზებზე ენგელსსა და რიაზანის რეგიონებში.

Разведка Великобритании прокомментировала удар дрона по военному аэродрому в Новгородской области РФ
22/08/2023 08:24:51 Мир
Разведка Великобритании заявляет, что удар дрона по российской авиабазе в Новгородской области РФ является, по крайней мере, третьей успешной атакой на аэродромы дальней авиации России, «что вновь вызывает сомнения в способности РФ защитить стратегические объекты в глубине страны», - информирует "Крым.Реалии".
«19 августа 2023 года средний бомбардировщик Ту-22М3 (BACKFIRE – по классификации НАТО – КР) российской дальней авиации был, вероятно, уничтожен на авиабазе «Сольцы» в Новгородской области России, что в 650 километрах от границы с Украиной. Министерство обороны России сообщило, что нападение было совершено беспилотным летательным аппаратом типа коптера. Если это правда, это прибавляет вес данным, что некоторые атаки БПЛА против российских военных целей осуществляются с территории России. БПЛА-коптеры вряд ли имеют дальность, чтобы достичь «Сольцов» из-за пределов России», – говорится в сообщении.
В разведке отмечают, что Россия часто использовала бомбардировщики BACKFIRE для запуска «сомнительно неточных» тяжелых противокорабельных ракет Х-22 (AS-4 KITCHEN – по классификации НАТО) по Украине, а в начале войны они также проводили интенсивную бомбардировку Мариуполя неуправляемыми бомбами.
19 августа в Минобороны РФ заявили об атаке беспилотника на военный аэродром «Сольцы» в Новгородской области, указав, что «беспилотник коптерного типа пытался атаковать военный аэродром». Дрон якобы «сбили из стрелкового оружия».
В Минобороны РФ заявляли, что в результате атаки вспыхнул пожар на стоянке самолетов, который якобы оперативно ликвидировали, «повреждение получил один самолет».
Ранее в декабре 2022 года Украина атаковала российские авиабазы стратегической авиации в городе Энгельсе и Рязанской области. В последнее время дроны также атакуют российские территории, в том числе Москву.