ბაიდენის მრჩეველი: უკრაინა მეთოდურად ათავისუფლებს თავის ტერიტორიებს
შეერთებული შტატები ვერ ხედავს, რომ უკრაინის ბრძოლის ველზე ჩიხური ვითარება იქმნება. ამის შესახებ სამშაბათს პრეზიდენტი ბაიდენის ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მრჩეველმა ჯეიკ სალივანმა პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
სალივანის თქმით, უკრაინა თავის ტერიტორიებს „მეთოდურ, სისტემატურ საფუძველზე“ ათავისუფლებს.
სალივანმა დაადასტურა, რომ რუსული არმია ცდილობს, შეტევა განახორციელოს ჩრდილო-აღმოსავლეთში, მაგრამ უკრაინული ჯარები ეფექტურად იგერიებენ მათ, თავის მხრივ, წარმატებულ შეტევით ოპერაციებს ატარებენ სამხრეთ-აღმოსავლეთში.
კითხვაზე, არის თუ არა თეთრი სახლი იმედგაცრუებული უკრაინის კონტრშეტევის ნელი ტემპით, სალივანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ შეერთებული შტატები უკრაინას რჩევებს სთავაზობს, ხოლო მოქმედების თაობაზე გადაწყვეტილებას თავად იღებს.
აგვისტოს დასაწყისში ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამ კონგრესს სთხოვა 24 მილიარდი დოლარი, რომლის ნაწილიც უკრაინის მხარდაჭერას უნდა მოხმარდეს. როგორც ჯეიკ სალივანმა თქვა, გარკვეული კრიტიკის მიუხედავად, ადმინისტრაცია დარწმუნებულია, რომ კონგრესში არსებობს ორპარტიული უმრავლესობა, რომელიც მხარს უჭერს თეთრი სახლის პოლიტიკას უკრაინასთან მიმართებით და მზად არის, მხარი დაუჭიროს და დაიცვას უკრაინა.

Советник Байдена: Украина методично освобождает свои территории
Соединенные Штаты не считают, что на поле боя в Украине сложилась патовая ситуация. Об этом, по информации "Радио Свобода", заявил во вторник советник президента Байдена по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан во время пресс-брифинга.
По словам Салливана, Украина освобождает свои территории «на методичной, систематической основе». Салливан подтвердил, что российская армия пытается проводить наступления на северо-востоке, но СВУ эффективно их отражает, в свою очередь, проводя успешные наступательные операции на юго-востоке.
Отвечая на вопрос о том, испытывают ли в Белом доме разочарование в связи с медленным темпом украинского наступления, Салливан подчеркнул, что Соединённые Штаты предлагают Украине советы, решения о том, как действовать принимает она сама.
Ранее в августе администрация Джо Байдена запросила Конгресс о выделении 24 миллиардов долларов, часть из которых пойдет на помощь Украине. Как заявил Джейк Салливан, несмотря на отдельные голоса критиков, администрация уверена, что в Конгрессе есть двухпартийное большинство, поддерживающее украинскую политику Белого дома, и готовое поддерживать и защищать Украину.