რუსებმა დილით ხერსონი დაბომბეს, ჭურვები მოხვდა საბავშვო ბაღს და საცხოვრებელ კორპუსებს
რუსეთის არმიამ ხერსონზე საჰაერო იერიში 23 აგვისტოს დილით დაიწყო, რის შედეგადაც ექვსი ადამიანი დაშავდა, – განაცხადა ხერსონის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ალექსანდრ პროკუდინმა.
მისივე თქმით, 22 წლის მამაკაცი სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანეს, დანარჩენებს კი ექიმები ადგილზე მკურნალობდნენ.
„დაახლოებით დილის ოთხ საათზე რუსმა სამხედროებმა ორი მართვადი ავიაბომბი ჩამოაგდეს საბავშვო ბაღისა და საცხოვრებელი სახლების თავზე. დაბომბვის შედეგად გაჩნდა ხანძარი, რომელიც მეხანძრე-მაშველებმა სწრაფად ჩააქრეს“, - თქვა სამხარეო პოლიციის დეპარტამენტის უფროსმა და დასძინა, რომ გასული დღის განმავლობაში ხერსონის რაიონში რუსული დაბომბვის შედეგად ერთი ადამიანი დაიღუპა, ხუთი დაშავდა.
„გასული დღის განმავლობაში მტერმა 72 შეტევა განახორციელა. ნაღმტყორცნებიდან, არტილერიიდან, ტანკებიდან, უპილოტო საფრენი აპარატებიდან 364 ჭურვი ესროლა. მტერმა ქალაქ ხერსონს 27 ჭურვი ესროლა. რუსმა სამხედროებმა დასახლებული პუნქტი, ქარხნის ტერიტორია, ფაბრიკა, ხერსონის კრიტიკულ ინფრასტრუქტურულ ობიექტები და საავადმყოფოები; მაღაზიის შენობა და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტი ბერისლავსკის რაიონში“, - თქვა პროკუდინმა.
რუსეთის ჯარები თითქმის ყოველდღე ბომბავენ ხერსონის რეგიონის დეოკუპირებულ ნაწილს. მიუხედავად მტკიცებულებებისა, მოსკოვი უარყოფს მიზანმიმართული თავდასხმას მშვიდობიან მოსახლეობაზე სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყების შემდეგ.
13 აგვისტოს მდგომარეობით, გაერომ დაადასტურა 9444 მშვიდობიანი მოქალაქის დაღუპვა 16940 დაშავება უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შედეგად. ორგანიზაცია ხაზს უსვამს, რომ მსხვერპლის რეალური რაოდენობა გაცილებით მეტია.

Российские войска утром обстреляли Херсон, попали в детсад и жилые дома – ОВА
Российская армия утром 23 августа нанесла авиаудары по Херсону, в результате чего пострадали шесть человек, - сообщил, по информации "Крым.Реалии", глава Херсонской областной военной администрации Александр Прокудин.
По его словам, 22-летнего мужчину доставили в медучреждение, другим – врачи оказали помощь на месте.
«Около четырех утра российские военные сбросили две управляемые авиабомбы на детсад и жилые дома. В результате обстрела возник пожар, который оперативно ликвидировали пожарные», – уточнил глава ОВА.
Он добавил, что за прошедшие сутки в Херсонской области из-за российских обстрелов погиб один человек, пятеро – пострадали.
«За минувшие сутки противник совершил 72 обстрела, выпустив 364 снаряда из минометов, артиллерии, танков, «Градов» и БПЛА. По городу Херсон враг выпустил 27 снарядов. Российские военные попали в жилые кварталы населенных пунктов области; территорию завода, фабрики, предприятия; в объекты критической инфраструктуры и больницы в Херсоне; здание магазина и объект критической инфраструктуры в Бериславском районе», – сообщил Прокудин.
Российские войска практически каждый день обстреливают деоккупированную часть Херсонской области. Несмотря на доказательства и показания, Москва с самого начала полномасштабного вторжения отрицает целенаправленную атаку на гражданских лиц.
В ООН по состоянию на 13 августа подтвердили гибель 9444 и ранения 16940 гражданских лиц в Украине в результате полномасштабного вторжения России. В организации подчеркивают, что реальное число жертв значительно выше.