მოსკოვში პენსიონერი დააკავეს ყვითელ-ლურჯი თაიგულით
მოსკოვში ყვითელ–ლურჯ ფერებში გაწყობილი თაიგულის გამო პერსიონერი აქციის გამართვის წესის დარღვევაში დაადანაშაულეს,– იუწყება ტელეგრამ არხი "ფრთხილად, მოსკოვი".
უკრაინის დამოუკიდებლობის დღეს, 24 აგვისტოს, 64 წლის ალექსანდრე მ. კრემლთან მივიდა. პენსიონერი ლურჯ მაისურში და ყვითელ შარვალში იყო გამოწყობილი, ხელში კი ასევე ყვითელ და ლურ ჯეფრებში გაწყობილი თაიგული ეკავა. ის პოლიციამ მყისიერად დააკავა.
პენსიონერი განყოფილებაში გადაიყვანეს, სადაც მის წინააღმდეგ აქციებისა და პიკეტების ჩატარების წესის დარღვევის ფაქტზე ოქმი შედგა. მას 30 ათას რუბლამდე ჯარიმა ემუქრება.
უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შემოჭრის შემდეგ, რუსეთის ხელისუფლებამ დაიწყო რუსების დევნა ტანსაცმლისა და ნივთების გამო „უკრაინის დროშის ფერებში“. 2022 წლის აპრილში მოსკოველი დააჯარიმეს 10 000 რუბლით ლურჯ–ყვითელი სპორტული ფეხსაცმლის გამო, რასაც "პოლიტიკური აგიტაციის საშუალება" უწოდეს.

В Москве задержали пенсионера с жёлто-синим букетом
В Москве пенсионера с жёлто-синим букетом обвинили в нарушении порядка проведения митингов. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщает телеграм-канал «Осторожно, Москва».
В День независимости Украины, 24 августа, 64-летний Александр М. пришёл к Кремлю, чтобы возложить цветы к Киевской стеле. Пенсионер был одет в синюю толстовку и жёлтые брюки, в руках нёс жёлто-синий букет – его задержала полиция. Возложить цветы он не успел.
Пенсионера доставили в отделение, где составили на него протокол о нарушении порядка проведения митингов и пикетов. Ему грозит штраф до 30 тысяч рублей.
После полномасштабного вторжения в Украину российские власти стали преследовать россиян из-за одежды и вещей «в цветах украинского флага». В апреле 2022 года москвича оштрафовали на десять тысяч рублей из-за сине-жёлтых кроссовок – их назвали «средством политической агитации». Тогда же к жительнице Пскова приехала полиция из-за жёлто-синего забора.