ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრი გრანტ შეპსი გახდა
„ჩემთვის დიდი პატივია პრემიერ-მინისტრ რიში სუნაკის მიერ თავდაცვის მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნა. მსურს, პატივი მივაგო იმ უზარმაზარ წვლილს, რომელიც ბენ უოლასმა, ბოლო 4 წლის განმავლობაში, გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვისა და გლობალური უსაფრთხოების საქმეში შეიტანა“, - წერს შეპსი სოციალურ ქსელში.
გრანტ შეპსი ენერგეტიკის მინისტრის თანამდებობას იკავებდა. მანამდე, მას მას სხვადასხვა დროს ბიზნესის მინისტრის, ტრანსპორტის მინისტრის, კონსერვატიული პარტიის თავმჯდომარის და სხვა თანამდებობები ეკავა.
რაც შეეხება მის პოზიციას უკრაინის მიმართ, მისი თქმით, იგი უკრაინას მტკიცედ უჭერს მხარს.
იგი გასულ კვირას ენერგეტიკის მინისტრის რანგში კიევში იმყოფებოდა და მას ძლიერი პირადი კავშირები აქვს უკრაინასთან. ომის დაწყებისას მისმა ოჯახმა ლტოლვილთა ოჯახს უმასპინძლა თავის სახლში ჰერტფორდშირში.
მან კიევში ვიზიტის დროს ბრიტანულ გამოცემა The Times-თან ინტერვიუში რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი "დემოკრატიულ მეზობელზე აგრესიული თავდასხმისთვის" დაგმო და კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ ბრიტანეთი უკრაინის მხარდაჭერას მომავალშიც გააგრძელებს.

Новый министр обороны Великобритании помогал Украине восстанавливать энергетическую инфраструктуру
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак объявил о назначении новым министром обороны Гранта Шэппса. Возглавлявший Министерство энергетики Шэппс сменит объявившего об отставке Бена Уоллеса.
Воздав должное предшественнику, Шэппс сразу же пообещал продолжать поддерживать Украину «в ее борьбе против варварского вторжения [Владимира] Путина».
Как раз на прошлой неделе новый министр обороны был в Украине в своем предыдущем качестве. Он посетил электростанцию, разрушенную в результате российского обстрела, и у Стены памяти в Киеве почтил память солдат, погибших в войне против России, отмечает «Би-би-си».
Шэппс обсуждал помощь в восстановлении инфраструктуры с министрами украинского правительства и представителями энергетического сектора. Власти Великобритании предоставили гарантии по кредиту на 192 млн фунтов стерлингов ($244 млн), благодаря которому британская компания будет оказывать украинским АЭС услуги по обогащению урана.