ბრიტანეთი: 24 აგვისტოს უკრაინამ შავ ზღვაში მყოფ სამოქალაქო სატვირთო გემზე რუსეთის სარაკეტო იერიში აღკვეთა
11/09/2023 18:02:36 მსოფლიო
დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრ რიში სუნაკის განცხადებით, გასულ თვეში რუსეთმა რამდენიმე რაკეტა ისროლა სამოქალაქო სატვირთო გემის მიმართულებით, რომელიც შავ ზღვაში იმყოფებოდა.
"24 აგვისტოს რუსულმა ძალებმა შავ ზღვაში მყოფი სამოქალაქო სატვირთო გემის მიმართულებით რაკეტები გაუშვეს", – განაცხადა სუნაკმა თემთა პალატაში სიტყვით გამოსვლისას.
ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, "თავდასხმა უკრაინულმა ძალებმა აღკვეთეს":
"მათ ჩამოაგდეს ბევრი რაკეტა, რომელიც ოდესის პორტისკენ მიემართებოდა. უკრაინელებმა, მათ შორის "კალიბრის" ტიპის ორი რაკეტა გაანადგურეს. დაზვერვის მონაცემების თანახმად, სამიზნე იყო ლიბერიის დროშის ქვეშ მცურავი სატვირთო გემი, რომელიც ნავსადგურში იყო განთავსებული“.

11/09/2023 18:02:36 World
UK prime minister Rishi Sunak has said Russia targeted a civilian cargo ship in the Black Sea with multiple missiles last month.
Speaking to the House of Commons on Wednesday, Sunak said: “I can tell the House today that thanks to declassified intelligence, we know the Russian military targeted a civilian cargo ship in the Black Sea with multiple missiles on 24 August.”
A statement released by the UK Foreign Office said the attacks were “thwarted by Ukrainian forces who shot down multiple missiles heading towards Odesa port.”
“The missiles, which included two Kalibr missiles fired from a Black Sea Fleet missile carrier, were successfully shot down by Ukraine’s forces on 24 August,” the statement said.
“Intelligence shows that an intended target was a Liberian-flagged cargo ship berthed in the port,” the statement added.