საქართველოს ქალ მოჭადრაკეთა ნაკრები მსოფლიოს ჩემპიონი გახდა
საქართველოს ქალ მოჭადრაკეთა ნაკრები მსოფლიოს ჩემპიონი გახდა. პოლონეთის ქალაქ ბიდგოშჩში გამართული შეჯიბრების ფინალში ქართველმა მოჭადრაკეებმა ყაზახეთის ნაკრები დაამარცხეს.
მსოფლიოს გუნდურ ჩემპიონატში თორმეტი ქვეყნის ნაკრებმა მიიღო მონაწილეობა. ექვს-ექვსი გუნდი ორ ჯგუფში გადანაწილდა და ოთხ-ოთხმა საუკეთესომ მეოთხედფინალის საგზური მოიპოვა. შემდეგ კი შეჯიბრება ოლიმპიური სისტემით გაგრძელდა.
ჯგუფურ ეტაპზე საქართველოს ქალთა ნაკრებმა 2022 წლის საჭადრაკო ოლიმპიადის ჩემპიონს - უკრაინას მოუგო. ფინალის გზაზე კი ასევე უძლიერეს ჩინეთისა და ამერიკის შეერთებული შტატების ნაკრებებს აჯობა.
მსოფლიოს ჩემპიონატზე საქართველოს ნაკრების შემადგენლობაში იყვნენ: ბელა ხოტენაშვილი, მერი არაბიძე, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და სალომე მელია.

Женская сборная Грузии по шахматам второй раз выиграла Чемпионат мира
Женская сборная Грузии по шахматам разгромила команду Казахстана в финале командного Чемпионата мира среди женщин в польском Быгдоще, - сообщает, по информации "Эха Кавказа", агентство «Новости-Грузия».
В составе сборной Грузии: Бела Хотенашвили (2423), Мери Арабидзе (2349), Нино Бациашвили (2366), Лела Джавахишвили (2342), Саломе Мелия (2267). Капитан команды - Давид Джоджуа.
В финале, который состоял из двух матчей, грузинки обыграли команду Казахстана со счетом 2,5-1,5, 3,5-0,5. Бронзовые медали завоевали представительницы Франции, победившие сборную США - 2-2, 3-1.
Грузия выигрывает командный чемпионат мира по шахматам среди женщин во второй раз. Первая победа была в 2015 году.