სომხეთის უშიშროება რუსეთის მიერ ქვეყანაში 3000 "ვაგნერელის" შეგზავნის შესახებ ინფორმაციას სწავლობს
სომხეთის ეროვნული უშიშროების სამსახური ამოწმებს მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას ქვეყანაში რუსეთის უკანონო, გასამხედროებული დაჯგუფება "ვაგნერის" მებრძოლების დიდი რაოდენობის შეღწევის სესახებ. ამის შესახებ პარლამენტში გამართული სამთავრობო საათისას პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა.
"რაც შეეხება ვაგნერელების ძებნის კუთხით ჩვენი უშიშროების მოქმედებებს, სომხეთის სამართალდამცველი ორგანოები ვალდებულები არიან, რეაგირება მოახდინონ პრესაში გაჩენილ ინფორმაციაზე - ეს სისხლის სამართლებრივ - პროცესუალური კანონმდებლობის ნორმაა. რამდენადაც ვიცი, მსგავსი ინფორმაცია ტელეგრამ-არხებში გაჩნდა და ეროვნული უშიშროების სამსახურმა თავისი იურისდიქციის ფარგლებში შესაბამისი ქმედებების განხორციელება დაიწყო, რაც ჩვეული მოვლენაა", - განაცხადა დასმული კითხვის საპასუხოდ ფაშინიანმა.
მანამდე ტელეგრამ-არხმა "ბაგრამიან-26"-მა გაავრცელა ცნობა იმის შესახებ, რომ კრემლმა სომხეთში სახელმწიფო გადატრიალების სცენარის განხორციელების სანქცია გასცა და ამ მიზნით ქვეყანაში ვაგნერელები შეაგზავნა. მოგვიანებით რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ "მორიგი მითი" უწოდა სომხურ მედიაში გავრცელებულ ცნობებს ქვეყანაში 3000 ვაგნერელის შეგზავნის შეახებ, რომლებმაც ადგილობრივ პრორუსულ ძალებს ფაშინიანის მთავრობის გადაყენებაში უნდა შეუწყონ ხელი. ჯიდევ მოგვიანებით ეს ინფორმაცია კატეგორიულად უარყო რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ გრიგორი კარასინმაც.

В Армении проверяют сообщения о прибытии в страну бойцов ЧВК «Вагнер»
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении проверяет публикации СМИ о прибытии в Армению большого числа бойцов ЧВК «Вагнер». Об этом, по информации "Эха Кавказа", в ходе правительственного часа в Национальном собрании заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, ответчая на вопрос оппозиционного депутата Агнессы Хамоян, «ищет ли СНБ вагнеровцев».
«Что касается действий СНБ по розыску вагнеровцев, то правоохранительные органы Республики Армения обязаны реагировать на появившиеся в прессе публикации, и это норма уголовного и уголовно-процессуального законодательства. Насколько мне известно, такая публикация была в телеграм-каналах, Служба национальной безопасности проверяет опубликованную информацию в рамках своей юрисдикции, и ничего необычного в этом нет», – ответил премьер-министр.
Ранее Telegram-канал «Баграмян-26» распространил сообщение, согласно которому Кремль санкционировал сценарий государственного переворота в Армении, который должны осуществить прибывшие в Армению бойцы частной военной компании «Вагнер».
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала очередной мифологией и вбросом публикации некоторых армянских телеграм-каналов о том, что в Армении находятся 3000 бойцов ЧВК «Вагнер», готовящих, при поддержке местных сил, переворот и свержение правительства во главе с премьер-министром Николом Пашиняном.
На днях председатель комитета по международным отношениям Совета Федерации РФ Григорий Карасин назвал эти утверждения «бредом сивой кобылы», передает Радио Азатутюн.