საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე ვიზიტით გერმანიაში იმყოფება, სადაც უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობს.
თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, საერთაშორისო ჯგუფის რიგით მე-15 შეხვედრა რამშტაინის საჰაერო ბაზაზე გაიმართა. შეხვედრა აშშ-ის თავდაცვის მდივანმალოიდ ოსტინმა გახსნა. უკრაინის მხარდამჭერი საერთაშორისო ჯგუფის წევრებმა უკრაინაში რუსეთის აგრესიის შედეგად შექმნილი ვითარება და მიმდინარე ომში უკრაინისთვის კოორდინირებული სამხედრო დახმარების გაწევის საჭიროებები განიხილეს. მხარდამჭერი ქვეყნების თავდაცვის მინისტრებმა და თავდაცვის ძალების მეთაურებმა იმსჯელეს უკრაინის მოკლევადიან და გრძელვადიან საჭიროებებზე.
უკრაინის საკონტაქტო ჯგუფი ამერიკის შეერთებული შტატების ინიციატივით 2022 წლის აპრილში ჩამოყალიბდა და უკრაინის მხარდამჭერ 50-ზე მეტ ქვეყანას აერთიანებს.

Джуаншер Бурчуладзе принял участие в заседании контактной группы по обороне Украины
Министр обороны Грузии Джуаншер Бурчуладзе находится с визитом в Германии, где участвует в заседании контактной группы по обороне Украины, - сообщает Общественный вещатель.
По данным Минобороны, на авиабазе Рамштайн прошло 15-е заседание международной группы.
«Встречу открыл министр обороны США Ллойд Остин. Члены международной группы поддержки Украины обсудили ситуацию на Украине в результате агрессии России и необходимость оказания скоординированной военной помощи Украине в нынешней войне. Министры обороны стран-помощников и командующие силами обороны обсудили краткосрочные и долгосрочные потребности Украины.
Контактная группа по Украине создана в апреле 2022 года по инициативе Соединенных Штатов Америки и объединяет более 50 стран, поддерживающих Украину», — говорится в сообщении Минобороны.