იოზვიაკი: ყარაბაღის თაობაზე ევროკავშირის წევრების ერთობლივი განცხადება უნგრეთმა დაბლოკა
საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჯოზეფ ბორელის განცხადება, რომელიც გმობს აზერბაიჯანის მოქმედებას მთიან ყარაბაღში, თავდაპირველად ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის ერთობლივი განცხადება უნდა ყოფილიყო, მაგრამ უნგრეთმა დაბლოკა. ამის შესახებ ევროპის რადიო თავისუფლება/ რადიო თავისუფალი ევროპის ბიუროს რედაქტორი რიკარდ იოზვიაკი, სოციალურ ქსელ X-ში წერს.
ვროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ჯოზეფ ბორელმა გაავრცელა განცხადება, რომელშიც ევროკავშირი გმობს აზერბაიჯანის სამხედრო ქმედებებს მთიანი ყარაბაღის ხალხის წინააღმდეგ:
"აზერბაიჯანი პასუხისმგებელია მთიანი ყარაბაღის სომხების უფლებებისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე, მათ შორის მათ უფლებაზე, იცხოვრონ საკუთარ სახლებში დაშინებისა და დისკრიმინაციის გარეშე. სამხედრო თუ სხვა საშუალებებით სამოქალაქო მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება ევროკავშირის მხრიდან მკაცრ რეაქციას მიიღებს".

Венгрия заблокировала заявление 27 стран ЕС по вопросу Карабаха - Йозвяк
Заявление верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля с осуждением Азербайджана изначально должно было стать совместным заявлением всех 27 стран-членов ЕС, однако Венгрия наложила вето. Об этом, по информации "Эха Кавказа", в соцсети X (бывшая Twitter) написал редактор европейского бюро Радио Свобода Рикард Йозвяк. Об этом, по словам журналиста, ему рассказали три европейских дипломатических источника.
21 сентября Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выступил с заявлением, в котором осудил военные действия Азербайджана против армянского населения Нагорного Карабаха.
«Азербайджан несет ответственность за обеспечение прав и безопасности армян нагорного Карабаха, включая их право жить в своих домах без запугивания и дискриминации. Насильственное перемещение гражданского населения военными или другими средствами удостоится жесткой реакции Евросоюза», – в частности, говорится в заявлении.