საქართველოში გერმანიისა და საფრანგეთის ელჩები პოლიტიკურ ძალებს მიმართავენ
საქართველოში საფრანგეთისა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩები შერაზ გასრი და პეტერ ფიშერი ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ.
„2023 წლის დეკემბერში ევროკავშირსა და საქართველოს ისტორიული შესაძლებლობა ექნებათ: საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება. ეს იქნებოდა შემდეგი ეტაპი საქართველოსა და ევროკავშირს შორის არსებულ ხანგრძლივ პარტნიორობასა და მეგობრობაში, რომლის მიზანიც არის საქართველოს ევროკავშირის წევრობა.
მოვუწოდებთ ყველა პოლიტიკურ ძალას საქართველოში, გაერთიანდნენ ამ მიზნის გარშემო და ერთად იმუშაონ მის მისაღწევად.
ამ თვალსაზრისით, მივესალმებით საქართველოდან ახლახან შემდგარ და მომავალ ვიზიტებს ევროკავშირის ქვეყნების დედაქალაქებსა და ევროსტრუქტურებში, ბრიუსელში, სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურების, მთავრობის სხვადასხვა წევრების შეხვედრებით, ისევე როგორც ფართო წარმომადგენლობებს შორის პარლამენტებიდან“, – აღნიშნულია განცხადებაში.

French and German Ambassadors urge Georgian political forces for unity
French and German Ambassadors to Georgia, Sheraz Gasri and Peter Fischer issued a joint statement urging all political forces in Georgia to unite around the EU membership goal.
“In December 2023 the European Union and Georgia have a historic opportunity: Candidate-Status of Georgia to the European Union. This would be the next step in the long-standing partnership and friendship between Georgia and the European Union, with the goal of EU membership for Georgia.
We call on all political forces in Georgia to unite behind this goal and to work together to achieve it.
In this regard, we welcome the series of recent and future visits from Georgia to EU capitals and EU institutions in Brussels with meetings of Heads of State and Government, various members of government as well as between a broad representation from the Parliaments.
Constructive dialogue has a great value.
The EU will continue to stand by Georgia’s side as it progresses towards candidate status and EU membership,” the Ambassadors said.