რუსეთმა სომხეთს ეკონომიკური ომი გამოუცხადა
რუსეთის ხელისუფლება აძლიერებს ეკონომიკურ ზეწოლას სომხეთზე, რომელმაც რატიფიცირება მოახდინა რომის სტატუტის. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს კრემლის ლიდერ ვლადიმირ პუტინის დაკავების ორდერი აქვს გაცემული. ხოლო მას შემდეგ, რაც ერევანი ამ სასამართლოს შეუერთდა, მოეთხოვება პუტინის დაპატიმრება, თუ ის რესპუბლიკას ეწვევა.
სახმელეთო გადამზიდველები, რომლებიც სომხეთიდან რუსეთში ტვირთის გადაზიდვას ახორციელებენ, საზღვარზე უზარმაზარ პრობლემებს აწყდებიან,– განაცხადა რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრმა ვაჰან კერობიანმა.
მისი თქმით, რუსული მხარე ამას მიწოდებული კონიაკის (სომხეთის ერთ–ერთი უმთავრესი საექსპორტო პროდუქტი) ხარისხის შემოწმებით ხსნის. შედეგად, საქართველო-რუსეთის საზღვარზე, ერთადერთ მოქმედ საბაჟოზე, ზემო ლარსზე ათობით სატვირთო მანქანა დაგროვდა.
რუსეთში სომხეთის საელჩოს სავაჭრო ატაშე ვაჰან ჰაკობიანმა განაცხადა, რომ 60 სატვირთო "ხარისხის შეფასების" დასრულებას ელოდება. წარსულში მსგავსი მექანიზმი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების ფონზე რუსეთმა სომხურ რძის პროდუქტებთან დაკავშირებით გამოიყენა.
სომხური კონიაკის მიმწოდებლების პრობლემები საზღვარზე შეიძლება წარმოქმნილიყო როსალკოგოლრეგულიროვანიე–ს პრეტენზიების გამო. გაფრთხილება, რომელსაც ხელს აწერს დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ელენა აფანასენკო, ადრე გამოაქვეყნა რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური ბანკის თავმჯდომარის ყოფილმა მოადგილემ, ახლა კი ბრუკინგსის ინსტიტუტის უფროსმა თანამშრომელმა სერგეი ალექსაშენკომ. დოკუმენტში, კერძოდ, საუბარია სამი მარკის კონიაკის მიმოქცევისა და შესყიდვის შეჩერების აუცილებლობაზე - „სომხური კონიაკი AVZ“, "სომხური ციხესიმაგრე 8 წელი" და „სომხური კონიაკი 5 წელი“. ამ სასმელებში ექსპერტიზამ "აღმოაჩინა" არომატიზატორები, ფენოლური ნაერთები, ასევე „არაკონიაკური წარმოშობის“ სპირტები, – ნათქვამია დოკუმენტში.
კონიაკის მომწოდებლებისთვის პრობლემები წარმოიშვა სომხეთის მიერ რომის სტატუტის რატიფიცირების ფონზე. ეს არის მთავარი დოკუმენტი, რომელიც არეგულირებს ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მუშაობას, რომელმაც მარტში პუტინის დაპატიმრების ორდერი გამოსცა.
3 ოქტომბერს სომხეთი გახდა 124-ე ქვეყანა მსოფლიოში, რომელიც შეუერთდა ICC-ს. მანამდე რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა მთიანი ყარაბაღის მოვლენების გამო. ჰააგის სასამართლოს ჩართვა მნიშვნელოვნად გააძლიერებს სომხეთის უსაფრთხოებას, „როდესაც ОДКБ არ ასრულებდა და არ ასრულებს თავის ვალდებულებებს“, – ხაზგასმით აღნიშნა ფაშინიანმა.
გასულ კვირას რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რომის სტატუტის შესახებ ერევნის გადაწყვეტილებას "მტრული" და "ტოქსიკური" უწოდა და ასევე თქვა, რომ სომხეთი გაფრთხილებული იყო დიპლომატიური არხებით: ICC-ში გაწევრიანება "მიუღებელია" იმ პირობებში, როდესაც სასამართლომ პუტინის წინააღმდეგ ორდერი გასცა.
მოსკოვი აგრძელებს. განიხილოს სომხეთი პარტნიორად და მოკავშირედ, – განაცხადა კრემლის სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა სამშაბათს და დასძინა, რომ რუსეთის ხელისუფლება ICC-ის ორდერს "უმნიშვნელოს" და "უკანონოდ" მიიჩნევს.
რუსეთ–სომხეთის ურთიერთობები განსაკუთრებით მას შემდეგ დაიძაბა, რაც ოფიციალურმა ერევანმა ღიად დაიწყო საუბარი "სტრატეგიული პარტნიორის" მიმართ საკუთარ პრეტენზიებზე. ეს ძირითადად ეხებოდა უსაფრთხოების საკითხებს და მოსკოვის მიერ ვალდებულებების შეუსრულებლობას.
იხილეთ ასევე: "რუსეთმა ფუნდამენტური შეცდომა დაუშვა": ერევანსა და მოსკოვს შორის დაძაბულობა ახალ ფაზაში გადადის

Фуры с армянским коньяком скопились на «Верхнем Ларсе» из-за проверок РФ
Автоперевозчики, транспортирующие грузы из Армении в Россию, сталкиваются с проблемами на КПП «Верхний Ларс» на грузино-российской границе. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщил министр экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, российская сторона объясняет происходящее проверками качества поставляемого в РФ коньяка. В результате на «Верхнем Ларсе» скопились десятки грузовиков.
Торговый атташе посольства Армении в России Ваан Акопян оценил размер пробки в 60 машин, передает «Арменпресс».
«Контроль над коньяком в России начался очень рано. С марта-апреля российская таможенная служба начала осуществлять таможенный контроль ввозимых из Армении коньяков. Это объясняется тем, что были обнаружены нарушения: поддельные коньяки и т.п. Несколько дней назад наблюдение было усилено. Если раньше контроль осуществлялся в отношении конкретных экспортеров или импортеров, то сейчас таможенному контролю подлежит весь коньяк, поступающий из Армении», – отметил Акопян.
Проблемы на границе у поставщиков армянского коньяка могли возникнуть из-за претензий Росалкогольрегулирования. Предостережение за подписью замглавы ведомства Елены Афанасьенко опубликовал ранее экс-зампред ЦБ РФ, а ныне старший научный сотрудник Института Брукингса Сергей Алексашенко.
В документе, в частности, говорится о необходимости прекратить оборот и закупки коньяка трех марок – «Армянский коньяк АВЗ», «Армянская крепость выдержка 8 лет» и «Армянский коньяк 5 лет». В этих напитках экспертиза обнаружила ароматизаторы, фенольные соединения, а также спирты «неконьячного происхождения», говорится в документе.
Издание The Moscow times пишет, что проблемы у поставщиков коньяка возникли на фоне ратификации Арменией Римского статута — основного документа, регламентирующего работу международного уголовного суда в Гааге, которые в марте выдал ордер на арест Путина.
Российский МИД на прошлой неделе назвал враждебным и «токсичным» решение Еревана по Римскому статуту, а также сообщил, что Армению предупреждали по дипканалам: присоединение к МУС «неприемлемо» в условиях, когда суд выдал ордер на Путина.
В Москве продолжают считать Армению партнером и союзником, заявил во вторник пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков. Он добавил, что ордер МУС российские власти считают «ничтожным» и «незаконным».