ალიევი ფაშინიანთან მოლაპარაკებებზე უარს ამბობს
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა ესპანეთის ქალაქ გრანადაში სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან შეხვედრაზე უარი თქვა. მოლაპარაკებები დასავლეთის შუამავლობით 5 ოქტომბერს უნდა გამართულიყო.
Trend-ის ცნობით, ალიევი ესპანეთს არ ეწვევა. მიზეზად სახელდება „საფრანგეთის დესტრუქციული პოზიცია, ასევე უთანხმოება პარიზსა და ბერლინს შორის შეხვედრაში თურქეთის მონაწილეობასთან დაკავშირებით“.
„ასეთ პირობებში აზერბაიჯანულმა მხარემ უარი თქვა მოლაპარაკებაზე“, - წერს გამოცემა.
ილჰამ ალიევსა და ნიკოლ ფაშინიანს შორის მოლაპარაკებები საფრანგეთის, გერმანიისა და ევროსაბჭოს ლიდერების მონაწილეობით უნდა გამართულიყო. ერევანმა და ბაქომ იმედი გამოთქვეს, რომ ვითარება ძალიან ახლოს იყო სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმებასთან.
ბოლოს ერევანმა და ბაქომ სამშვიდობო ხელშეკრულების შესახებ წინადადებები აგვისტოში გაცვალეს. რამდენჯერმე რედაქტირებული დოკუმენტის დეტალები ჯერ არ გამოქვეყნებულა.

Алиев отказался от встречи с Пашиняном в испанской Гранаде
Президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался от встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в испанской Гранаде. Переговоры должны были пройти 5 октября при посредничестве Запада, - информирует "Эхо Каваза".
Как пишет Trend, Алиев не посетит Испанию. Причиной называется «деструктивная позиция Франции, а также разногласия Парижа и Берлина по поводу участия Турции во встрече».
«В таких условиях азербайджанская сторона отказалась вести переговоры», – пишет издание.
Переговоры Ильхама Алиева и Никола Пашиняна должны были пройти при участии лидеров Франции, Германии и Европейского совета. Ереван и Баку выражали надежду на то, что подписание мирного договора уже близко.
Последний раз Ереван и Баку обменивались своими предложениями по мирному договору в августе. Детали документа, который несколько раз редактировался, пока не опубликованы.