ფაშინიანმა ბაქოსთან მოლაპარაკებების საქართველოში გამართვის წინადადება უკუაგდო
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი ბაქოსთან მოლაპარაკებების საქართველოში გამართვის შესახებ აზერბაიჯანის ლიდერ ილჰამ ალიევის ინიციატივას გამოეხმაურა და ეს წინადადება უკუაგდო.
მისი განმარტებით, "ახლა, როცა განიხილება ბრიუსელში დაგეგმილი შეხვედრის საკითხი, სადაც, არსობრივად, უკვე შექმნილია გარკვეული ჩარჩოები, აზერბაიჯანი გვთავაზობს სხვა, ახალ პლატფორმას".
"მოგეხსენებათ, გრანადაში უკვე გაიმართა შეხვედრა, რომელზეც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების დარეგულირების პრინციპები (როგორც ჩვენი, ისე ევროკავშირის ხედვით) ევროკავშირის პლატფორმაზე დაფიქსირდა. გასაგებია, რომ როცა ბრიუსელში ვხვდებით, საუბარი ამ პრინციპებზე დაყრდნობით უნდა წარიმართოს, რომლებიც ვერ ვიტყვი, რომ მხოლოდ სომხეთის რესპუბლიკის ინტერესებს ითვალისწინებს: ეს პრინციპები მიიღო როგორც სომხეთმა, ისე აზერბაიჯანმაც. ახლა კი, როცა განიხილება ბრიუსელში დაგეგმილი შეხვედრის საკითხი, სადაც, არსობრივად, უკვე შექმნილია ეს ჩარჩოები, აზერბაიჯანი გვთავაზობს სხვა პლატფორმას... ჩვენი ხედვით, ამით აზერბაიჯანს უკვე შეთანხმებული პრინციპების ნეიტრალიზება სურს. მძაფრდება ეჭვი, რომ საქმე გვაქვს ფარულ გეგმასთან და ყველაფერი ძალის გამოყენებით, ახალი ესკალაციითა და ახალი ომით შეიძლება, დასრულდეს" - განუცხადა ფაშინიანმა სომხეთის საზოგადოებრივ მაუწყებელს.
პრემიერმა დააზუსტა, რომ "სომხეთის მხარე არანაირი საუბრის წინააღმდეგი არაა, მაგრამ წინააღმდეგია უკვე შეთანხმებული პრინციპების ჩარჩოებიდან გასვლის".
ამასთან, ფაშინიანის თქმით, "ერევანი მზადაა ასევე შეხვედრებისთვის "3+3" ფორმატში, თუმცა აქ რიგი საკითხებია შესათანხმებელი:
"უპირველესად, შეხვედრები საგარეო საქმეთა მინისტრების მოადგილეების დონეზე ხორციელდებოდა, ყოველ შემთხვევაში, - დღემდე. ახლა დასაზუსტებელია, როგორია მხარეთა აღქმა, რა დონეზე უნდა გაგრძელდეს საუბარი - და ჩვენ მზად ვართ. ჯერ არ ყოფილა შემთხვევა, ამ ფორმატი განხილვები სომხური მხარის ბრალეულობით გადადებულიყოს".
ცნობისთვის: სომხეთ-აზერბაიჯანის მოლაპარაკებების საქართველოში გამართვის ინიციატივა პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა თბილისში ამასწინანდელი მოულოდნელი ვიზიტის დროს გააჟღერა. თავის მხრივ, პრემიერმა ირაკლი ღარიბაშვილმა თანხმობა განაცხადა.
ამასთან, 10 ოქტომბერს, ბაქოში რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივან ნიკოლაი პატრუშევთან შეხვედრისას ალიევმა «3+3» ფორმატის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და იქვე აღნიშნა, რომ "მნიშვნელოვანია, რეგიონული პრობლემები რეგიონის ქვეყნების მონაწილეობით წყდებოდეს".
«3+3» ყარაბაღის ორი წლის წინანდელი კრიზისის შემდეგ თურქეთის მიერ ინიცირებული და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილი "რეგიონული თანამშრომლობის" ახალი ფორმატია, რომელიც სამხრეთ კავკასიის სამივე ქვეყნის (საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი), ასევე თურქეთის, რუსეთისა და ირანის მონაწილეობას ითვალისწინებს. სომხეთმა ფორმატში მონაწილეობაზე თანხმობა იმთავითვე მხოლოდ იმ პირობით განაცხადა, რომ მასში არ იქნებოდა განხილული სხვა პლატფორმებისთვის განსაზღვრული საკითხები, მათ შორის - ყარაბაღის თემა. თავის მხრივ, საქართველომ ფორმატში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა იმ მიზეზით, რომ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპანტ რუსეთთან ერთობლივ ფორმატებში მონაწილეობას ვერ მიიღებს.

Пашинян прокомментировал возможность переговоров с Баку в Грузии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал предложения президента Азербайджана Ильхама Алиева рассмотреть Грузию в качестве площадки для переговоров. Пашинян подчеркнул, что сейчас, когда обсуждается вопрос встречи в Брюсселе, где, по сути, есть определенные рамки, Азербайджан пытается предложить другую платформу, что можно интерпретировать как переход на другую платформу, - информирует "Эхо Кавказа".
«В Гранаде прошла встреча, и принципы регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном были зафиксированы на платформе Евросоюза, с нашей точки зрения и с точки зрения Евросоюза. И понятно, что когда мы встречаемся в Брюсселе, разговор должен проходить в рамках этих принципов, о которых, я не скажу, что они соответствуют только интересам Республики Армения. Республика Армения их приняла, и, кстати, Азербайджан тоже принял. И сейчас, когда мы обсуждаем вопрос встречи в Брюсселе, где, по сути, у нас есть рамки, которые нужно подчеркнуть, и когда Азербайджан пытается предложить другую платформу, это может быть истолковано нами, что, переходя на другую платформу, Азербайджан хочет нейтрализовать уже согласованные принципы», – отметил Пашинян в интервью Общественному телевидению Армении.
По его словам, усиливаются опасения, что скрытый план может заключаться в том, что все закончится применением силы, новой войной, новой эскалацией.
«Мы не против любого разговора, но мы против логики, которая выведет нас из рамок уже согласованных принципов», – подчеркнул Пашинян (цитата по «Арменпресс»).
Премьер Армении также сказал, что Ереван готов к встречам в формате «3+3». По его словам, в свое время была достигнута договоренность, что следующая встреча формата «3+3» состоится в Тегеране. По словам армянского лидера, Ереван готов, но есть вопросы для дополнительного обсуждения.
«Прежде всего, встречи происходили на уровне замминистра иностранных дел, по крайней мере, до этого момента. Теперь также необходимо уточнить, каково восприятие сторон, на каком уровне следует продолжать разговор, и мы готовы», – сказал Пашинян, подчеркнув при этом, что не было случая, чтобы обсуждения в этом формате были отложены или не состоялись из-за Еревана.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, посещая недавно Грузию, заявил в Тбилиси, что Баку готов провести переговоры с Ереваном в Грузии, но для этого необходимо также согласие Армении.
В свою очередь, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что согласен с тем, что мирное соглашение будет способствовать установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.
10 октября Алиев заявил о важности формата «3+3» в ходе состоявшейся в Баку встречи с секретарем Совета безопасности России Николаем Патрушевым, еще раз подчеркнув, что важно, чтобы региональные проблемы решались с участием стран региона.
«3+3» — новый формат регионального сотрудничества, инициированный Турцией и поддержанный Россией после 44-дневной карабахской войны 2020 года. Он предполагает участие трех стран Южного Кавказа – Грузии, Армении и Азербайджана – а также трех региональных держав – России, Турции и Ирана.Армения еще два года назад заявила, что в этот формат не должны включаться вопросы, которые уже согласованы или обсуждаются на других площадках, в том числе проблема Нагорного Карабаха. Грузия отвергла эту инициативу, заявив, что не может сотрудничать с Россией, оккупировавшей Южную Осетию и Абхазию.