რუსული პირველი არხის ყოფილმა რედაქტორმა ოვსიანიკოვამ საფრანგეთში მოწამვლის მცდელობის შესახებ განაცხადა
12/10/2023 18:19:55 მსოფლიო
პარიზის პროკურატურამ რუსეთის პირველი არხის ყოფილი რედაქტორის მარინა ოვსიანიკოვას შესაძლო მოწამვლის ფაქტზე გამოძიება დაიწყო, – წერს Le Figaro. ეს ინფორმაცია გამოცემას უწყებაში დაუდასტურეს.
გამოცემის ცნობით, ოვსიანიკოვა შეუძლოდ გახდა 12 ოქტომბრის შუადღეს, მას შემდეგ, რაც პარიზში საკუთარი საცხოვრებელი ბინის კარი შეაღო და გაურკვეველი ფხვნილი აღმოაჩინა. ჟურნალისტი ირწმუნება, რომ ის „რუსებმა მოწამლეს“, – წერს გამოცემა.
თავად მარინა ოვსიანიკოვას საჯარო კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებია.
მარინა ოვსიანიკოვა ცნობილი მას შემდეგ გახდა, რაც 2022 წლის მარტში რუსულ პირველ არხზე პირდაპირ ეთერში გამოვიდა ომის საწინააღმდეგო პლაკატით. იგი გერმანიაში გაემგზავრა, თუმცა მოგვიანებით მოსკოვში დაბრუნდა და ანტისაომარ აქციებში მონაწილეობდა, ამის გამო სამჯერ დააჯარიმეს. მოგვიანებით კი სისხლის სამართლის საქმის ფიგურანტი გახდა. ამ შემთხვევაში მის წინააღმდეგ საქმის აღძვრის საბაბი გახდა მოსკოვში პიკეტის მოწყობა. ოვსიანიკოვას ხელში ეჭირა პლაკატი, წარწერით: „პუტინი მკვლელია, მისი ჯარისკაცები – ფაშისტები. 352 ბავშვი დაიღუპა. კიდევ რამდენი უნდა დაიღუპოს, რომ გაჩერდეთ?!“.
ოვსიანიკოვას შინაპატიმრობა განუსაზღვრეს, თუმცა მან არასრულწლოვან შვილთან ერთად რუსეთიდან გაქცევა მოახერხა. ცოტა ხნის წინ მას რუსულმა სასამართლომ 8.5–წლიანი პატიმრობა დაუსწრებლად მიუსაჯა.

Экс-сотрудница Первого канала Марина Овсянникова заявила о попытке отравления во Франции
Прокуратура Парижа начала расследование из-за возможного отравления бывшего редактора программы «Время» на Первом канале Марины Овсянниковой, пишет Le Figaro. Эту информацию изданию подтвердили в ведомстве.
По данным газеты, Овсянниковой стало плохо днем 12 октября после того, как она открыла дверь своей квартиры в Париже и обнаружила какой-то порошок. Журналистка утверждает, что «была отравлена русскими», пишет издание.
Сама Марина Овсянникова пока не комментировала сообщения о предполагаемом отравлении.
Овсянникова стала известна после того, как в марте 2022 года вышла с антивоенным плакатом в прямом эфире Первого канала. Тогда на нее составили протокол за «дискредитацию» российской армии и задержали. Перед выходом в прямой эфир журналистка записала видеообращение, в котором она осудила войну России против Украины и выразила надежду на то, что «братские народы еще смогут помириться».
В июле 2022 года Овсянникова вышла в пикет на Софийскую набережную. На ее плакате было написано: «Путин — убийца, его солдаты — фашисты. 352 ребенка погибли. Сколько еще должно погибнуть детей, чтобы вы остановились?». После этого в отношении журналистки возбудили уголовное дело по статье о распространении «фейков» об армии (п. «д» ч. 2 ст. 207.3 УК РФ).
В августе того же года Овсянникову отправили под домашний арест, но журналистка отказалась соблюдать меру пресечения, назвав себя невиновной. В октябре она сбежала из-под домашнего ареста во Францию. Спустя год Басманный суд Москвы заочно приговорил Овсянникову к 8,5 года колонии.