ბორელი: ევროკავშირის პოზიციაა, რომ ისრაელს აქვს თავდაცვის უფლება, მაგრამ ეს უნდა გაკეთდეს საერთაშორისო ნორმების შესაბამისად, 24–საათიანი ვადა არარეალურია
13/10/2023 14:38:32 მსოფლიო
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჟოზეფ ბორელის განცხადებით, ისრაელის მიერ ღაზას ჩრდილოეთში მცხოვრები 1,1 მილიონი მოსახლეობისთვის სამხრეთში ევაკუაციისთვის 24-საათიანი ვადის მიცემა არარეალურია.
”ეს სრულიად არარეალურია, რომ ერთ მილიონ ადამიანს შეუძლია გადაადგილება 24 საათში", - განაცხადა ბორელმა პეკინში გამართულ პრეს–კონფერენციაზე და დასძინა, რომ ნებისმიერი გაფრთხილება უნდა იყოს ”რეალური, რათა თავიდან იქნას აცილებული დამანგრეველი ჰუმანიტარული შედეგები”.
"ევროკავშირის პოზიციაა, რომ ისრაელს აქვს უფლება დაიცვას საკუთარი თავი, მაგრამ ეს უნდა გაკეთდეს საერთაშორისო ნორმების შესაბამისად. წყლის, საკვების, საწვავის და სამედიცინო მარაგების ბლოკირება არ შეესაბამება საერთაშორისო სამართლის ნორმებს", – განაცხადა ბორელმა.

Israel’s call for people in northern Gaza to relocate is "utterly unrealistic," EU’s chief diplomat says
13/10/2023 14:38:32 World
Israel’s 24-hour deadline for 1.1 million people in northern Gaza to relocate to the south is “utterly unrealistic,” the European Union’s top diplomat Josep Borrell has said.
While acknowledging that Israel has given civilians a warning about incoming military operations, he said, such warnings should be realistic.
"This is utterly unrealistic that 1 million people can move in 24 hours," he said at a news conference in Beijing, adding that any warnings have "to be realistic in order to avoid devastating humanitarian consequences."
While the European Union’s position is “Israel has the right to defend itself" in the wake of aggression, "it has to be done in line with international humanitarian law,” Borrell said.
He discouraged attacks against civilians, and expressed concern about the "deteriorating humanitarian situation in Gaza, in particular due to the shortage of medical supplies, food and electricity.”
“Creating a blockage of water, food, fuel and medical supplies, is not in accordance with international law,” he said.