საქართველოს ეწვია USAID-ის ადმინისტრატორის მოადგილე ევროპისა და ევრაზიის ბიუროში
საქართველოს ეწვია USAID-ის ადმინისტრატორის მოადგილე ევროპისა და ევრაზიის ბიუროში. ამის შესახებ განცხადებას საქართველოში აშშ–ის საელჩო ავრცელებს.
"ელჩი ერინ მაქიი, USAID-ის ადმინისტრატორის მოადგილე ევროპისა და ევრაზიის ბიუროში, სომხეთის შემდეგ საქართველოს ეწვია. ადმინისტრატორის მოადგილე ერინ მაქიი ამერიკის დელეგაციას უხელმძღვანელებს თბილისის „აბრეშუმის გზის ფორუმზე“, რაც კიდევ უფრო გაამყარებს აშშ-ს პარტნიორობას საქართველოსთან, რომელიც წარმოადგენს ევრო-ატლანტიკური სავაჭრო, სატრანსპორტო, ლოჯისტიკისა და ენერგეტიკულ ცენტრს. ვიზიტის დროს ადმინისტრატორის მოადგილე ერინ მაქიი შეხვდება საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებს, რაც კიდევ უფრო გაამყარებს USAID-ის პარტნიორობას საქართველოსთან, რომელიც უკვე 30 წელზე მეტია გრძელდება. საქართველოში ყოფნისას ელჩი მაქიი ოფიციალურად გახსნის USAID-ის „განათლება მომავლის“ პროგრამას. ეს პროგრამა USAID-სა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის ახალი პარტნიორობის ფარგლებში იწყება და მიზნად ისახავს მასწავლებლების გაძლიერებას. ადმინისტრატორის მოადგილე ერინ მაქიი შეხვდება საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერებს, ჟურნალისტებს, განათლების და ბიზნესის წარმომადგენლებს. ეს ადმინისტრატორის მოადგილის მეორე ვიზიტია საქართველოში, ის პირველად ქვეყანას 2022 წლის ნოემბერში ეწვია.
ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), აშშ-ს განვითარების წამყვანი სააგენტოა, რომელიც ამჟამად საქართველოში 40 პროგრამას ახორციელებს. ეს პროგრამები მიზნად ისახავს საქართველოს და მისი მოსახლეობის მხარდაჭერას, რომლის ფარგლებშიც 1992 წლიდან უკვე 1.9 მილიარდი აშშ დოლარის დახმარება გაუწია ქვეყანას. USAID მჭიდროდ თანამშრომლობს საქართველოს მთავრობასთან და მოსახლეობასთან, რათა ხელი შეუწყოს საქართველოს უსაფრთხოებას, კეთილდღეობას და დემოკრატიას, რაც დაეხმარება საქართველოს მოსახლეობის მიერ განცხადებული სურვილის შესრულებას – ევრო-ატლანტიკურ ინტეგრაციას. ჩვენი პარტნიორობის ფარგლებში, რომელიც უკვე სამ ათწლეულზე მეტ დროს ითვლის, USAID-მა მხარი დაუჭირა ისეთი პროგრამების განხორციელებას საქართველოში, როგორებიცაა: მოსახლეობის ელექტოროენერგიით უზრუნველყოფა, საჯარო სერვისების გაუმჯობესება, მათ შორის განათლებისა და ჯანდაცვაზე ზრუნვა, საქართველოს მოსახლეობისთვის კეთილდღეობის და შესაძლებლობების შექმნა და მოქალაქეზე ორეინტირებული დემოკრატიული პროცესების გაძლიერება სახელმწიფო და ადგილობრივ დონეებზე", – ნათქვამია საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

USAID ASSISTANT ADMINISTRATOR FOR EUROPE AND EURASIA ARRIVES IN GEORGIA
USAID Assistant Administrator for Europe and Eurasia, Ambassador Erin Elizabeth McKee has arrived in Georgia following a visit to Armenia.
According to the U.S. Embassy in Georgia, Assistant Administrator McKee will head the U.S. delegation at the Tbilisi Silk Road Forum advancing the U.S. partnership with Georgia as it solidifies itself as a key Euro-Atlantic trade, transport, logistics, and energy hub.
"Assistant Administrator McKee will meet with Government of Georgia officials to reaffirm USAID’s three-decade-long strategic partnership with Georgia. While here, she will launch USAID’s new Educating the Future Program, a new partnership between USAID and Georgia’s Ministry of Education and Science to strengthen teacher training. Assistant Administrator McKee will also meet with civil society leaders, journalists, educators, and members of the business community. This is Assistant Administrator McKee’s second visit to Georgia, following a visit in November 2022.
About USAID’s Partnership with Georgia:
The United States Agency for International Development (USAID), the U.S. government’s leading development agency, currently invests in 40 development activities to support Georgia and its people, building on approximately $1.9 billion in assistance provided to Georgia since 1992. USAID works hand-in-hand with Georgia’s government and people to strengthen Georgia’s security, prosperity, and democracy and advance the Georgian people’s stated goal of achieving Euro-Atlantic integration. During our three-decade-long partnership, USAID has supported Georgia to: ensure reliable supplies of heat and electricity to homes, hospitals, and schools; improve public services, including education and health care; create prosperity and opportunity for Georgian families and communities; and protect fundamental rights that are guaranteed by the Georgian constitution and that underpin every aspect of Georgia’s security, prosperity, and democracy," the U.S. Embassy said.