ამერიკაში მასობრივი სროლის შედეგად სულ მცირე, 22 ადამიანი დაიღუპა და 50-ზე მეტი დაიჭრა
სულ მცირე 22 ადამიანი დაიღუპა და 50-ზე მეტი დაიჭრა ამერიკაში მომხდარი მასობრივი სროლის შედეგად. ამერიკაში, მენის შტატის ქალაქ ლიუისტონში მომხდარი მასობრივი სროლის შედეგად, - იუწყება Fox News.
სამართალდამცველი ორგანოების წინასწარი ინფორმაციით, მსროლელი ბოუდოინის მკვიდრი 40 წლის რობერტ ქარდია, რომელიც ამერიკული არმიის რეზერვში იყო და ცეცხლსასროლ იარაღთან მოპყრობის ინსტრუქტორად მუშაობდა.
მამაკაცმა ცეცხლი ჯერ ბარში გახსნა, შემდეგ - ბოულინგ-ცენტრში, ხოლო მოგვიანებით გამანაწილებელ ცენტრ "ვოლმარტში" გადაინაცვლა.
ამ სიახლის გამოქვეყნების დროისთვის სამართალდამცველებს ქარდი ჯერ დაკავებული არ ჰყავდათ. მისი დაკავების ოპერაციაში ჩართულია ვერტმფრენებიც. მამაკაციSubaru Outback-ის მარკის ავტომობილით გადაადგილდება.
არსებული ინფორმაციით, ქარდს ბოლო პერიოდში სერიოზული ფსიქოლოგიური პრობლემები ქონდა და 2023 წლის ზაფხულში ორი კვირა ფსიქიატრიულ კლინიკაში გაატარა.
შტატის ხელისუფლებამ მოსახლეობას სახლებში დარჩენისა და კარების საიმედოდ ჩაკეტვისკენ მოუწოდა. მომხდარის შესახებ მოახსენეს პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს, რომელმაც შტატის სამართალდამცველებს ფედერალური მთავრობის დახმარება შესთავაზა.
ცნობისთვის: ლიუსტონი აშშ-ის ჩრდილო-აღმოსავლეთით, პორტლენდიდან 57 კილომეტრში მდებარეობს და მენის შტატის სიდიდით მეორე ქალაქია, მისი მოსახლეობა 37 ათას ადამიანს შეადგენს.

At least 22 dead in Lewiston, Maine shootings
At least 22 people were killed in the mass shootings in Lewiston, City Councilor Robert McCarthy told CNN in a phone interview.
McCarthy said he received this information from a city administrator in a text message.
Central Maine Medical Center is calling in any available off-duty staff as a result of the deadly shooting, McCarthy said. The armory has been set up as a triage center, McCarthy added.
At least 50 to 60 people are injured in the incidents, though it’s unclear how many are injured due to gunfire, the sources told CNN.
The FBI office in Boston said it's ready to assist following the deadly mass shootings in Lewiston, Maine.
"The FBI Boston Division continues to coordinate with our local, state and federal law enforcement partners in Maine and we stand ready to assist with any available resources they need, including evidence response, investigative and tactical support, as well as victim assistance," the FBI in Boston said in a statement.
"We continue to urge the public to remain vigilant and report any and all suspicious activity and/or individuals to law enforcement immediately," the statement added. "As this situation is still very fluid, we have no further comment at this time and will refer you to the Maine State Police."