ISW: რუსული ძალები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკრაინელი ბავშვების იძულებით მილიტარიზაციას ახორციელებენ
რუსეთის საოკუპაციო ადმინისტრაცია აგრძელებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები უკრაინელი ბავშვების იძულებით მილიტარიზაციას, - წერს ომის შემსწავლელი ამერიკული ინსტიტუტი (ISW) თავის ახალ მიმოხილვაში.
„25 ოქტომბერს ხერსონის ოლქის რუსეთის საოკუპაციო ადმინისტრაციამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სკადოვსკიდან სკოლის 12 მოსწავლემ დადო ფიცი „რუსული სახელმწიფოს ძალაუფლების გაძლიერებაზე“ და გახდნენ კადეტები. ხერსონის ოლქის ოკუპაციის „განათლების სამინისტრომ“ მაღალი შეფასება მისცა სასკოლო ასაკის ბავშვებს შორის კადეტთა მოძრაობის აღდგენას რუსული სამხედრო-პატრიოტული ღირებულებების გავრცელების კონტექსტში“, - წერენ ანალიტიკოსები.
ისინი ასევე აღნიშნავენ, რომ რუსეთის საოკუპაციო ხელისუფლება აგრძელებს სამედიცინო ინფრასტრუქტურის გამოყენებას უკრაინელი ბავშვების რუსეთში დეპორტაციის გასამართლებლად. მაგალითად მოყვანილია საოკუპაციო ძალების მონაცემები, რომლის მიხედვითაც, გასულ წელს 70 ბავშვი ოკუპირებული დონბასიდან მოსკოვში გაგზავნეს "ოპერაციებისთვის".
„ISW-მა ადრე აღნიშნა, თუ როგორ ასახლებენ რუსი ოფიციალური პირები ბავშვებს რუსეთში სამედიცინო ან ფსიქიატრიული საჭიროების საფარქვეშ და არ აბრუნებენ მათ სახლში, უკრაინაში“, - ნათქვამია მოხსენებაში.
უკრაინული მხარის მონაცემებით, რუსეთმა 20 ათასამდე უკრაინელი ბავშვის უკანონო დეპორტაცია მოახდინა. თუმცა, უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის თქმით, სინამდვილეში ეს რიცხვები გაცილებით მაღალია.

Силы РФ проводят принудительную милитаризацию украинских детей на оккупированных территориях – ISW
Российские оккупационные администрации продолжают принудительную милитаризацию украинских детей, проживающих на оккупированных территориях, - пишет, по информации "Крым.Реалии", в очередном обзоре американский Институт изучения войны (ISW).
«25 октября российская оккупационная администрация Херсонской области сообщила, что 12 школьников из Скадовска приняли присягу на верность «укреплению могущества российского государства» и стали кадетами. Оккупационное «министерство образования» Херсонской области высоко оценило восстановление кадетского движения среди детей школьного возраста при распространении российских военно-патриотических ценностей», – сообщают аналитики.
Также они обращают внимание, что российские оккупационные власти продолжают использовать медицинскую инфраструктуру для оправдания депортации украинских детей в Россию. В качестве примера приводятся данные оккупационных сил, которые в прошлом году в Москву на «операции» отправили 70 детей из оккупированной Донбасса.
«ISW ранее отмечал, как российские чиновники депортируют детей в Россию под видом медицинской или психиатрической необходимости и не возвращают их домой в Украину», – говорится в сообщении.
Украинская сторона заявляет, что Россия незаконно депортировала около 20 тысяч украинских детей. Однако, по словам президента Украины Владимира Зеленского, на самом деле эти цифры гораздо больше.